هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 2 مرداد 1396
ساعت 13:18
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 26 آذر 1388 ساعت 16:04 2009-12-17 16:04:38
شناسه خبر : 26049

جميل عليزاده شايق دبير انجمن برنج كشور گفت: برخي برنج‌فروشان برنج‌هاي وارداتي و ناخالص را به اسم برنج مرغوب و ايراني مي‌‌فروشند.

دبير انجمن برنج كشور در گفتگو با جام‌جم افزود: در حال حاضر گران‌ترين و مرغوب‌ترين برنج شمال با خرده حداكثر 3 درصد و بدون ناخالصي در شمال كشور هر كيلو 2500 تومان است، اما مشكلي كه در اين زمينه وجود دارد عملكرد نادرست برخي برنج‌فروشان در تهران است.

طوري كه همين برنج وقتي به تهران مي‌آيد با برنج‌هاي ارزان‌قيمت مخلوط مي‌شود و با ميزان خرده بالاتر به اسم برنج مرغوب به مردم فروخته مي‌شود بنابراين خريدار مطمئن نيست به طور مثال برنجي كه به نام طارم خريداري مي‌كند، خالص باشد.

وي افزود: همچنين يكي ديگر از تخلفاتي كه برنج‌فروشان مرتكب مي‌شوند، عرضه برنج‌هاي وارداتي در كيسه‌هايي با نام برنج ايراني است و جالب است بدانيد كه فريدونكنار يك شهرستان كوچكي است كه شايد حدود 2000 هكتار برنج‌كاري داشته باشد يا منطقه آستانه شهر كوچكي است كه شايد حدود 5 4 هزار هكتار برنج‌كاري داشته باشد، اما شما مي‌بينيد كه استان تهران پر از برنج‌هاي فريدونكنار است و در تبليغات برخي رسانه‌ها نيز مي‌بينيد كه برنج وارداتي، برنج ايراني فريدونكنار معرفي مي‌شود.وي در پاسخ به اين سوال كه چگونه مي‌توان هزينه تمام شده برنج توليد داخل را براي رقابت با قيمت برنج وارداتي كاهش داد، مي‌گويد: برنج ايراني بدون شك بهترين و خوش‌طعم‌ترين برنج است، اما هزينه توليد آن بالاست. با اين حال براي كاهش قيمت آن راهكارهايي وجود دارد اما متاسفانه اراده‌اي براي انجام آن وجود ندارد.

ضايعات 15 درصدي

شايق در ادامه گفت: در طول 4 سال گذشته اعتباري كه بايد براي طرح مكانيزاسيون، تجهيز و نوسازي و يكپارچه‌ كردن اراضي برنج‌كاري اختصاص داده مي‌شد، كاهش پيدا كرد. همچنين طرح اصلاح ساختار شاليكوبي‌ها براي كاهش ضايعات، طرح مهمي است و اين انتقاد مطرح است كه چرا با وجود اعلام آمادگي كارخانه‌هاي شاليكوبي، اين طرح به كندي پيش مي‌رود.وي افزود: در حال حاضر به طور متوسط حدود 15 درصد ضايعات از مرحله كاشت تا بعد از كارخانه وجود دارد و اين 15 درصد ضايعات معادل نيازي است كه ما به واردات داريم. اگر اين ميزان ضايعات جبران شود و طرح‌هاي مكانيزاسيون، تجهيز و نوسازي و يكپارچه‌سازي اراضي اجرا شود، از هزينه تمام شده كاسته مي‌شود و قيمت برنج داخل به نصف كاهش مي‌يابد.

رشد 40 درصدي واردات برنج

وي با انتقاد از واردات بي‌رويه برنج گفت: در حالي كه انبار كارخانه‌ها از برنج‌هاي سال گذشته و امسال پر است، در 6 ماه نخست امسال ميزان واردات نسبت به 6 ماه سال گذشته 40 درصد رشد داشته است.وي مي‌افزايد: وزارت بازرگاني اعلام كرده است واردات برنج نيازي به صدور مجوز از سوي اين وزارتخانه ندارد، در حالي كه مصوبه اسفند سال 87 مجلس تعرفه واردات محصولات نهايي كشاورزي را 90 درصد تعيين كرده هم‌اكنون تعرفه واردات برنج 41 درصد اعلام شده است.دبير انجمن برنج گفت: در 7 ماهه امسال 850 هزار تن برنج به طور رسمي از طريق گمركات وارد كشور شده است كه اگر واردات غيررسمي را نيز به آن اضافه كنيم رقم بالايي خواهد شد.

وي توليد امسال برنج را 2 ميليون و 250 هزار تن اعلام كرد و گفت: سال گذشته 2 ميليون و 200 هزار تن برنج توليد شد و به اين ترتيب امسال محصول برنج ما با افزايش روبه‌رو بوده است.

وي درخصوص نياز كشور براي واردات گفت: اگر مصرف سرانه را براساس اعلام وزارت جهاد كشاورزي و كارشناسان برنج 36 كيلو در نظر بگيريم، با توليد فعلي به 500 هزار تن واردات نياز داريم، اما وزارت بازرگاني مصرف سرانه را 44 تا 46 كيلو اعلام مي‌كند كه براساس آن نياز به واردات 1.200 ميليون تن است.

هيچ ابهامي در سلامت برنج‌هاي وارداتي وجود ندارد

در همين حال، ستاد ملي بررسي سلامت برنج طي اطلاعيه‌اي علاوه بر تاكيد بر رفع هرگونه ابهام در مورد سلامت برنج‌هاي وارداتي، آمادگي اين ستاد را براي در اختيار گذاشتن همه اطلاعات و مستندات مربوط به آزمايش‌هاي انجام شده روي اين برنج‌ها اعلام كرد. به گزارش ايسنا، در اين اطلاعيه كه در واكنش به گزارش كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي و انعكاس آن در برخي رسانه‌هاي جمعي صادر شده، آمده است: با توجه به اظهارنظرهايي كه در ماه‌هاي قبل درخصوص كيفيت برنج‌هاي وارداتي در برخي رسانه‌ها منعكس شد و نظر به حساسيت موضوع و نگراني‌هاي ايجاد شده درخصوص استانداردها و ضوابط بهداشتي و ايمني مواد غذايي، در تاريخ 4/7/88 ستادي متشكل از وزارتخانه‌هاي بهداشت، بازرگاني، جهاد كشاورزي و موسسه استاندارد جهت بررسي سلامت برنج‌هاي وارداتي تشكيل شد. نمايندگاني كه در اين ستاد حضور داشتند، كارشناساني از موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، انجمن سم‌شناسي ايران، متخصصيني از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، كارشناسان آزمايشگاه كنترل غذا و دارو بودند كه ميزان مجاز آرسنيك در برنج را تعيين و ابلاغ كردند.

بنابراين براساس مستندات موجود، تمامي اطلاعاتي كه تاكنون درباره سلامت برنج‌هاي وارداتي از سوي ستاد ملي سلامت برنج و وزارت بهداشت انعكاس يافته است، بيانگر يك موضوع و آن هم سلامت برنج‌هاي وارداتي بوده و هيچ‌گاه نظرات متضاد يا متناقضي در اين زمينه اعلام نشده است.

اين اطلاعيه تاكيد مي‌كند: با توجه به گزارش كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي، ستاد ملي بررسي سلامت برنج آمادگي دارد تمامي اطلاعات و صورتجلسات، مستندات مربوط و نتايج آزمايش‌هاي انجام شده را به اطلاع افكار عمومي برساند. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms