هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 آبان 1399
ساعت 00:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 13 آبان 1395 ساعت 19:20
پنجشنبه 13 آبان 1395 19:19 ساعت
2016-11-3 19:20:53
شناسه خبر : 259256
 7 هزار میلیارد تومان معوقات بانك سرمایه است كه قابل وصول نیست. یك نفر فقط هشتصد میلیارد تومان از این پول را گرفته است. یك نفر دیگر 3900 میلیارد تومان از این پول را گرفته و پس نمی‌دهد. و جالب اینجاست كه در نهایت با زمینی كه بی‌ارزش بوده است بدهی خود را تهاتر كرده است.
7 هزار میلیارد تومان معوقات بانك سرمایه است كه قابل وصول نیست. یك نفر فقط هشتصد میلیارد تومان از این پول را گرفته است. یك نفر دیگر 3900 میلیارد تومان از این پول را گرفته و پس نمی‌دهد. و جالب اینجاست كه در نهایت با زمینی كه بی‌ارزش بوده است بدهی خود را تهاتر كرده است.

گروه اقتصاد - رجانیوز: حسن روحانی در جلسه دفاع از وزیران پیشنهادی خود در مجلس شورای اسلامی، بحث فساد صندوق ذخیره فرهنگیان را به میان کشید و از اساس با پاک کردن صورت مسئله منکر فساد در این صندوق شد و آن را صرفا بدهی معوق اعلام نمود. این صحبت های در حالی صورت میگیرد سقف وام اعطایی بسیار بیشتر از حد مجاز اعلام شده از سوی بانک مرکزی بوده و این تخلف و نحوه شکل گیری این تخلف خود فساد بزرگی محسوب می گردد.

به گزارش اصولگرانیوز؛ دکتر روحانی دو روز قبل در صحن علنی مجلس گفت:


من کاری به این ندارم اگر یک فسادی در گوشه‌ای است؛ انگار برای بعضی‌ها بالا و پایین کردن فساد لذت‌بخش است، اگر یک دستگاهی وامی داده و آن پول به بدهی معوق تبدیل شده نمی‌دانم چرا بعضی رسانه‌ها خوش‌شان می‌آید بدهی معوق را اختلاس بگویند. انگار بعضی‌ها توجه دقیق به لغت‌ها نمی‌کنند.


این صحبت های روحانی در حالی صورت گرفت که در هفته جاری دادستان تهران یکی از جرم های شکل گرفته در پرونده 8 هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان را رشاء و ارتشا اعلام کرد. حال حتی اگر از این مسئله عبور کنیم مسئله مهمتری وجود دارد و آن اینکه میزان وام ارائه شده به یکی از افراد از سوی بانک سرمایه بیش از 60 برابر حد مجاز از سوی بانک مرکزی بوده است.

با توجه به مفاد ماده 26 بسته سیاستی ـ نظارتی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در سال 1388، كه طی نامه شماره 10870/88 مورخ 23/1/1388 به بانك‌ها ابلاغ شده است‌؛ بانك مركزی با صدور بخشنامه‌ای، میزان و سقف پرداخت تسهیلات و تعهدات كلان نظام بانكی را اعلام كرده بود. در بند دوم این بخشنامه آمده است:

حداكثر مجموع تسهیلات و تعهدات كلان موضوع «بند2ـ2» آیین‌نامه «تسهیلات و تعهدات كلان» ـ بخشنامه شماره مب/ 1968 مورخ 29/11/1382 به شرح زیر اصلاح می‌شود.
"حداكثر مجموع تسهیلات اعطایی و تعهدات به/ برای هر ذی‌نفع واحد‌، برای واحدهای تولیدی 15 درصد و برای واحدهای غیرتولیدی 10 درصد سرمایه پایه بانك تعیین می‌شود."

این در حالیست که جبار کوچک نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در خصوص تخلفات صورت در بانک سرمایه گفته بود:


 7 هزار میلیارد تومان معوقات بانك سرمایه است كه قابل وصول نیست. یك نفر فقط هشتصد میلیارد تومان از این پول را گرفته است. یك نفر دیگر 3900 میلیارد تومان از این پول را گرفته و پس نمی‌دهد. و جالب اینجاست كه در نهایت با زمینی كه بی‌ارزش بوده است بدهی خود را تهاتر كرده است. چون هیچ چیز دیگری از او نداشتند. شركت‌هایی از 200 میلیارد تا 900 میلیارد گرفته‌اند و پس نداده‌اند.


بر اساس بخشنامه فوق حداکثر میزان تسهیلاتی که بانک سرمایه اجازه ارائه آن را داشت؛ 15 درصد از سرمایه پایه آن است. بر اساس آماری که در مرداد امسال ارائه شده است؛ میزان سرمایه پایه این بانک 408 هزار میلیارد تومان بوده که حداکثر میزان تسهیلات (با شرط تولیدی بودن دریافت کننده) 61 میلیارد تومان می باشد.

 

8 هزار میلیارد تومان تسهیلات به سی نفر اعطا شده که معدل هر نفر 266 میلیارد تومان می باشد؛ در حالی این معدل بر اساس قانون نمی بایست بیش از 61 میلیارد تومان باشد.

نه تنها این اقدام بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان تخلف محسوب شده و فساد می باشد؛ بلکه اثبات جرم رشاء و ارتشاء اعلامی از سوی دادستان تهران نیز در این راستا است چرا که قابل پذیرش نیست شخصی بدون هیچ نوع رابطه  در فرآیندی که نباید بزرگش کرد، شصت برابر حداکثر سقف  قانونی وام گرفته که تصادفا معوق نیز شده است.

آقای رئیس جمهور در صحبت های خود برای فرار از پاسخگویی به ملت؛ منکر دو فساد شده است. یک تخلف در عبور از حد مجاز تعیین شده از بانک مرکزی و دوم رشاء و ارتشا. وی که پاسخگویی را برابر با ریزش رای خود در انتخابات 96 می بیند، تخلف بازداشت شدگانی را منکر می شود که میلیون ها تومان از حق فرهنگیان را به نفع شخصی تصاحب کرده و در شرایطی که کشور در تنگنای اقتصادی به سر می برد، به این کشور خیانت کرده اند.