95/8/11 - 15:23 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 259107
در واقع به نظر می‌رسد نویسندگان این گزارش با وجود قرار داشتن در جایگاه بسیار مهمی چون نمایندگی مجلس تفاوت بین واژه‌های لغو terminate ،تعلیق suspension و توقف موقت Waive را نمی‌‌دانسته‌اند؛ چرا که مطابق با برجام تحریم‌های ثانویه آمریکا تنها Waive یا توقف موقت شده است به این معنی که رئیس جمهور آمریکا 120 تا 180 روز از اجرای آن چشم‌پوشی می‌کند
گروه بین‌الملل-رجانیوز: گزارش شش ماهه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از روند اجرای برجام در حالی  یکشنبه نهم آبان در جلسه علنی مجلس قرائت شد که بررسی کوتاه آن حکایت از ایرادات فاحش و رویه غیرکارشناسی غالب بر آن می‌دهد؛ چنان‌که گویا رویا پردازی‌های وزارت خارجه و توجیهات عجیب و غریب عباس عراقچی، ظریف و علی اکبر صالحی از برجام به عینه در آن ثبت شده است.
 
به گزارش رجانیوز ایرادات گزارش قرائت شده به  مقداری زیاد است که پرداختن به آن در حوصله این نوشتار نمی‌گنجد اما از باب این‌که مشت نمونه‌ای از خروار است به تعدادی از این موارد می‌پردازیم.
 
لغو تحریم‌های ثانویه آمریکا!
 
بند سوم از بخش اجرای تعهدات پنج به علاوه یک درحالی در یک  ادعای عجیب مدعی لغو تحریم‌های ثانویه آمریکا شده  که به هیچ عنوان این مسئله‌ نه در برجام آمده و نه درعمل اتفاق افتاده است. در واقع به نظر می‌رسد نویسندگان این گزارش با وجود قرار داشتن در جایگاه بسیار مهمی چون نمایندگی مجلس تفاوت بین واژه‌های لغو terminate ،تعلیق suspension  و توقف موقت Waive را نمی‌‌دانسته‌اند؛ چرا که مطابق با برجام تحریم‌های ثانویه آمریکا تنها Waive یا توقف موقت شده است به این معنی که رئیس جمهور آمریکا 120 تا 180 روز از اجرای آن چشم‌پوشی می‌کند و هر وقت که بخواهد می‌تواند اجرای آن را مجدداً در دستور کار قرار بدهد لذا مشخص نیست که مجلس شورای اسلامی بر اساس کدام مبنا واژه  لغو برای تحریم‌های ثانویه آمریکا را به کار برده است.
 
حفظ ماهیت آب سنگین اراک و امکان فروش آب سنگین
 
بخشی دیگری از این گزارش مدعی حفظ و فعال شدن کارخانه آب سنگین اراک و امکان فروش آب سنگین تولیدی در بازارهای جهانی شده است. این ادعای عجیب درحالی است که به واسطه برجام ماهیت آب سنگین راکتور اراک به طور کامل از بین رفته است چرا که دیگر از سوخت طبیعی در این راکتور استفاده نمی‌شود. همچین ادعای امکان فروش آب سنگین نیز از آن جایی غیر قابل قبول است که آب سنگین ماده‌ای استراتژیک محسوب می‌شود که به موجب برجام دولت یازدهم ملزم به خارج کردن آن از کشور شده است؛ لذا کشور از حفط این ماده پراهمیت محروم شده است.
 
فراهم شدن عرصه همکاری‌های بین‌المللی در زمینه هسته‌ای
 
متن گزارش شش ماه کمیسیون امنیت ملی در حالی مدعی فراهم شدن عرصه همکاری‌های بین‌اللمللی در زمینه هسته‌ای شده که گویا پیش از برجام هیچ‌گونه همکاری در این زمینه وجود نداشته است و کانه  معجزه برجام راه‌ همکاری‌های بین‌المللی باز کرده است .
 
عدم اشاره به نقض برجام در تحریم ویزا 
 
بخشی ازگزارش مجلس به ماجرای تصویب قانون ویزا توسط آمریکا می‌پردازد اما جالب توجه این‌که در توضیحات این بخش هیچ‌گاه به این مسئله اشاره نمی‌کند که قانون مورد اشاره به طور کامل برجام را نقض کرده است. مسئله جالب توجه این‌که تصویب قانون ویزا در امریکا از جمله معدود مواردی بود که حتی مسئولان وزارت امور خارجه چون عراقچی و ظریف نیز به نقض صریح برجام اذعان کرده بودند. چنان‌که عراقچی با حضور در گفت و گوی ویژه خبری در این باره گفته بود:  موضوع قانون ویزای آمریکا را نقض برجام می دانیم . 
 
ناگفته نماند که ایرادات وارده به متن گزارش مجلس فراتر موارد مورد اشاره است که نیازمند بررسی‌های جداگانه‌ای می‌باشد اما از اعضای کمیسیون امنیت ملی و رئیس کمیته هسته‌ای مجلس انتظار می‌رفت که در تهیه این گزارش از نظرات کارشناسی کارشنان استفاده می‌کردند تا حداقل کمی از  ایرادات فاحش این گزارش کاسته می‌شد.