هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 خرداد 1399
ساعت 09:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 22 آذر 1388 ساعت 09:38
يكشنبه 22 آذر 1388 13:08 ساعت
2009-12-13 09:38:07
شناسه خبر : 25778

رئيس ستاد اقامه نماز كشور گفت: كج‌فكران شعار نه غزه نه لبنان جانم فداي ايران را سر مي‌دهند در حالي كه ما طبق فرموده قرآن از مظلومان دفاع مي‌كنيم حتي اگر مشرك نيز باشند زيرا مظلوم بايد حمايت شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، حجت‌الاسلام محسن قرائتي شنبه شب در گردهمايي روحانيون و مبلغان استان قزوين كه در سالن اجتماعات اداره كل تبليغات اسلامي قزوين برگزار شد، اظهار داشت: وهابي‌ها روضه‌خواني را غلط مي‌دانند در حالي كه در قرآن آمده است "اي پيامبر وظيفه تو اين است كه ياد ابراهيم را زنده نگاه داري " زيرا حضرت ابراهيم جوان داد ولي خون نديد و حال اين نكته در خصوص امام حسين (ع) كه جوان داد و خون نيز مشاهده كرد، صدق مي‌كند.

* روضه‌خواني در قرآن آمده است
وي ادامه داد: همچنين در قرآن آمده است كه حضرت مريم در فاصله چند دقيقه مورد تهمت قرار گرفت و آنگاه به گهواره اشاره كرد و حضرت عيسي در گهواره سخن گفت و حضرت مريم مدت كمي متزلزل شد در حالي كه حضرت زينب در كربلا مدت بسياري دچار ناراحتي و نگراني بود.
رئيس ستاد اقامه نماز كشور اضافه كرد: در سوره شمس خداوند از دختري كه زنده به گور شده سئوال مي‌كند و در واقع خداوند متعال در قرآن كريم براي دختران بت‌پرستي كه آن زمان مظلوم واقع شده و زنده به گور شدند، روضه مي‌خواند و حال شما جايگاه دختران امام حسين (ع) و سختي‌هايي كه كشيدند را در نظر بگيريد.

* كج فكران شعار نه غزه نه لبنان جانم فداي ايران را سر مي‌دهند
وي با تأكيد بر لزوم حمايت از مظلومان افزود: جواب كج‌فكران كه شعار نه غزه نه لبنان جانم فداي ايران را سرمي‌دهند اين است كه ما از غزه و لبنان كه مسلمان چه شيعه و چه سني هستند و حتي اگر مشرك نيز باشند، دفاع كرده و روضه آنها را مي‌خوانيم زيرا خدا براي دختر مشرك روضه مي‌خواند.
قرائتي عنوان داشت: ما حتي اگر مشرك نيز باشند به حمايت از اينها قيام مي‌كنيم زيرا مظلوم بايد حمايت شود و مستضعف را بايد كمك كرد حتي اگر او مومن نباشد.

* مبلغان بدون توجه به مسائل مالي تبليغ كنند
وي در ادامه با اشاره به واقعه عاشورا خاطر نشان ساخت: مسئله عاشورا همانند انرژي هسته‌اي است زيرا با نام امام حسين (ع) 70 ميليون نفر در روز عاشورا به خيابان‌ها مي‌ريزند و حتي اگر همه ماهواره‌ها نيز كار كنند، نمي‌توانند چنين راهپيمايي را راه بياندازند.

رئيس ستاد اقامه نماز كشور توضيح داد: با توجه به اعزام مبلغان در دهه محرم، مبلغان بايد در تبليغ به مسائلي توجه داشته باشند، قبل از خلقت رزق ما اندازه‌گيري شده است و هر كس بايد به اندازه روزي كه دارد از آن بهره‌مند شود و اگر بيشتر از اين روزي كسب كند آن را در جايي ديگر و به طرق ديگري مانند بيماري و ... از دست خواهد داد.
وي تصريح كرد: يكي از نام‌هاي خداوند متعال جبار است يعني جبران مي‌كند شما مبلغان بايد براي خدا كار كنيد و خداوند اينگونه كار كردن شما را جبران مي‌كند، براي نمونه روحاني در اداره‌اي كه تعداد كمي كارمند دارد نماز مي‌خواند ولي براي 300 دانش‌آموز 15 ساله نماز نمي‌‌خواند و نبايد اينگونه باشد كه چون جايي پول ندارند در نتيجه روحاني براي نماز نيز نداشته باشد.

قرائتي يادآور شد: البته ما نمي‌گوييم كه نماز ادارات تعطيل شود ولي اين صحيح نيست كه دبيرستاني با 300 دانش‌آموز روحاني نداشته باشد و يك اداره با 10 كارمند روحاني داشته باشد شما مبلغان بايد در تبليغ فكر مسائل مالي را نكنيد و بدانيد كه خداوند جبران مي‌كند.

* بيان مسائل واجب و مورد نياز جامعه در سخنراني‌ها امري ضروري است
وي ادامه داد: موضوعي كه بايد در دهه محرم در تبليغ خود توجه داشته باشيد، بيان احاديث است همچنين روان صحبت كنيد و زمان را صرف خطبه خواندن نكنيد خطبه بايد حداقل باشد و در 10 شب محرم هر بار در خصوص يك موضوع صحبت كنيد.
رئيس ستاد اقامه نماز كشور اعلام كرد: بيان مسائل واجب يا مستحب، مورد نياز فرد و مورد نياز جامعه در سخنراني‌هايتان بايد مورد توجه باشد، صداي بلندگو نبايد سبب مردم‌آزاري شود زيرا مردم‌آزاري گناه كبيره است و اشعاري كه بيان مي‌شود بايد محتوا داشته باشد.
وي تأكيد كرد: در سخنراني خود در خصوص نماز صحبت كنيد زيرا برخي نماز را سبك مي‌شمارند در حالي كه امام حسين (ع) در روز عاشورا حتي مستحبات نماز مانند اذان، اقامه، جماعت و اول وقت بودن آن را نيز به جاي آورد.

* تنها يك دهم مردم در ايران زكات مي‌دهند
قرائتي افزود: موضوع مهم ديگري كه بايد در سخنراني بسيار توجه شود، زكات است و در خصوص زكات صحبت كنيد، امروز يك دهم مردم در ايران زكات مي‌دهند كه ما در اين پايين بودن آمار مقصر هستيم.
وي ادامه داد: ما شاهد هستيم كه 33 نفر از صدا و سيما براي گزارش مراسم حج اعزام مي‌شوند ولي يك فيلم، شعر و كتاب در خصوص زكات نداريم در صورتي كه همه دين بنده به نماز و قبولي نماز به پرداخت زكات وابسته است.

رئيس ستاد اقامه نماز كشور افزود: مبلغان در خصوص آداب و رسوم غلط در ازدواج نيز در شب‌هايي به جز ايام محرم صحبت كنند زيرا متأسفانه ما با دست خود آداب و رسومي درست كرده‌ايم كه دست و پا گير ما شده است.
وي با اشاره به اهميت تبليغ تن به تن تصريح كرد: تبليغ تن به تن موضوع مهمي است كه مبلغان بايد به آن نگاه ويژه داشته باشند زيرا اثر بسيار زيادي نسبت به سخنراني دارد و بيان تفسير قرآن و آيه‌هايي كه مردم همواره به آن نياز دارند، حق‌الناس، همسرداري، توجه به نسل نو و احكام فقهي نيز موضوعات ديگري است كه بايد در سخنراني‌ها مورد نظر باشد.

قرائتي بيان داشت: در بيان واقعه عاشورا نيز سعي كنيد حقايق بيان شود و بيان اين حقايق اثر خود را خواهد گذاشت زيرا امام حسين (ع) در قلب‌ها نشسته است.
وي با تأكيد به عدم ورود مبلغان به مسائل سياسي گفت: شما مبلغان وارد مسائل سياسي نشويد و در موضع‌گيري سياسي حجت بايد داشته باشيد و ولي فقيه و مرجع تقليد را حجت قرار دهيد و بايد از خط سياسي بيرون آمده و همه كارهاي ما حجت شرعي داشته باشد و مراقب باشيد كه فتنه را زياد نكنيد و اگر توانستيد فتنه را خاموش و آرام كنيد.