هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 3 مهر 1396
ساعت 05:57
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 مرداد 1395 ساعت 19:20 2016-7-24 19:20:12
شناسه خبر : 248749
به همین جهت  به نظر می‌رسد بر خلاف دورانی که بنابر ادعای دولت‌مردان قرار بود تحول عظیمی در رابطه ایران با کشورهای خارجی حاصل شود حتی  چین و  آمریکا نیز حاضر به همکاری جدی در بازطراحی راکتور نشده‌ و دست دولت‌مردان را در حنا گذاشته‌اند.
به همین جهت به نظر می‌رسد بر خلاف دورانی که بنابر ادعای دولت‌مردان قرار بود تحول عظیمی در رابطه ایران با کشورهای خارجی حاصل شود حتی چین و آمریکا نیز حاضر به همکاری جدی در بازطراحی راکتور نشده‌ و دست دولت‌مردان را در حنا گذاشته‌اند.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: «خوشبختانه در پروژه بازطراحی راکتور اراک، کارشناسان ایرانی تمام امور را در دست دارند و در این فرآیند صاحب، کارفرما و مجری پروژه خودمان هستیم. در جریان بازطراحی راکتور اراک، طراحی‌های صورت گرفته را به کشورهایی که در برجام متعهد شده‌اند، ارائه کرده و آنها به کارشناسان ما مشاوره فنی می‌دهند و در نهایت پس از طراحی آنها از نظر استانداردهای فنی تأیید می‌کنند.»
 
به گزارش رجانیوز این آخرین اظهارات علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی هسته‌ای درباره بازطراحی راکتور اراک است.
 
هرچند صالحی -که با قسم‌های جلاله خود در مجلس نقش‌آفرینی هنرمندانه‌ای در تصویب برجام داشته- در این صحبت‌ها  تلاش می‌کند تا نشان دهد که در ماجرای بازطراحی راکتور اراک همه‌چیز مطابق برنامه پیش می‌رود، اما گویا رئیس سازمان انرژی اتمی در نظر نداشته که تناقضی جدی بین سخنان حال و گذشته‌اش وجود دارد.
 
گفتنی است که مسئله بازطراحی راکتور اراک از جمله الزامات مورد تاکید مقام معظم رهبری در نامه به حسن روحانی در باره اجرای برجام بود و مقامات دولتی در اظهارات خود به اجرای دقیق این مسئله اذعان داشته‌اند. 
 
در همین راستا علی‌اکبر صالحی و سایر مسئولان سازمان انرژی اتمی در مصاحبه‌های متعدد خویش به نقش و همکاری چین و آمریکا در باز طراحی راکتور اراک اشاره کرده اند؛ برای نمونه صالحی بیستم فروردین 1394 با اشاره به این مسئله اظهار می‌کند:
 
قرار است در صورت انجام توافق کنسرسیومی متشکل از کشورهایی مثل چین ، فرانسه و آمریکا در تکمیل راکتور اراک مشارکت می کنند. راکتوری که به یکی از مدرنترین راکتورهای دنیا تبدیل می شود.
 
 
همچنین بیست و هشتم مهرماه سال گذشته نیز رییس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه خبر در باره بازطراحی راکتور اراک می‌گوید:
 
«خوشبختانه کارشناسان ایرانی در امر بازطراحی صاحب نظرند و این مراحل را طی می‌کنند. در ارتباط با همکاری بین‌المللی با برخی کشورها در این خصوص ما معتقدیم اگر فرصتی پیش آید تا از تجربه دیگران استفاده کنیم خوب است و کشورهایی مثل چین، روسیه، آمریکا، فرانسه و آلمان در این زمینه تجارب زیادی دارند و فرصتی است تا از دانش فنی آن‌ها و نیز تکنولوژی‌های آن‌ها استفاده کنیم و انتقال تکنولوژی دهیم. همکاری بین‌المللی در امر باز طراحی راکتور اراک اطمینان بیش‌تری را به ما می‌دهد و از طرفی روند کار را تسریع می‌بخشد.هسته اصلی این کارگروه- کارگروه بازطراحی راکتور اراک- را این سه کشور- چین، ایران و آمریکا- تشکیل می‌دهند اما کشورهای دیگر هم می‌توانند به آن بپیوندند. بناست در چارچوب این کارگروه هر وظیفه‌ای به عهده یک کشور باشد از جمله تامین تجهیزات، ساخت آزمایشگاه‌های جانبی،‌ طراحی و ... و این موارد در قرارداد تفصیلی با جزییات قید خواهد شد.»
 
 
در ادامه نیز علی اکبر صالحی 25 آذر 94 با حضور در برنامه گفت‌و‌گو ویژه خبری شبکه دو سیما در رابطه با نقش چین و آمریکا در بازطراحی راکتور اراک می‌گوید:
 
کارگروه ویژه ای از ایران - چین و آمریکا برای بازسازی و یا مدرن سازی رآکتور اراک تشکیل شده است و همچنین کشورهای دیگر نیز می توانند به این کارگروه بپیوندند. 
 
همچنین کمال‌وندی نیز به عنوان سخنگوی سازمان انرژی اتمی  بیست و هفتم دی ماه سال گذشته با اشاره به همکاری کشورهای مختلف با ایران در بازطراحی راکتور اراک گفته بود:
 
در بازنگری رآکتور اراک تنها چین با ایران همکاری نمی‌کند بلکه کشورهای مختلفی مانند فرانسه، انگلیس و آلمان که اعلام کرده‌اند هم در طراحی، مرور آن و تأمین تجهیزات با ما همکاری خواهند داشت.
 
تأکید مسئولان دولت یازدهم بر مشارکت کشورهای دیگر در پروژه بازطراحی راکتور اراک به میزانی است که ضرورت مثال‌های بیشتر را از بین می‌برد. لذا با این تفاسیر کاملاً مشخص است که حرف‌های امروز صالحی را مبنی بر این‌که ایران  صاحب، کارفرما و مجری این پروژه است باید نوعی عقب‌نشینی آشکار از گفته‌های قبلی خود دانست؛ چرا که چین و آمریکا که (طبق ادعاهای دولت‌مردان) پیشتر  قرار بود وظایفی چون تأمین تجهیزات، ساخت آزمایشگاه‌های جانبی،‌ طراحی را برعهده داشته باشند، امروز تنها به مشاوره فنی اکتفا کرده‌اند!
 
در همین راستا به‌ نظر می‌رسد بر خلاف دورانی که بنابر ادعای دولت‌مردان قرار بود تحول عظیمی در رابطه ایران با کشورهای خارجی حاصل شود، حتی  چین و آمریکا نیز حاضر به همکاری جدی در بازطراحی راکتور نشده‌ و دست دولت‌مردان را در حنا گذاشته‌اند.


دیدگاه کاربران

تاریخ قضاوت میکندحال اقایان را

میگفتند در بازطراحی اراک با همکاری کشورهای پیشرفته! به فناوریهای نو دست پیدا میکنیم که چون تا به حال نداشتیم تنوانسته بودیم اراک را خوب و بروز طراحی کنیم!!!

حالا چطور شد یکدفعه صاحب فناوری شدیم که خودمان میتوانیم مطابق روز طراحی کنیم؟!!

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms