هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 16 مرداد 1399
ساعت 11:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 تير 1395 ساعت 15:33
يكشنبه 27 تير 1395 15:32 ساعت
2016-7-17 15:33:49
شناسه خبر : 247675
در اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی توجه ویژه‌ای به خانواده‌های مددجوی تحت پوشش کمیته امداد امام‌ خمینی(ره) و بهزیستی شده است، به نحوی که یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد همسر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و همچنین تنها پسر خانواده‌هایی که حداقل دارای سه دختر بوده و تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشند از خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اجرای طرح معافیت سربازی از سال 82 در این نهاد آغاز شده است، افزود: بر اساس این طرح، فرزندان خانواده‌های زنان سرپرست خانوار تحت حمایت که یکی از فرزندان ذکور سالم بالای 18 سال باشند، از خدمت وظیفه عمومی معاف می‌شوند.


نوروزی در ادامه با اشاره به اینکه توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت یکی از اولویت‌های کاری کمیته امداد است، افزود: معافیت از خدمت سربازی در راستای توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت انجام می‌شود تا زمینه کمک به امرار و معاش خانواده‌های نیازمند فراهم شود.


وی افزود: معافیت فرزند ذکور خانواده و دریافت تسهیلات اشتغال یکی از معیارهای خروج مددجویان از چرخه حمایتی امداد است.
مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد در ادامه از ارائه تسهیلات معافیت سربازی به 28 هزار و 118 مددجوی تحت حمایت این نهاد در سال 94 خبر داد و گفت: 10 هزار و 547 مددجوی تحت حمایت این نهاد برای دریافت تسهیلات از معافیت تکفل و دارای سه خواهر معرفی شدند.


نوروزی افزود: تعداد 14 هزار و 307 مددجو نیز به نزدیک‌ترین محل اقامتشان منتقل و مابقی متقاضیان از تسهیلات کاهش تعرفه خدمات سربازی بهره‌مند شدند.
وی ضمن بیان اینکه سال گذشته استان‌های خراسان رضوی، خوزستان، فارس و کرمان بیشترین متقاضی دریافت تسهیلات معافیت سربازی را داشتند، تصریح کرد: هدف کمیته امداد برای ارائه تسهیلات خدمت سربازی این است که خانواده‌های تحت حمایت به چرخه فقر وارد نشوند و پسر زنان سرپرست خانوار نیز با معافیت سربازی امکان کار و اشتغال و تامین نیازهای خانواده خود را داشته باشد.


مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد مهم‌ترین اهداف ارائه تسهیلات معافیت سربازی را ایجاد نقش اجتماعی و فراهم کردن فرصت اشتغال، زمینه‌سازی برای بالا بردن نرخ ازدواج، کمک به افزایش تولید ناخالص ملی کشور برای ورود فرد به بازار کار، کاهش نرخ بیکاری کشور، کاهش آسیب‌های اجتماعی و نشان دادن نگاه نظام اسلامی به خانواده‌های نیازمند عنوان کرد.


نوروزی در ادامه مهم‌ترین گروه‌های هدف کمیته امداد برای دریافت معافیت‌های سربازی را خانواده‌های تحت حمایت به علت فوت سرپرست مرد، خانواده‌های تحت حمایت به علت طلاق و خانواده‌های دارای سه دختر اناث و بیشتر دانست.


وی همچنین با اشاره به معرفی‌شدگان تحت حمایت کمیته امداد برای استفاده از معافیت سربازی گفت: بر اساس آمارهای دریافتی از سال 81 تا 93 بیش از 142 هزار مددجو از تسهیلات معافیت سربازی بهره‌مند شدند که با توجه به جمعیت یک میلیون و 150 هزار زن سرپرست خانوار تحت حمایت امداد، ضریب نفوذ خدمت سربازی طی 12 سال در بین خانواده‌های زن سرپرست خانوار حدود 14 درصد بوده است.