هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 20 مرداد 1399
ساعت 00:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 31 خرداد 1395 ساعت 13:31
دوشنبه 31 خرداد 1395 12:59 ساعت
2016-6-20 13:31:38
شناسه خبر : 245285
 بسيار اهميت دارد که مسئولان خزانه‌داري و دولت آمريکا با شدت تحريم‌هاي غير هسته‌‌اي را پيگيري و اعمال کنند. آمريکا بايد با استمرار استفاده از سلاح تحريم ايران را مجبور سازد تا همانگونه که پاي ميز مذاکره آمد در ديگر مسائل و رفتارهاي بين المللي و نقش ايرانيها در جهان هم تصميمات سخت بگيرد.
بسيار اهميت دارد که مسئولان خزانه‌داري و دولت آمريکا با شدت تحريم‌هاي غير هسته‌‌اي را پيگيري و اعمال کنند. آمريکا بايد با استمرار استفاده از سلاح تحريم ايران را مجبور سازد تا همانگونه که پاي ميز مذاکره آمد در ديگر مسائل و رفتارهاي بين المللي و نقش ايرانيها در جهان هم تصميمات سخت بگيرد.
گروه بین‌الملل رجانیوز - دکتر علي يحيي زاده: مدتي است که موضوع عدم رفع تحريمها به چالشي براي برجام و دولت تدبير و اميد تبديل شده است. علي رغم اينکه ايران به همه تعهدات خود عمل کرده و تقريبا توان راهبردي هسته‌اي خود را از دست داده، اما طرف مقابل همچنان از رفع واقعي تحريمها خودداري مي‌کند. از ابتداي سال جاري مقام معظم رهبري بارها با انتقاد از دبه کردن آمريکاييها در برجام، بر مقاومت در برابر هر گونه گروگان گرفتن برجام براي ديگر عقب نشينيها راهبردي ايران (برجام دو و سه) تاکيد کرده اند. اکنون سخنان جان زارات مشاور امنيت ملي و وزارت خزانه‌داري آمريکا در نشست کميته بانکداري سنا ابعاد بیشتری از موضوع برجامهای بعدی را مشخص میکند. زارات در جلسه مورخ 24 مي 2016 تاکيد کرد: 
 
مادامي‌که ايران به رفتارهاي منطقه‌اي خود ادامه مي‌دهد اجازه نمي‌دهيم تا به اقتصاد جهاني باز گردد.
 
As I explained last year, promising Iranian reintegration into the global system was not possible unless we were willing to defang our sanctions regime and ignore Iranian behavior; rehabilitate the  perception  of  the  Iranian  regime  ourselves;  and  take  the  most  effective  tools  of  financial isolation off the table.… This  is  a  critical  point  as  Iran  continues  the  range  of  dangerous  activities  that  have  been  the subject of sanctions and international opprobrium.  
 
زارات رفتارهاي خطرناک ايران را در هشت مورد دسته بندي کرد:
 
1- تست مکرر موشکهاي بالستيک 
2- تحرکات قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس ايران در منطقه از روسيه تا سوريه و يمن 
3- نقش محوري ايران در تامين مالي حزب الله لبنان و شبه نظاميان شيعه عراق و شيعيان حوثي يمن
4- حضور مستشاري نظامي ايران در سوريه و عراق
5- استمرار نقض حقوق بشر و نرمهاي دموکراسي در ايران/ از حصر سران فتنه تا رد صلاحيت افراد د انتخابات 
6- بازداشت برخي اشخاص آمريکايي 
7- دستگيري تفنگداران دريايي آمريکا و انتشار تصاوير آن 
8- تقويت مستمر توان سايبري ايران و حملات آن به آمريکا 
 
زارات معتقد است ريسک‌هاي واقعي براي فعالان اقتصادي بين‌المللي در تعامل با ايران وجود دارد که از ماهيت ساختار حکومت ايران و کنترل آن بر اقتصاد و تحرکات تهديد کننده آن و همچنين تحريم‌هاي باقيمانده ايران منشا مي‌گيرد. وي در اين رابطه تصريح مي‌کند:
 
آمريکا بانک‌هاي ايران را بخاطر تامين مالي برنامه هسته‌اي، تأمين مالي تروريسم، ضعف در کنترلهاي ضد پولشويي و همچنين ماهيت حکومت ايران تحريم کرد. اکنون هم تحريم‌ها ادامه دارد و دسترسي به حساب بانکي، خط اعتباري و روابط کارگزاري براي ايران وجود ندارد. 
 
همانند گذشته وزارت خزانه‌داري در مذاکره و تماس مستقيم با بانک‌هاي خارجي هشدار داد که از آنجا که پشت صحنه و ذينفع در تراکنشهاي بانکي و تعاملات اقتصادي در تهران معلوم نيست، احتمال دارد منافع به سپاه برسد و لذا بايد از ارتباط با ايران پرهيز شود. آيا بانک‌هاي خارجي مي‌توانند تضمين دهند که چه کسي پشت صحنه در قراردادهاي ايران است؟ ريسک تعامل با ايران در دوره پسا برجام تغييري نکرده است!
 
بانک مرکزي و بانک‌هاي ايران همچنان در ليست منطقه پولشويي ماده 311 قانون پاتريوت آمريکا هستند. ايران همچنان به همراه کره شمالي در ليست پرريسک ترين کشورهاي فتف (FATF) قرار دارند. بيانيه 19 فوريه فتف تصريح مي‌کند که ايران داراي ريسک تأمين مالي تروريسم است و نظام مالي کشورها را تهديد مي‌کند. 
 
زارات در ادامه خواستار تشديد تحريم‌هاي غير هسته‌اي عليه ايران مي‌شود:
 
اکنون شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد لازم است به عقب برگرديم و در برابر تهديدات رو به افزايش ايران، آمريکا بايد رفتار تهاجمي خود براي فشار مالي بر سپاه و نهادهاي هدف را افزايش دهد. 
 
بسيار اهميت دارد که مسئولان خزانه‌داري و دولت آمريکا با شدت تحريم‌هاي غير هسته‌‌اي را پيگيري و اعمال کنند. آمريکا بايد با استمرار استفاده از سلاح تحريم ايران را مجبور سازد تا همانگونه که پاي ميز مذاکره آمد در ديگر مسائل و رفتارهاي بين المللي و نقش ايرانيها در جهان هم تصميمات سخت بگيرد. اگر تحريم‌هاي بعدي آمريکا مبتني بر داده و اطلاعات باشد و به طور معتبري قابل توضيح باشد آنگاه مقررات تحريم‌هاي آمريکا در نرم جهاني مورد پذيرش و اجرا و اثرگذاري قرار خواهد گرفت. 
 
اقتصاد ايران به دليل تحريمها و همچنين کاهش قيمت نفت کاملا تضعيف شده است. گرچه برجام محقق شده، اما ساير اقدامات ايران ادامه دارد و ساير تحريم‌ها هم ادامه بايد يابد. 
 
هنوز برجام يک کانال براي همکاري ايران با جامعه جهاني و رفع ديگر ريسکها (برجام دو و سه) نکرده است. البته ايران نشان داده که تمايل دارد چنين کاري کند. با اين وجود آمريکا نبايد کاري کند. این ايران است که بايد براي رفع نگراني‌ها اقدام کند و خود را از انزوا خارج کند. 
 
لازم به ذکر است جان زارات هم اکنون قائم مقام مشاور امنيت ملي و مشاور وزير خزانه‌داري آمريکا در موضوع مقابله با تامين مالي تروريسم است. وي که مغز متفکر خزانه‌داري امريکاست که نقش بسزايي در تغيير و تحول ساختار تحريمهاي آمريکا بعد از يازده سپتامبر داشت. 
 
می‌توانید برای مشاهده متن اصلی صحبتهای جان زارات به پیوست مراجعه کنید.