هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 آبان 1399
ساعت 23:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 23 خرداد 1395 ساعت 15:14
يكشنبه 23 خرداد 1395 14:40 ساعت
2016-6-12 15:14:10
شناسه خبر : 244678
در حالی که  روحانی در آذر 81 اعتراض شدید خود را نسبت به قرارداد کرسنت به رئیس جمهور وقت اعلام کرده بود، حالا زنگنه در مصاحبه خود گفته است مگر می‌شود قرارداد نفتی امضا کرد و مقامات عالی کشور در جریان نباشند؟!
در حالی که روحانی در آذر 81 اعتراض شدید خود را نسبت به قرارداد کرسنت به رئیس جمهور وقت اعلام کرده بود، حالا زنگنه در مصاحبه خود گفته است مگر می‌شود قرارداد نفتی امضا کرد و مقامات عالی کشور در جریان نباشند؟!
گروه سیاسی- رجانیوز: آذر 81،  حسن روحانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نامه ای به خاتمی، رئیس جمهور وقت می نویسد و در آن نسبت به عملکرد بیژن زنگنه در قرارداد کرسنت اعتراض می کند.
 
به گزارش رجانیوز، در بخش هایی از این نامه آمده است:
 
«عقد قرارداد طولانی گاز با شرکتی غیر معتبر که بنابر گزارشات دریافتی از وزارت نفت طی سال‌های گذشته عملکردی ضعیف و توأم با نادیده گرفتن حقوق ایران در ارتباط با میدان نفتی مبارک داشته، تکرار تجربه تلخی است که سالیان دراز گرفتار آن خواهیم بود.»
 روحانی همان زمان معتقد بود: «شرایط بازار موجب گردیده که قیمت و شرایط قراردادی مذاکره شده در مقایسه با منطقه بسیار پایین و غیرمطلوب باشد.»
 
روحانی در آن نامه با هشدار درباره اینکه قرارداد کرسنت (با پیگیری شخص زنگنه) احتمالاً آثار منفی اقتصادی درازمدت بر بازار گاز کشور خواهد داشت و هیچ منفعت سیاسی نیز در پی نخواهد داشت، تأکید کرده بود از حدود یک سال پیش سؤالاتی از وزیر نفت (زنگنه) درباره قرارداد کرسنت مطرح کرده که با وجود دستور خاتمی، پاسخی دریافت نشده است.
 
وی در این نامه تصریح می‌کند قرارداد مذکور از طریق واسطه‌ها و عدم ارتباط مستقیم دولتی با یک شرکت غیرمعتبر به امضا رسیده است.
 
پس از اینکه در سال 92 حسن روحانی به ریاست جمهوری برگزیده شد، زمزمه اینکه بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت از سوی وی به مجلس شورای اسلامی معرفی شود این سوال را در اذهان ایجاد کرد که چگونه وقتی آقای روحانی در چنین مسئله مهمی که در ابعاد امنیت ملی مطرح می شود با زنگنه اختلاف نظر دارد، حال، حاضر شده تا وی را به عنوان وزیر معرفی کند. سوالی که هرچند می شد حدس هایی برای پاسخ به آن زد، به هر حال زنگنه وزیر نفت کسی بود که تمام توان خود را در روزهای آخر منتهی به انتخابات 92 گذاشته بود تا برای روحانی رای جمع کند ، اما هیچ گاه پاسخ متقنی به این سوال داده نشد.
 
حالا پس از گذشت 3 سال از انتصاب زنگنه، وی مصاحبه ای با یک هفته نامه انجام داده است که حاوی نکات مهمی است. به بخش هایی از این مصاحبه توجه کنید:
 
-یک قول به نقل از شما در بین برخی دهان به دهان می‌چرخد. گفته می‌شود شما اعلام کرده‌اید درصورتی قراردادهای جدید نفتی را امضاء می‌کنید که مقامات عالی کشور آن را تایید کنند. این مطلب درست است؟
-مگر می‌شود قرارداد نفتی امضاء کرد و مقامات عالی کشور در جریان نباشند؟!
-یعنی نخواسته‌اید تا اجرای قراردادهای جدید نفتی از جانب مقامات عالی کشور کتبا به شما ابلاغ شود؟
-هیچ وقت چنین چیزی نخواسته بودم....
-آقای زنگنه، روابط شما الان با آقای رئیس‌جمهور چطور است. برخی می‌گویند روابط شما با آقای روحانی نسبت به دو سال پیش فرق کرده است. چراکه آقای رئیس‌جمهور و هیات محترم دولت از شما انتظار داشتند قراردادهای جدید نفتی را زودتر امضاء کرده و پروژه‌ها را فعال کنید.
-من چنین احساسی ندارم. روابط ما خیلی عالی است....
-مهمترین اصلاحاتی که در قراردادهای جدید نفتی انجام شده است چیست؟
-بیشتر اصلاحات مربوط به اصطلاحات حقوقی بود. دوستانمان در دستگاه‌های نظارتی نگرانی‌هایی درباره برخی اصطلاحات حقوقی داشتند که ما تغییرات آنها را اعمال کردیم. 
-به‌طور مثال در نمونه قراردادهایی که پیش از این اعلام شده بود حضور شرکت‌های خارجی در یک میدان نفتی 20 تا 25 سال پیش‌بینی شده بود. آیا این بند تغییر کرده است؟
-خیر تغییری نکرده است. اتفاقا این نکته جزء نگرانی‌های دوستان نبود.
 
در حالی روحانی در آن زمان اعتراض شدید خود را نسبت به این قرارداد ها اعلام کرده بود که حالا زنگنه در مصاحبه خود گفته است مگر می‌شود قرارداد نفتی امضا کرد و مقامات عالی کشور در جریان نباشند؟!
 
بدون شک دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز باید جزو همین مقامات عالی باشد که زنگنه از آنها نام می برد.این دوگانگی در صحبت های روحانی و زنگنه از کجا ناشی می شود؟