هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 28 مرداد 1398
ساعت 09:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 26 ارديبهشت 1395 ساعت 13:19 2016-5-15 13:19:35
شناسه خبر : 242014
رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در جریان بازدید خبرنگاران از ساختمان جدید این نهاد واقع در خیابان آزادی گفت:‌ من دیگر به سوهانک نرفته و نخواهم رفت.
رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در جریان بازدید خبرنگاران از ساختمان جدید این نهاد واقع در خیابان آزادی گفت:‌ من دیگر به سوهانک نرفته و نخواهم رفت.

مهندس سیدپرویز فتاح در این بازدید اظهار کرد: 3 هفته است که ریاست و هیات امنای کمیته امداد به طور کلی به ساختمان جدید آزادی منتقل شده‌اند و تمامی ملاقات‌ها با مسوولان کشوری، نمایندگان مجلس و... در این ساختمان تشکیل می‌شود.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به آنکه در حال حاضر برخی از طبقات ساختمان آزادی آماده و برخی هنوز نیمه کاره و در مرحله کارگاهی هستند، اظهار کرد: این نحوه ورود کمیته امداد به ساختمان آزادی می‌تواند مدلی برای سایر نهادها و سازمان‌ها باشد و مدیران بدانند که لازم نیست یک مدیر دو سال منتظر باشد ساختمان و محل جدیدشان آماده شده و بعد به آنجا بروند زیرا اگر قرار باشد اقدامی صورت گیرد، می‌توان با استفاده از چنین روش‌هایی کار را سریع‌تر پیش برد.

 

رییس کمیته امداد در ادامه به تفاوت‌های ساختمان‌های سوهانک و آزادی اشاره کرد و گفت: مجتمع سوهانک حدود 8 هکتار بود اما این ساختمان 5000 متری و حدود نیم هکتار است.

فتاح ادامه داد: مساحت این ساختمان برای اقدامات امداد و کادر اداری آن کافی بود حتی فضای اضافی خواهیم داشت. این در حالی است که با انتقال امداد از سوهانک به آزادی هزینه‌های ما بسیار کاسته شده و در این بین برخی از نیروهای خدماتی ما نیز کمتر می شوند.

وی در ادامه به دسترسی آسان این ساختمان در مقایسه با مجتمع سوهانک اشاره کرد و گفت: ساختمان آزادی در منطقه‌ای قرار دارد که دسترسی آن آسان بوده و دو ایستگاه مترو و بی‌آرتی در نزدیکی آن وجود دارد به همین دلیل به لحاظ رفت و آمد نسبت به مجتمع سوهانک وضعیت خوبی دارد.

رییس کمیته امداد در ادامه به فروش مجتمع سوهانک اشاره کرد و گفت: برای فروش مجتمع سوهانک اقدام شده و مشتری‌های زیادی چه از دولت و چه بخش خصوصی و یا شهرداری تهران و ... اعلام آمادگی کرده‌اند که آخرین رایزنی‌ها با دولت بوده است.

فتاح تصیح کرد: وزارت علوم، به طور جدی برای خرید مجتمع سوهانک و افزودن آن به یکی از دانشگاههای این وزارتخانه اقدام کرده است و تفاهم‌نامه‌ای با این وزارتخانه منعقد شده تا در هیات دولت مطرح و مصوبه دریافت کنند.

وی در ادامه به قیمت ساختمان سوهانک و مقایسه آن با قیمت ساختمان آزادی اشاره کرد و گفت: با کارشناسی‌های صورت گرفته مجتمع سوهانک 1000 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است و تفاهم‌نامه‌ای که با دولت و وزارت علوم منعقد شده است نیز به همین قیمت است. این در حالی است که ساختمان آزادی با 140 میلیارد تومان از بنیاد مستضعفان به صورت نیمه کاره گرفتیم.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: این ساختمان کاملا نیمه کاره بود که حداکثر با 40 میلیارد تومان اینجا را آماده خواهیم کرد و نهایتا حدود 180 میلیارد تومان برای ما هزینه خواهد شد.

فتاح ادامه داد: تمامی مبالغ اضافه از فروش سوهانک به صندوق قرض‌الحسنه امداد رفته و صرف هزینه‌های جاری نخواهد شد.

وی ادامه داد: البته نمی‌توان مدعی شد که دقیقا 820 میلیارد تومان وارد صندوق قرض‌الحسنه امداد شود زیرا باید هزینه تغییر کاربری، عوارض و... نیز پرداخت شود که پس از پرداخت این هزینه‌ها مقدار مبلغ باقی مانده جهت واریز به صندوق قرض‌الحسنه امداد به طور شفاف اعلام خواهد شد.

رییس کمیته امداد در ادامه به فروشگاه رفاه مجاور ساختمان جدید کمیته امداد اشاره کرد و گفت: فروشگاه رفاه مجاور ساختمان جدید امداد نیز آماده فروش است و هیات امنای آن به ما اعلام کرده‌اند که آمادگی فروش آن را دارند اما حقیقتا کمیته امداد نیاز اداری به آن ساختمان ندارد اما پیشنهاد خرید آنجا به ما داده شده است.

فتاح در ادامه به استفاده تجاری از برخی از قسمت‌های ساختمان جدید امداد در آینده اشاره کرد و گفت: در نظر داریم تا در آینده از بعضی از طبقات این ساختمان استفاده تجاری کنیم و نمایشگاه اداری از صنایع مددجویی در این ساختمان ایجاد شود.

وی در ادامه اظهار کرد: برای انتخاب این ساختمان و جایگزینی آن برای مجتمع سوهانک 7 ماه کار کارشناسی صورت گرفت و از میدان بهمن، مرکز شهر، شرق تهران و... ساختمان‌هایی به ما پیشنهاد داده شد که در نهایت ساختمان آزادی انتخاب شد.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه به کاربری بیشتر این ساختمان نسبت به مجتمع سوهانک اشاره کرد و گفت: کاربری این ساختمان نسبت به سوهانک بسیار بیشتر است. برای مثال پارکینگ‌های این ساختمان بیشتر از سوهانک بوده، این ساختمان خارج از محدوده طرح است و به طور کلی وضعیت بهتری نسبت به مجتمع قبلی برای امداد دارد.

فتاح در ادامه عنوان کرد: در نظر داریم تا بخش‌هایی از کمیته امداد را که در سطح شهر مستقر هستند را نیز به مرور زمان به ساختمان آزادی منتقل کنیم.

وی در ادامه درخصوص نحوه خرید این ساختمان و تامین اعتبار آن اظهار کرد: ریالی از بودجه کمیته امداد برای خرید این ساختمان صرف نشد زیرا ما از محل بودجه امداد نه چنین پولی را داشتیم و نه مجاز به استفاده از آن بودیم.

رییس کمیته امداد تصریح کرد: مسوولیت خرید این ساختمان به طور کلی با اجازه هیات امنا به مجتمع اقتصادی امداد داده شد و آنها ماموریت خرید این ساختمان را برعهده گرفتند و خرید آنها به طور 70 به 30 بوده است.

فتاح تصریح کرد: مجتمع اقتصادی امداد در مقابل واگذاری 70 درصد ملک بنیاد مستضعفان و پرداخت 30 درصد پول این ساختمان این محل را از آنها خریداری کرده است که به طور کلی این اقدام به نفع کمیته امداد بوده است.

وی درخصوص چرایی انتقال امداد از مجتمع سوهانک به ساختمان آزادی نیز اظهار کرد: زمانی که به ریاست کمیته امداد منصوب شدم متوجه شدم که جامعه نسبت به حضور امداد در آن منطقه با چنان وسعتی حساس است و برداشت ما آن بود که بایدحرف‌های جامعه را شنید و قبول کرد که این صحبت‌ها منطقی هستند و باید بپذیریم که مجتمع سوهانک با رویکرد امداد که ساده‌زیستی است مناسب نیست و باید جایگزین شود.

وی ادامه داد: آن ساختمان نه تنها دسترسی مناسبی برای مددجویان و اقدامات اداری کمیته امداد نداشت، بلکه بسیار بزرگ بود.

فتاح تصریح کرد: در زمان تاسیس آن مجتمع، قرار بود کمیته امداد دارای دانشگاهی باشد به همین دلیل محلی برای دانشگاه امداد در آن مجتمع در نظر گرفته شد که بعدها این تصمیم منتفی شد.

وی ادامه داد: همچنان آنکه در آن مجتمع مهمانسرایی در حد یک هتل 5 ستاره ساخته شد که هم‌اکنون بدون استفاده بوده و کاربری ندارد. علاوه بر آن ساختمانی 2500 نفره ورزش نیز برای آن مجتمع در نظر گرفته شد که بعدها به علت مشکلات به وجود آمده بهره‌برداری از آن منتفی شد.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه به شایعه ادغام بهزیستی با کمیته امداد اشاره کرد و گفت: شایعه ادغام بهزیستی با امداد درست نیست و اگر هم چنین اتفاقی رخ دهد نیاز به یک اراده ملی داریم.

فتاح تصریح کرد: بهزیستی یک سازمان دولتی است این در حالیست که کمیته امداد یک نهاد وابسته به بیت رهبری بوده به همین دلیل برای ادغام این دو نهاد با یکدیگر نیاز به یک اراده ملی عظیم است.

به عنوان مثال سال گذشته مجلس تصمیم به تفکیک وظایف امداد و بهزیستی گرفت اما به علت مخالفت دولت، حتی این تفکیک وظایف نیز ناتمام ماند و در برنامه ششم توسعه و برنامه بودجه سال 95 نیز هیچ بند و نشانی از ادغام بهزیستی با کمیته امداد وجود ندارد و این مساله نیز مطرح نشده است.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه به همکاری با بهزیستی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تداخل و اختلافات کمیته امداد با بهزیستی به حداقل رسیده و هیچ تداخل وظیفه‌ای نداریم و در بسیاری از موارد نیز با هماهنگی هم پیش می‌رویم و سعی کردیم بسیاری از اختلافاتمان را حداقل در ظاهر از بین ببریم.

فتاح در ادامه ضمن اشاره به آنکه مستمری مددجویان در سال جاری افزایش نخواهد یافت اما خدمات کمیته امداد به مددجویان اضافه می‌شود، گفت: کمیته امداد در بحث مسکن و اشتغال و یا پرداخت جهیزیه خدمات بسیار متنوعی را دارد که در هر سه زمینه شاهد افزایش اعتبار هستیم.

وی تصریح کرد: در بخش مسکن نیز سهم وام مسکن و وام بلاعوض افزایش یافته و اعتبار مسکن کمیته امداد در سال جاری نسبت به سال 94 حدودا 2 برابر شده است این در حالی است که وام اشتغال مددجویی نیز در سال جاری از 15 میلیون تومان به 20 میلیون تومان رسید.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: در سال 94 حدود 120 هزار مددجو از کمیته امداد وام اشتغال دریافت کردند که در تلاش هستیم در سال جاری این رقم را به دو برابر برسانیم.

فتاح درخصوص وام و تسهیلات ازدواج نیز اظهار کرد: تسهیلات ازدواج نیز افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن هدیه بلاعوض کمیته امداد به زوج‌های تحت پوشش این نهاد که از یک تا سه میلیون تومان بود نیز ارتقا یافته و در یک مدل بسیار بهتر ارائه خواهد شد.

وی در ادامه به صندوق قرض‌الحسنه امداد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر صندوق قرض‌الحسنه امداد با 50 شعبه و با مجوز بانک مرکزی در سطح کشور ایجاد شده است که این تعداد شعبات کمترین شعبات این صندوق قرض‌الحسنه است و اگر خدا بخواهد در آینده این صندوق تبدیل به بانک خواهد شد که در صورت تبدیل آن به بانک نیز کاملا فرآیندی قرض‌الحسنه داشته و کار اقتصادی نخواهد کرد.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه درخصوص مستمری مددجویان تحت پوشش این نهاد نیز اظهار کرد: در قانون بودجه سال 95 آمده است که اگر یارانه 3 دهک بالای جامعه حذف شود، 30 درصد آن به طور مساوی میان بهزیستی و کمیته امداد تخصیص خواهد یافت که به طور مستقیم برای افزایش مستمری مددجویان این دو نهاد هزینه می‌شود.

فتاح در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر حدود 3 میلیون و 500 هزار نفر مددجوی مستمری‌بگیر تحت پوشش کمیته امداد هستند که در صورت تخصیص مبلغ حذف یارانه سه دهک بالا به این نهاد، مستمری آنها به شکل چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: این در حالی است که حدود 2.5 میلیون نفر نیز به طور موردی از خدمات کمیته امداد بهره‌مند می‌شوند.

فتاح اضافه کرد: در نظر داریم به سمتی برویم که مستمری مددجویی را به مرور زمان کاهش دهیم و در مقابل خدماتمان را به این قشر افزایش دهیم که دولت نیز با این رویکرد موافقت کرد.

رییس کمیته امداد بااشاره به نهادهای حمایتی دماسنج جامعه ادامه داد: کمیته امداد و بهزیستی و همچنین برخی از خیریه‌های بزرگ کشور دماسنج هشدار تب جامعه درخصوص مسائل اقتصادی و فقر هستند.

به این ترتیب در حال حاضر شاهد آن هستیم به دلیل رکود اقتصادی و تورم، فشار زیادی بر اقشار ضعیف کشور وارد می‌شود و امیدواریم با تلاش دولت سال 95، سال کار، رونق و گشایش اقتصادی باشد زیرا در این صورت درآمد سرانه هر ایرانی افزایش یافته و به مراتب وضعیت تحت پوششان امداد نیز بهتر خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: کمیته امداد و سایر نهادهای حمایتی نمی‌توانند نسخه شفابخشی برای حل و کاهش فقر در کشور ارائه دهند، بلکه اقتصاد جامعه موظف است تا به گونه‌ای عمل کند که موجب کاهش فقر شود.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه عنوان کرد: موضوع رکود و تورم مخصوص به این دولت نیست بلکه وضعیت کشور در سال‌های گذشته به نحوی بوده که همواره چه به خاطر تورم جهشی و چه به دلیل رکود همواره به قشر کمتر برخوردار جامعه فشار زیادی وارد شده است.

فتاح در خصوص چابک‌سازی در کمیته امداد نیز اظهار کرد: طبیعی است که وقتی کمیته امداد از مجتمع 8 هکتاری سوهانک با ده‌ها ساختمان به ساختمان نیم هکتاری آزادی می‌آید نیروهای کمتری را نیاز داشته باشد.

وی تصریح کرد: با انتقال از سوهانک به آزادی به عدم نیاز به برخی از نیروها مواجه می‌شویم و به علت آنکه کمیته امداد اداره دولتی نیست بتواند به نحوی حقوق پرسنل خود را تامین کند، نمی‌توانیم عدم نیازها را نادیده بگیریم.

رییس کمیته امداد ادامه داد: کمیته امداد نهادی است که جامعه آن را رصد می‌کند، ما باید ساده‌زیست باشیم و بیشترین هزینه و بودجه خود را به مددجویان خود اختصاص دهیم اما در جریان چابک‌سازی ملاحظه نیروهای خود را خواهیم کرد.

 

منبع: ایسناکلیدواژه ها »