هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 11 مهر 1398
ساعت 05:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 آبان 1388 ساعت 14:52 2009-11-11 14:52:48
شناسه خبر : 24138
در روز دوشنبه 4 مه در حالی که دانشجويان در محوطه دانشگاه جمع شده و مشغول اعتراض به دولت بودند، گارد ملی اوهایو، آنها را به گلوله بست. به دنبال این حمله تعدادی از دانشجویان کشته و زخمی شدند.

استفاده از ارتش امریکا در مقابله با دانشجویان دانشگاه "كنت استيت" که در اعتراض به جنگ ویتنام در ماه مه 1970 صورت گرفت و طی آن گارد ملی اوهایو دست به کشتار این دانشجویان زد، از جمله جنایاتی است که بعدها در تاریخ این کشور با نام حادثه "به رگبار بستن در کنت استیت" مشهور و در ذهن مردم امریکا به عنوان حادثه ای تلخ ثبت شد. این در حالی است که بررسی های خبرنگار رجانیوز حاکی از آن است که این سطح از خشونت در مقابله با یک اعتراض اجتماعی که شاید هر روز در همه کشورهای دنیا شاهد آن باشیم، از آن روی در امریکا به عنوان بزرگترین مدعی پیگیری حقوق بشر بکار گرفته شده است، که موضوع این اعتراض اجتماعی خطوط قرمز سیاست های کلان امریکا در آن برهه زمانی بوده است. سیاست‌های کلانی که مورد تایید نخبگان دو جریان عمده سیاسی امریکا بوده و همانا پیگری تمام قوای جنگ ویتنام را شامل می‌شده است.

به گزارش رجانیوز، ماجرای این برخورد خشن در کنت استیت از آنجا آغاز شد که در جریان حمله نیروهای امریکایی در بهار سال 1970به ویتنام جنوبی و مخفیگاه‌های نیروهای ویتنام شمالی در کامبوج، اعتراضات گسترده‌ای در آمریکا شکل گرفت. این اعتراض ها پس از آن جدی‌تر شد که ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت امریکا در روز پنج شنبه 30 آوریل در نطقی تلویزیونی اعلام كرد كه نيروهاي آمريكايي به داخل كامبوديا پيشروي كرده و وارد جنگ سختي شده اند.

همین سخنان کافی بود تا 500 نفر از دانشجویان دانشگاه کنت استیت را در روز جمعه 1 مه در این دانشگاه گرد هم بیاورد. این دانشجویان در تجمع اعتراضی خود شعارهایی علیه ریچارد نیکسون که در سال 1368 با وعده پایان جنگ ویتنام به قدرت رسیده بود سر دادند.

اما این ابتدای اعتراض بود چراکه در روز شنبه ،2 مه در ساعت 10 گارد ملي اوهايو به هزاران دانشجوي معترض حمله ور شده و به آنها آتش گشود. سربازان در این هجوم با استفاده از سر نيزه دو نفر را زخمي كردند و شمار زيادي از دانشجويان را دستگير و روانه زندان كردند و با استفاده از گاز اشك آور آنها را پراكنده كردند.

این اعتراضات در روز بعد هم ادامه داشت چنانکه در روز يكشنبه،3 مه، حوالي ساعت 11 شمار زيادي از دانشجويان دوباره در محوطه دانشگاه اقدام به تظاهرات كردند اما پس از ساعاتی، گارد ملي اوهايو براي پراكنده كردن آنها اقدام به پرتاب گاز اشك آور كرد. دانشجويان نیز در واکنش به این اقدام در ميدان شهر خيابان لينكولن و خيابان اصلي با اميد گفتگو با شهردار به عنوان اعتصاب نشسته و خواهان جواب گويي مسوولان كاخ سفيد شدند، اما در همين حال به ناگاه شهردار ساتروم در شهر اعلام حكومت نظامي كرد. این موضوع سبب شد تعداد زيادي از دانشجويان با سرنيزه سربازان زخمي و مجروح شوند.

اوج این اعتراضات اما در روز دوشنبه 4 مه صورت گرفت. در آن روز دانشجويان در محوطه دانشگاه جمع شده و همانند روزهاي قبل مشغول اعتراض به سياست نيكسون بودند که گارد ملي اوهايو ابتدا با استفاده از سرنيزه تلاش کرد تا از این تجمع جلوگيري كند ولی پس از لحظاتی، گارد نظامي اقدام به شليك و قتل عام دانشجويان كرد و آنها را به رگبار بست. درپي اين اقدام خشونت آميز نيروهاي نظامي، 4 دانشجو كشته، بيش از 9 نفر به شدت مجروح و يك نفر نيز فلج شد.

این اعتراض با شلیک گلوله سربازان گارد ملی اوهایو به بيش از ۲۰۰۰ دانشجوی معترض به طرزی فجیع خاتمه یافت. این واقعه، موجب اغتشاشات و اعتصابات گسترده در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا و بين مردم آمريكا شد.

اما به نظر می‌رسد علت بکار بردن این سطح از خشونت در این اعتراض اجتماعی ساده از آن روی اتفاق افتاد که جنگ ویتنام به عنوان خط قرمز دولت وقت امریکا شناخته می‌شد. در سال‌های بعد نیز شاهد چنین اعتراضاتی به اصول ومبانی حکومت امریکا و خطوط قرمز آن در رسانه‌های امریکا نبوده‌ایم چنانکه در جریان جنگ عراق نیز هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه با تمام توان از این جنگ حمایت کردند، هر چند این حمایت در دور دوم ریاست جمهوری بوش به دلایلی از سوی حزب دموکرات تبدیل به انتقاداتی شد که سرانجام به روی کار آمدن باراک اوباما منجر شد.
به نظر می‌رسد حکومت امریکا با وجود تبلیغات گسترده‌ای که برای مطرح شدن به عنوان یگانه حامی حقوق بشر بکار گرفته است، به هیچ روی تاب حتی یک اعتراض دانشجویی را نسبت به سیاست‌های کلان خود که مورد تایید نخبگان دموکرات و جمهوریخواه قرار گرفته است نداشته باشد، حقیقتی که نمونه آنرا در ماجرای کشتار کنت استیت به خوبی می‌توان شاهد بود.

این در حالی است که پس از اعتراضات مردمی به کشتار کنت استیت، عوامل این کشتار در دادگاهی صوری از اتهامات خود تبرئه شدند و در رسانه‌های امریکا نیز اسنادی مبنی بر تلاش نیکسون برای تبرئه آنها منتشر شد. اما این تنها تلاش برای مسکوت ماندن ماجرای کنت استیت نبود چنانکه امروز و با گذشت نزدیک به چهل سال از آن ماجرا، به دست آوردن کوچکترین مدرک و نشانه‌ای از این کشتار، حتی در دریای ژرف وب نیز امری بسیار دشوار است.

روز شمار قتل عام 4 مه دانشگاه كنت استيت يونيورسيتي:

پنج شنيه،30 آوريل:
نيكسون رئيس جمهور وقت آمريكا خطاب به مردم اعلام كرد كه نيروهاي آمريكايي به داخل كامبوديا پيشروي كرده و وارد جنگ سختي شده‌اند.

جمعه،1 مه:
در دانشگاه كنت استيت يونيورسيتي بيش از 500 دانشجو اقدام به تظاهرات عليه سياست‌هاي نيكسون كردند. همينكه دانشجويان معترض در حال پراكنده شدن بودند اعلام شد كه در روز 4 مه نيز به خاطر اعتراض مجدد بر حمله و لشكر كشي به ويتنام توسط نيكسون اعتراضی شکل خواهد گرفت.

شنبه ،2 مه:
در ساعت 10 گارد ملي اوهايو به هزاران دانشجوي معترض حمله ور شده و به آنها آتش گشوده سربازان با استفاده از سر نيزه دو نفر را زخمي كردند و شمار زيادي از دانشجويان را دستگير و روانه زندان كردند و با استفاده از گاز اشك آور آنها را پراكنده كردند.

يكشنبه،3 مه:
حوالي ساعت 11 شمار زيادي از دانشجويان دوباره در محوطه دانشگاه اقدام به تظاهرات كردند. با گذشت ساعاتی از این اعتراض، گارد ملي اوهايو براي پراكنده كردن آنها اقدام به پرتاب گاز اشك آور كرد. دانشجويان معترض نیز با حضور در ميدان شهر، خيابان لينكولن و خيابان اصلي با اميد گفتگو با شهردار به اعتصاب نشستند و خواهان جواب گويي مسوولان كاخ سفيد شدند، در همين حال بود كه شهردار ساتروم در شهر اعلام حكومت نظامي كرد. این امر باعث شد تعداد زيادي از دانشجويان با سرنيزه سربازان زخمي و مجروح شوند.

دوشنبه،4 مه:
قرار بود دانشجويان نزديكي ظهر دوباره اقدام به تظاهرات كنند. دانشجويان در محوطه دانشگاه جمع شده و به مانند روزهاي قبل به سياست نيكسون اعتراض كردند و گارد ملي اوهايو با استفاده از سرنيزه يكبار ديگر خواست كه از تجمع آنها جلوگيري كند. در همين حال گارد نظامي اقدام به شليك و قتل عام دانشجويان كرد و آنها رابه رگبار بست درپي اين اقدام خشونت آميز نيروهاي نظامي 9 دانشجو كشته و دهها دانشجوي ديگر به شدت زخمي شدند.
جفري گلين ميلر 20 ساله در دم به خاطر شليك به دهان كشته شد.
آليسون بي كروس 19 ساله بر اثر شليك بر سينه كشته شد.
ويليام ناكس 19 ساله بر اثر شليك به سينه كشته شد.
ساندرا لي 20 ساله بخاطر شليك به گردن كشته شد.
و دهها زخمي و مجروح ديگر.