هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 19 آبان 1388 ساعت 09:13
سه شنبه 19 آبان 1388 12:43 ساعت
2009-11-10 09:13:07
شناسه خبر : 24035
فاکس‌نيوز در برنامه‌ای به‌نام "سكوت مسلمان معتدل"، مسلمانان را متهم به دين دزدي مي كند و چنين القا می نماید كه مسلمانان مي خواهند دين مسيحيت را نابود كنند. همچنین شبكه سي‌ان‌ان نيز در بخش تيتر اخبار در خبر "انتخاب اولين نماينده مسلمان در كنگره" مي گويد: «آقا، اول به من ثابت كن كه تو همدست دشمنان ما نيستي و با آنها رابطه نداري.»

غرب در زمينه اسلام هراسي كارهاي زياد و متنوعي انجام داده است، مثلاً در حوزه نشر، کتاب "هنگامي كه اروپا درخواب است: چگونه راديكال‌هاي مسلمان غرب را از درون متلاشي مي‌كنند؟" كه در سال 2006 كانديدای دريافت جايزه نقد كتاب ملي سال 2006 شد، از جمله این فعالیت‌ها است. اين انتخاب البته باعث واكنش تند نامزد قبلي دریافت جایزه يعني "اليوت وينبرگر" در نشست سالانه ان‌بي‌سي‌سي شد و وی آن را "نژاد پرستي با عنوان نقد ادبي و انتقاد" خواند. جان فريمن از اعضاي ان‌بي‌سي‌سي مي نويسد: «من تاكنون هيچ‌وقت به اندازه زماني كه كتاب بروس بوور، برنده جايزه شد، احساس شرمندگي و خجالت نكرده بودم... اين امر شيوه جديدي بود كه موج انتقاد را از نقد واقعي به‌سوي اسلام هراسي كشيده است.»

به گزارش رجانيوز به نقل از پايگاه اينترنتي FAIR، با این حال، تاريخچه اسلام هراسي به كتاب "پروتكل‌هاي يهود" بازمي گردد كه حاوی القائات اسلام هراسانه به‌مانند كتاب "وقتي اروپا در خواب است"، مي‌باشد و شامل سخناني است كه در آن ادعا مي‌شود اسلام براي تسلط بر غرب نقشه‌هاي زيادي دارد.

در عين حال، مؤسسات اسلامي و مسلمانان نيز به‌شدت مورد نقد و حمله قرار مي گيرند. به‌عنوان نمونه، هنگامي كه شوراي اسلام نروژ، نحوه برخورد با همجنس بازان را مورد بحث قرار داده بود، به مانند كاري كه بروس در کتابش انجام داد، پاجاماس مدياپست "مذاكره مسلمانان اروپا: آيا همجنس‌بازان بايد محاكمه شوند" را تيتر خود كرد.

در این زمینه، پس از خبر تيراندازي شركت امنيتي بلك واتر به سر بچه عراقي، روزنامه لس آنجلس‌تايمز تأكيد مي كند: «تيراندازي و عواقب بعدي آن، نشان از ادامه تضاد پروسه قانوني امريكايي ها و فرهنگ و سنت عراق است، بدان معنا كه ارزش هاي جامعه سنتي عربي بالاتر از همه چيز است.»

در حركتي مشابه، روزنامه نيويورك تايمز در مقاله اي درباره پاسخ مردم افغانستان به حمله اشغالگران در كشورشان كه بيش از 90 شهروند افغاني كشته مي شوند، نوشت: «بمباران و تخريب خانه ها؛ افغان ها اين كشتار را از نظر فرهنگي قابل قبول نمي دانند و در مقابل آن ايستادگي مي كنند.» در حالي كه دستگيري صدها افغاني بدون محاكمه را اينچنين منعكس مي كند: "افغان ها به طور سنتي و قديمي در مقابل هجوم احساس خود مختاري مي كنند." و علت مقاومت افغان ها در مقابل كشته شدن و غارت‌شان در رسانه هاي غربي اينگونه القاء مي شود كه مسلمانان به‌طور بنيادي امريكايي‌ها را دوست ندارند.

در رسانه هاي غربي از عوامل و شيوه هاي مختلفي براي القای اسلام هراسي استفاده مي كنند. يك خط اين است كه مسلمانان را به‌طور ذاتي شيطاني و خشونت طلب نشان دهند، مانند اين عنوان "دين خونخواه و وحشي" كه توسط مبلغ اوانجليست يعني "پت روبرسون" در برنامه "كلوپ 700" استفاده شد.

يكي ديگر ازرسانه هاي فعال در زمينه ترویج اسلام هراسي، شبكه فاكس نيوز است. این شبکه در برنامه‌ای به‌نام "سكوت مسلمان معتدل"، مسلمانان را متهم به دين دزدي مي كند و چنين القا می نماید كه مسلمانان مي خواهند دين مسيحيت را نابود كنند. همچنین شبكه سي‌ان‌ان نيز در بخش تيتر اخبار در خبر "انتخاب اولين نماينده مسلمان در كنگره" مي گويد: «آقا، اول به من ثابت كن كه تو همدست دشمنان ما نيستي و با آنها رابطه نداري.»

از ديگر شيوهاي اسلام هراسي غرب، ايجاد وحشت از حمله نظامي مسلمانان است. فيلم مستند "وسواس: جنگ مسلمانان راديكال در مقابل غرب" توسط ديويد هورويتز "هشدار درباره اسلام فاشيستي هفته"، "مسلمانان راديكال" را با ادولف هيتلر مقايسه مي كند. اين فيلم در بعد وسيعي توسط شبكه ها و روزنامه هاي غربي تحت پوشش قرار مي گيرد.

حركت ديگر غرب درزمينه اسلام هراسي توسط "دانيل پايپ" است كه درباره خطر اسلام از طريق انجمن هاي دانشجويي مسلمانان و گروه‌هاي سكولاري مانند ليك ضد افترا عرب- آمريكايي توسط "اينترپرس سرويس" است و چنين القا مي كنند كه اين گروه ها در صدد ايجاد چالش هستند.

جنگ با تروريست يكي ديگر از شاخه هاي اسلام هراسي غرب است كه در برنامه هاي ان‌بي‌سي برنامه اي با عنوان "متخصصان مسلمان تروريست" اقدام به القاي اين اسلام هراسي مي كند. در برنامه سي‌بي‌اس خبري نيز حركت بمب گذاري در اوكلاهاما را يكي از "ويژگي‌هاي كشورهاي خاورميانه" مي پندارند.

ديگر حركت اسلام هراسي غرب در زمينه القای خطر افزايش جمعيت مسلمانان در اروپا است که در مجله "نشنال ريويو" منعکس شده است و به ايجاد هراس در افزايش جمعيت مسلمان در جهان و فرافكني در مورد آن مي پردازد.

اين حجم از اسلام هراسي در برنامه هاي غربي از تنوع زيادي برخوردار است كه در برنامه هاي راديويي و اينترنتي نيز قابل مشاهده است. براي مثال در سايت هاي زير به فراواني ديده مي شود:

Little Green Footballs, Front Page, WorldNetDaily, Gates of Vienna, Michelle