هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 27 ارديبهشت 1400
ساعت 15:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 17 فروردين 1395 ساعت 15:37
سه شنبه 17 فروردين 1395 15:28 ساعت
2016-4-5 15:37:03
شناسه خبر : 238132
تاریخ معلم انسانهاست و خوب است هاشمی رفسنجانی از سرنوشت سیاسیون و بزرگانی چون آیت‌الله منتظری که در جایگاه بالای سیاسی قرارداشتند ولی از مدیریت دفتر و اطرافیانشان و آنچه به نام و اسم آنها انجام می‌شد بی‌خبر بودند عبرت بگیرد. خوب بود هاشمی رفسنجانی به جای آنکه خود را به ندیدن بزند و از « تحریف و تقطیع خودسرانه» جملاتش گلایه کند...
تاریخ معلم انسانهاست و خوب است هاشمی رفسنجانی از سرنوشت سیاسیون و بزرگانی چون آیت‌الله منتظری که در جایگاه بالای سیاسی قرارداشتند ولی از مدیریت دفتر و اطرافیانشان و آنچه به نام و اسم آنها انجام می‌شد بی‌خبر بودند عبرت بگیرد. خوب بود هاشمی رفسنجانی به جای آنکه خود را به ندیدن بزند و از « تحریف و تقطیع خودسرانه» جملاتش گلایه کند...

گروه سیاسی - رجانیوز: ماجرای پست توییتری دفتر هاشمی رفسنجانی نهایتا با عقب‌نشینی هاشمی پایان یافت، اما تامل در این مساله درسهای بسیاری دارد.

به گزارش رجانیوز، پس از آزمایش موشکهای عماد در مهرماه آمریکا و دیگر کشورهای غربی از جمله فرانسه به این اقدام واکنش نشان داده و آن را نقض احتمالی قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت از جمله قطعنامه 1929 توصیف کردند. آزمایش موشکهای جدید دوربرد ایران در جریان رزمایش اقتدار ولایت در اسفندماه نیزمجددا باعث فضاسازی آمریکایی ها علیه برنامه موشکی ایران شد.
در حالی که فضای اتهام‌زنی به ایران به خاطر آزمایش موشکهای جدید توسط دشمنان ادامه داشت، حساب کاربری توئیتری منسوب به هاشمی اقدام به نشر توئیت بی‌سابقه‌ای کرد که به نقل از هاشمی نوشته بود: «دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هاست نه موشک‌ها...» توئیتی عجیب که در آن هر چیزی جز مصلحت نظام یافت می‌شد.

این توییت به شدت مورد استقبال رسانه‌های ضدانقلاب و رسانه‌های امریکایی قرار گرفت و به مخالفت هاشمی –به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام- آن هم همزمان با انتقادات آمریکایی‌ها از آزمایشهای جدید موشکی ایران تعبیر شد. البته همسویی رسانه‌ای هاشمی با دشمنان مساله جدیدی نبود و در طول سالهای گذشته در مسائل مختلفی از جمله فتنه، دشمنی با آیت الله مصباح، حمله به شورای نگهبان ولیست انگلیسی و مواردی از این دست دیده شده بود. در نتیجه پس از انتشار این توییت نیز رسانه‌های ارزشی با انتقاد از این اقدام تیم رسانه‌ای هاشمی، این اقدام را در تکمیل پازل دشمنان دانستند.

نهیبِ صریح رهبرانقلاب
رهبرمعظم انقلاب که در طول دوسال گذشته در مسائلی مثل تحریف امام و تضعیف شورای نگهبان چندین بار نسبت به مواضع هاشمی تذکر داده بودند، این بار نیز دردیدار اخیر خود با مداحان با اشاره صریح به این جمله منتشرشده آن را برآمده از جهالت یا خیانت  دانسته و فرمودند: اینکه بعضی‌ها بیایند بگویند «فردای دنیا، فردای مذاکره است، فردای موشک نیست»، این حرف اگر از روی ناآگاهی گفته شده باشد، خب ناآگاهی است، اگر از روی آگاهی گفته شده باشد، خیانت است. چطور [چنین چیزی] ممکن است؟»


تایید و تکذیبهای متناقض
یک روز پس از این سخنان صریح رهبرانقلاب، رسانه‌های حامی هاشمی به نقل از يك منبع مطلع اعلام کردند «آنچه در اخبار بعنوان توييتر ايت الله هاشمي منتشر مي شود ، حساب كاربري يكي از دوستداران ايشان است و محتواي آن، هيچ ارتباطي به ايت الله هاشمي ندارد. حدود دو ماه قبل اطلاعيه رسمي از سوي دفتر ايت الله هاشمي صادر شد كه در آن انتساب حساب كاربري در شبكه هاي اجتماعي غير از سايت رسمي ايشان تكذيب شد .بنابراين مجددا تاكيد مي شود صفحه فعال در توييتر، كانال تلگرامي و اينستاگرام ايشان ربطي به ايت الله هاشمي ندارد.اين حساب توییتری، هر از چند گاه، سخنان قديمي ايت الله هاشمي را پس از "كوتاه كردن" توييت مي كند. » این ادعا در حالی بود که در شناسنامه توئیتر هاشمی، لینک سایت رسمی دفتر او به ثبت رسیده و عنوان شده که این حساب توئیتری، «حساب رسمی پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی» است. متقابلاً تبلیغات و مطالب این حساب توئیتری در پایگاه اطلاع‌رسانی هاشمی بارها منتشر شده بود. همچنین انتشار تصاویر اختصاصی و اولین اخبار دیدارهای هاشمی در این حساب توییتر نیز شکی در انتساب این حساب کاربری به مجموعه دفتر و تیم رسانه‌ای دفتر هاشمی باقی نمی‌گذاشت.


این در حالی بود که یکی دیگر از سایتهای دسته‌چندم اصلاح‌طلب بعد از انتقاد رهبرمعظم انقلاب، با تایید انتساب این حساب توییتری به مجموعه رسانه‌ای دفتر هاشمی نوشته بود: «اکانت منتسب به آیت‌الله هاشمی در اختیار فردی است که سردبیر سایت هاشمی رفسنجانی (سایت دفتر هاشمی) است و حساب توییتر و تلگرام نیز در اختیار اوست. این فرد با دسترسی به مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های قدیمی هاشمی و بر اساس شرایط روز، بخشی از سخنان او را گلچین و منتشر می‌کند که بعضی از آنها در این مدت باعت ناراحتی و حتی عصبانیت شدید آیت‌الله هاشمی شده است؛ مثل ماجرای قهر رهبر انقلاب از آیت‌الله مصباح در قبل از انقلاب که کاملا بدون هماهنگی هاشمی و با اشکالاتی جدی منتشر شد.او بارها به دلیل انتشار مطالبی بدون هماهنگی با تشر و واکنش تند هاشمی و نزدیکانش مواجه شده و سه بار تا مرز اخراج پیش رفته است.» این سایت نهایتا اینگونه نتیجه گیری کرده بود که «بنا بر پیگیری از نزدیکان هاشمی، او از انتشار چنین مطالبی کاملا بی خبر است و هیچ یک از مطالب سایت و توییتر با او چک نمی‌شود و به اصطلاح، روح هاشمی از مطالب «سایت هاشمی رفسنجانی» و توییترش بی خبر است.»


پس از ناکام ماندن اعلام برائت دروغین این حساب توییتر از دفتر هاشمی، این حساب کاربری آن جمله را اصلاح کرد و نوشت:«توئیت قبل تقطیع شده بود، متن کامل این است: دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هایی نظیر انقلاب اسلامی است، نه موشک‌های قاره‌پیما و بمب‌های هسته‌ای...»

طلبکاری هاشمی به جای عذرخواهی
انتقاد رهبرمعظم انقلاب از همسویی جدیدِ هاشمی با دشمنان -آن هم در مسائل دفاعی و نظامی- هزینه سنگینی برای هاشمی داشت. نهایتا هاشمی رفسنجانی دیروز در جریان یکی از دیدارهای نوروزی اش، با اشاره به توییت مذکور گفت: «نقل این جمله برای من هم تازگی داشت و گفتم که اصل آن جمله را بیاورند که آوردند و دیدم که مربوط به تاریخ 14 آبان 1387 یعنی هفت سال قبل و در مصاحبه‌ی مفصل با یک گروه فیلمساز هلندی با موضوع «تاریخچه کاربرد سلاح‌های شیمیایی علیه ایران» است.»

جالب آنکه هاشمی به جای عذرخواهی از اشتباه تیم رسانه‌ای دفترش در همسویی با دشمنان خارجی در تضعیف دستاوردهای دفاعی کشور، از آنچه «تحریف و تقطیع خودسرانه این جمله و سوء برداشت از آن و تعجیل بعضی از جریان‌ها و گروه‌ها برای سوء استفاده از این جمله» دانست اظهار تاسف کرد و گفت: «اولاً به عنوان کسی که در طول دوران زندان ستمشاهی، قرآن تفسیر می‌کردم، مصداق و تفسیر عملی آیه‌ «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم» را در شرایط موجود که دشمنان، انقلاب، ایران و اسلام را تهدید می‌کنند، تجهیز قوای نظامی کشور، از جمله تقویت قدرت موشکی کشور را لازم می‌دانم.»

تعطیلی رسمیِ حسابی که غیررسمی بود!
عصر دیروز نیز یکی از مشاوران هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت، از تعلیق حساب کاربری توئیتر هاشمی خبر داد. بنابر این خبر «حساب های توئیتر، ایستاگرام و تلگرامی که به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی ایجاد شده در اختیار دبیر سایت ایشان بوده و وی بدون هماهنگی با رئیس مجمع تشخیص اقدام به انتشار مطالب می کرده است.»
وی گفت «کلیه فعالیت های مجازی ای که به نام آیت الله هاشمی در شبکه های اجتماعی انجام می شده به حالت تعلیق درآمده و تا زمان مشخص شدن مسئول ذیصلاح برای نظارت بر این گونه فعالیتها، فعالیت حساب های کاربری مربوطه متوقف شده است.» مساله‌ای که مؤیدی دیگر بر دروغ بودن اعلام برائتِ این حساب توییتری از مجموعه رسانه‌ای دفتر هاشمی بود.هاشمی و درسی که باید از تاریخ بگیرد
اما حاشیه های این ماجرا از اصل آن مهمتر است. ماجرای توییتِ جنجالی هاشمی و نهیب صریح رهبرانقلاب «مشتی از خروار» بود که ثابت کرد هاشمی به عنوان یک شخصیت طراز اول نظام، نظارت و حتی خبری از آنچه رسانه‌های منسوب به او انجام می‌دهند ندارد. همسویی رسانه‌ی منسوب به هاشمی با دشمنان اولین باری نیست که اتفاق می افتد، بلکه این مساله اینبار چون مورد انتقاد رهبرمعظم انقلاب قرار گرفت تا این حد حاشیه ساز شد.
اظهارنظر هاشمی درباره اینکه « نقل این جمله برای من هم تازگی داشت و گفتم که اصل آن جمله را بیاورند» و تعلیق رسانه های هاشمی در شبکه های اجتماعی نشان از این دارد هاشمی هیچ خبری از آنچه به نام او و توسط تیم رسانه‌ای دفترش انجام میگیرد و گرفته است ندارد. تضعیف توان موشکی نظام همسو با امریکا اینبار بود، اما بارها اقدامات این چنینی توسط آنها تکرار شده است. از جمله اینکه به فاصله کوتاهی پس از تمجید رهبرمعظم انقلاب از آیات مصباح و یزدی و اینکه نبودن آنها در مجلس خبرگان مایه خسارت است، همین حساب کاربری توییتر با انتشار عکسی از آیت الله مصباح و احمدی‌نژاد  و با طعنه به تعبیر مطهری زمان که رهبرانقلاب درباره آیت‌الله مصباح فرموده‌اند نوشت: «شهیدمطهری هرگز نردبان ترقی جریان انحرافی نشد.»


تاریخ معلم انسانهاست و خوب است هاشمی رفسنجانی از سرنوشت سیاسیون و بزرگانی چون آیت‌الله منتظری که در جایگاه بالای سیاسی قرارداشتند ولی از مدیریت دفتر و اطرافیانشان و آنچه به نام و اسم آنها انجام می‌شد بی‌خبر بودند عبرت بگیرد. خوب بود هاشمی رفسنجانی به جای آنکه خود را به ندیدن بزند و از « تحریف و تقطیع خودسرانه» جملاتش گلایه کند و منتقدان ر ابنوازد؛ سراغ مقصران را در دفتر و تیم رسانه‌ای دفترش بگیرد و از آنها درباره اینکه چرا همزمان با حملات آمریکایی ها علیه برنامه موشکی ایران چنین جمله ای را با تحریف منتشر کرده اند توضیح بخواهد.