هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 16 خرداد 1399
ساعت 00:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 4 فروردين 1395 ساعت 21:14
چهارشنبه 4 فروردين 1395 20:48 ساعت
2016-3-23 21:14:16
شناسه خبر : 237426
رهبر معظم انقلاب در گام دوم به رکن اصلی اقتصاد مقاومتی یعنی مبحث تولید ملی اشاره نمودند و در منویات خویش این گام را احیاء نمودن تولید ملی دانسته اند. البته ایشان در آخرین سال دولت دهم، به مسئله تولید ملی اشاره نمودند ولی اینبار شاهد تغییراتی در جملات و نحوه بیان ایشان نسبت به سال 91 هستیم.
رهبر معظم انقلاب در گام دوم به رکن اصلی اقتصاد مقاومتی یعنی مبحث تولید ملی اشاره نمودند و در منویات خویش این گام را احیاء نمودن تولید ملی دانسته اند. البته ایشان در آخرین سال دولت دهم، به مسئله تولید ملی اشاره نمودند ولی اینبار شاهد تغییراتی در جملات و نحوه بیان ایشان نسبت به سال 91 هستیم.

گروه اقتصادی – رجانیوز: رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال جاری، برنامه کشور برای حل مشکلات اقتصادی را تشریح نمودند.

به گزارش رجانیوز؛ حضرت آیت الله خامنه ای، اقتصاد مقاومتی را تنها راه شکستن تحریم ها و حل مشکلات اقتصادی کشور دانسته اند و ده اقدام اساسی را برای اجرای آن تعیین نمودند. اولین اقدام در گزارش قبلی مورد بررسی قرار گرفت. دراین گزارش به دومین اقدام و بعبارتی دیگر دومین گام را مورد بررسی قرار می دهیم. مقام معظم رهبری گام دوم را اینگونه توصیف نمودند.

دوّمین مسئله در این «اقدام و عمل» ای که ما گفتیم باید مورد توجّه قرار بگیرد، زنده کردن تولید داخلی است. آن‌طوری که به من گزارش کرده‌اند، امروز حدود شصت درصد از امکانات تولید ما معطّل است، تعطیل است؛ بعضی‌ها به کمتر از ظرفیت کار میکند، بعضی‌ها کار نمیکند؛ بایستی ما تولید را زنده کنیم، تولید را احیاء کنیم. [البتّه این]، راه دارد؛ این راه را خیلی از اقتصاددان‌های متعهّد بلدند. من به مسئولین محترم دولتی مکرّر گفته‌ام این منتقدینی را که هستند بخواهید، حرفهایشان را بشنوید؛ گاهی پیشنهادهای خوبی دارند؛ میتوان تولید را احیاء کرد و در کشور به حرکت درآورد.

رهبر معظم انقلاب در گام دوم به رکن اصلی اقتصاد مقاومتی یعنی مبحث تولید ملی اشاره نمودند و در منویات خویش این گام را احیاء نمودن تولید ملی دانسته اند. البته ایشان در آخرین سال دولت دهم، به مسئله تولید ملی اشاره نمودند ولی اینبار شاهد تغییراتی در جملات و نحوه بیان ایشان نسبت به سال 91 هستیم. ایشان در سال 91 که آن سال را حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامیده بودند در خصوص تولید ملی گفته بودند:

همه مسئولیت دارند؛ دولت هم مسئولیت دارد، باید از تولید ملی حمایت کند، تولید ملی را تقویت کند.

تفاوت بیانات ایشان در سال 91 و 95 در این دو واژه است. "تقویت و حمایت از تولید ملی" و  "زنده کردن تولید داخلی"  

با اینکه دولت یازدهم از هیچ تلاشی را برای تخریب عملکرد دولت قبلی دریغ ننموده است، لیکن رهبر معظم انقلاب با بکار بردن این دو جمله در فاصله 4 ساله 91 تا 95 به مسئله بسیار مهمی اشاره نمودند و آن اینکه سیاست های غلط و اشتباه دولت روحانی موجب مرگ تولید ملی در کشور گردید. ایشان به مهمترین گزاره در اثبات این حرف پس دستور به زنده کردن تولید داخلی در ادامه اشاره کردند و آن گزاره چیزی نبود جزء تعطیل شدن حدود شصت درصدی از امکانات تولید کشور است که برای تهیه آن تا قبل از دولت فعلی، هزینه 34 ساله ای برای کشور دربر داشته است که می بایست با تصحیح و خط بطلان کشیدن بر روی این سیاست های غلط، تولید داخلی را احیا مجدد نمود. کار از تقویت و حمایت گذشته است.

هدف این گزارش بررسی سیاست های غلط اقتصادی دولت یازدهم که موجب مرگ تولید ملی گردید، نیست چرا که آن خود گزارش های مفصلی مطلبد و قبلا نیز در رجانیوز در گزارش های متعددی به جوانب مختلف آن اشاره گردیده است. هدف روشن سازی ادامه مسیر برای زنده نمودن تولید داخلی بعنوان چرخ محرک اقتصاد کشور و اصلی ترین رکن اقتصاد مقاومتی است.

احیاء تولید ملی خود نیازمند به دو رکن دیگر اقتصاد مقاومتی یعنی فرهنگ جهاد اقتصادی و اعتقاد به ظرفیت های داخلی کشور است که اگر این دو رکن در دولت و مسئولین امر وجود نداشته باشد، هیچگاه احیاء تولید ملی شکل نخواهد گرفت. با تفکر آبگوشت بزباش ترکان و اقتصاد نئوکینزی روحانی نمی توان سکان دار قرارگاه اقتصاد مقاومتی بود و خواهان زنده کردن تولید داخلی بود چرا که این تفکرات با ارکان اقتصاد مقاومتی در تضاد جدیست.

پس از احصاء این دو رکن برای احیاء رکن اصلی تولید ملی، 6 عامل می بایست مد نظر قرار گیرد.

اولین عامل بازار است و در این راستا باید کنترل واردات (گام سوم)، حذف قاچاق و بهره برداری از بازارهای کشورهای همجوار صورت پذیرد.

دومین نیازمندی احیاء تولید ملی، سرمایه است تا تولید اتفاق افتد لذا با داشتن بیش از 950 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور به نظر می رسد سرمایه کافی برای جهش در این حوزه وجود باشد. سرمایه خارجی هم خوب است اما اصرار بر آن مثل این است کسی در خانه اش چاه دارد، ، اما کوزه‌اش را دور شهر می‌گرداند تا آب بگیرد. وقتی در خانه چاه موجود است، باید به خود زحمت استخراج آن را داد. بهانه طناب خواستن برای استراخ آب از چاه کافی نیست. باید فرهنگ جهاد اقتصادی داشت و طناب را فراهم کرد.

سومین عامل در این رویکرد ایده و ابتکار است. آنچه اقتصاد ما امروز بدان محتاج است تقویت و احیاء شرکت های دانش بنیان است. شرکت هایی که ارزش افزوده تولیدی آنها هم از لحاظ مالی بر دیگر تولیدی های کشور افزون است، هم ارزآوری چند برابری را موجب خواهد گردید، هم در مسیر خودکفایی و ایجاد ظرفیت های جدید خواهد شد و کاملا در راستای گام اول خواهد بود و هم علوم اقتدار افزا را در کشور تزریق خواهد کرد. در گام پنجم به تفصیل این عامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چهارمین عامل نیروی انسانی است. اقتصاد مردمی و توانمندسازی آن می بایست از رویکردهای اصلی دولت باشد. وجود بیش از 30 میلیون نیروی کار در کشور که بخش عظیمی از آنها دارای تحصیلات آکادمیک می باشد، نشان از ظرفیت گسترده است که با تعطیل شدن 60 درصدی امکانات تولیدی، شاهد خیل عظیمی از بیکاری در کشور هستیم بطوریکه اخیرا رحمانی فضلی وزیر کشور اعلام کرده بود؛ در حال حاضر، نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ها به ۴۳ درصد و نرخ بیکاری عمومی به ۱۳ درصد رسیده است در حالیکه این نرخ در تابستان 93 کمتر از 10 درصد بوده است. برخی آمارها از سه تا شش میلیون نیروی کار بیکار اطلاع می دهد در صورتیکه با ایجاد عوامل ذکر شده، نیروی کار هم توانمند می شود و هم زمینه کارآفرینی آن ایجاد می گردد.


رفع موانع تولید با وجود کمبود منابع اولیه یا کیفیت پایین آنها عامل دیگری است که باید برنامه ریزی برای کاهش هزینه های مواد اولیه صورت گیرد. از سوی دیگر نباید با خام فروشی مواد اولیه کشور را خارج کنیم، چرا که ارزش افزوده چندانی برای کشور نخواهد داشت. احیا صنایع پایین دستی خود موجب جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه شده و ارزش تولید نهایی ما را افزایش خواهد داد.

عامل ششم تبلیغ و ترویج فرهنگ تولید و مصرف داخلی است. فساد اقتصادی (گام هشتم) و موضع گیری مسئولان فرهنگ تولید را تخریب می کند؛ در چنین شرایطی باید به سمت اصلاح موضع گیری ها و حتی استیضاح مسئولی که اظهار نظر بیجا یا موضع گیری خاصی داشت، رویم.کلیدواژه ها »