هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 10 آذر 1399
ساعت 23:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 8 اسفند 1394 ساعت 16:45
شنبه 8 اسفند 1394 15:46 ساعت
2016-2-27 16:45:52
شناسه خبر : 235787
وزیر کشور با بیان اینکه نتایج ۷۰ تا ۸۰ درصد شعب اخذ رای را تا امشب اعلام می‌کنیم، گفت: اعلام نتایج حوزه انتخابیه تهران را نیز از امشب آغاز می‌کنیم.

فارس:عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ظهر امروز در حاشیه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: از اینکه شایعاتی در فضای مجازی منتشر می‌شود مبنی براینکه نهادهایی اجازه اعلام نتایج را نمی‌دهند را نباید قبول کنیم.

وی افزود: ما نزدیک به سه هزار صندوق رای را در خصوص انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی شمردیم و منتظر تعیین صورت جلسه نهایی با هیات‌های نظارت هستیم، این کار برای این است که صحت، سلامت و دقت را افزایش دهیم.

وزیر کشور تصریح کرد: امیدواریم تا امشب نتایج 70 تا 80 درصد شعب را اعلام کنیم، آرا شمارش شده و تنها مراحل تطبیق مانده است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه اعلام نتایج انتخابات تهران را از امشب آغاز خواهیم کرد، گفت: تا الان تعداد ثبت‌شده شمارش آرا آنقدر بالا نیست که با اعلام آن سرخطی مشخص شود.

وی پیرامون شمارش آرای مجلس خبرگان نیز گفت: شمارش خیلی از حوزه‌ها در خبرگان مشخص شده و باید نهایی شود.

وزیر کشور پیرامون آمار تعداد شرکت‌کنندگان در انتخابات، گفت: در این خصوص یک آرای ماخوذه و یک آرای استعلام‌شده داریم، آرای استعلام‌شده بدین معنی است که وقتی افراد به سیستم و یا تشخیص هویت مراجعه کرده اطلاعات آنان ثبت می‌شود که طبق این آمار تعداد 33 میلیون است که حدود 61 درصد می‌شود. جمع‌بندی نهایی آمار ماخوذه را پس از شمارش آرا اعلام می‌کنیم.

رحمانی‌فضلی پیرامون تخلفات صورت گرفته در انتخابات و برخورد وزارت کشور با این تخلفات گفت: قبل از اینکه دستورالعمل شورای عالی فضای مجازی اعلام شود کمیته رسانه‌ای ما همه تخلفات را مطابق قانون شناسایی و مطرح کردند که همه آنان نیز ارجاع شدند.

وزیر کشور اضافه کرد: بعد از دستورالعمل شورای عالی فضای مجازی حدود 340 تخلف در سایت‌ها و فضای مجازی به دست آمده که برای برخورد ارجاع دادیم که در همان ایام 40-50 مورد بسته شده و بقیه نیز در حال بررسی است.

رحمانی‌فضلی تاکید کرد: بنده معتقدم حتما باید تخلفات شخصی و رسانه‌ای به دقت پیگیری شود چراکه در فرهنگ تبلیغاتی رایج این گونه است که در تبلیغات همه کار صورت می‌گیرد بعد اگر رای نیاورد مظلوم است و اگر رای آورد کسی نمی‌تواند کاری کند اما ما با هر دو نوع تخلف برخورد و آن را پیگیری خواهیم کرد. 

رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال که شنیده شده اتوبوس‌هایی از شهرهای اطراف به تهران آمدند تا به یک جریان سیاسی خاص رای دهند، گفت: در مرحله اول انتخابات هر فردی می‌تواند در هر کجا رأی دهد اما اگر این کار سازماندهی شده باشد، وزارت کشور برخورد می‌کند. 

وی در همین خصوص گفت: دو روز مانده به انتخابات مشاهده کردیم که دو یا سه مورد اتوبوس در حوزه حسن‌آباد توسط پلیس برگردانده شد.

وزیر کشور پیرامون آمار شرکت‌کنندگان در انتخابات گفت: از 6 میلیون و 600 نفر واجد شرایط حدود 2 میلیون و 900 هزار نفر در شهر تهران رای دادند. همچنین از تعداد 8 میلیون و 800 هزار نفر واجد شرایط 3 میلیون و 900 هزار نفر در کل استان تهران در انتخابات شرکت کردند که احتمالا درصد مشارکت در استان تهران 45 درصد و در شهرستان‌های تهران 42 درصد خواهد بود.

رحمانی فضلی در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری انتخابات در فضای آرام سیاسی و امنیتی گفت: در برگزاری انتخابات هیچ مشکل حاد امنیتی نداشتیم. از زمان شروع روز رای‌گیری ما شاهد فضای آرام سیاسی بودیم که بعد از ان انتخابات نیز شاهد این فضا هستیم. توقع است بعد از اعلام قطعی نتایج نیز همین فضا وجود داشته باشد تا بتوانیم گام‌های بعدی را برداریم.

وزیر کشور تصریح کرد: مردم با حضور در انتخابات وظیفه خود را انجام دادند. حال وظیفه مجلس، دولت و احزاب است که مطالبات مردم را پاسخ دهند.

وی در خصوص درخواست برخی شهرها برای ابطال صندوق انتخابات گفت: در برخی مناطق کشور که رقابت قومی و قبیله‌ای است، رقابت بسیار جدی را مشاهده کردیم که حتی 130 درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند. این موضوع در دو منطقه لرستان و کهکیلویه و بویراحمد و کرمانشاه وجود داشت و رقابت و نشاط سیاسی در این مناطق بسیار بالا بود.

رحمانی فضلی اضافه کرد: البته ما از ابتدا نیز اعلام کردیم که کمیته امنیتی ما شهر را از نظر اجرای انتخابات، شرایط ویژه اعلام کردیم که در این خصوص مراقبت خاصی در نظر گرفتیم که در نهایت قانونی و بانشاط برگزار شود.

وی در پایان پیرامون ارزیابی‌اش درباره عملکرد ستاد انتخابات کشور گفت: عملکرد ستاد را خوب ارزیابی می‌کنم چراکه بیش از یک میلیون نفر در حوزه اجرا، امر انتخابات را انجام دادند. همه دستگاه‌ها نیز تلاش کردند انتخابات خوبی برگزار شود که به حمدالله همین گونه نیز شد.