هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 اسفند 1396
ساعت 12:56
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 11 بهمن 1394 ساعت 17:14 2016-1-31 17:14:53
شناسه خبر : 233300
گروه اقتصادی – رجانیوز: صبح امروز نشست خبری همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال 1395، با حضور امیررضا حسنی دبیر اجرایی همایش برگزار گردید.
 
به گزارش رجانیوز؛ حسنی در نشست خبری این همایش اظهار داشت: این همایش با حضور چهره ها و نخبگان اقتصاد کلان در بخشهای مختلف و تصمیم گیران و تصمیم سازان عرصه های مختلف اقتصادی برگزار می شود و آقایان علی آقا محمدی و غلامرضا مصباحی مقدم از مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی سرزعیم مشاور اقتصادی مرکز تحقیقات ریاست جمهوری، مدیران عامل بورس اوراق بهادار تهران و صندوق ضمانت صادرات ایران، اعضای شورای پول و اعتبار و جمعی از تحلیلگران بازارهای مسکن، توریسم و گردشگری در این همایش سخنرانی می کنند.
 
وی افزود: تلاش می کنیم در چند پنل تخصصی، موضوعات مهمی از جمله تصویر سازی اقتصاد ایران و جهان در سال آینده، تاثیرات اجرای برجام و لغو تحریمها ، چشم انداز بازار پول و سرمایه از جمله بورس، ارز، طلا، بیمه و بانک، و همچنین رکود یا رونق بازار مسکن در سال آینده مورد بررسی و تبادل نظر قرار گیرد. روندهای مهم و شاخص اقتصاد را در سه پنل تخصصی به بحث و بررسی خواهند نشست. این پنل ها شامل تصویر اقتصاد ایران و جهان در سال پیش رو، چشم انداز بازار پول و سرمایه و پنل رکود یا رونق بازار مسکن خواهند بود.
 
حسنی با بیان اینکه در چند سال گذشته نام‌گذاری کشور براساس مسائل اقتصادی بوده است، افزود: متاسفانه در این سال‌ها نتایج اقتصادی موردنظر را دریافت نکرده‌ایم. 
 
دبیر اجرایی همایش دورنمای اقتصاد ایران گفت : سال گذشته نیز همایشی با هدف بررسی دورنمای اقتصاد ایران در سال 1394 برگزار کردیم که نتایج بررسی ها با آنچه در عمل محقق شد بسیار نزدیک بود و از جمله، روند بازارهای طلا و ارز، نرخ بهره ، وضعیت مسکن و لغو تحریمها بصورتی درست ارزیابی شد و فقط در چند شاخص از جمله رشد شاخص بورس ارزیابی ها با آنچه در عمل اتفاق افتاد فاصله داشت.
 
وی در ادامه به تحلیل خویش از وضعیت اقتصادی کشور در سال آینده پرداخت و گفت: مهم‌ترین بحث در سال آینده نگرش‌های مدیریتی اقتصادی و سیاسی است که باید تغییر کند و این تغییر نگرش در سال ۲۰۱۶ یک اتفاق مهم در نظر گرفته شده است و تنها با همکاری و مشارکت می‌توان به آن دست یافت.
 
با توجه به اینکه بحث احتمال افزایش قیمت نفت مطرح است، در این همایش ریسک‌های توازنی نفت را مورد بررسی قرار داده‌ایم. بودجه سال آینده وابستگی ما به درآمدهای نفتی بیشتر می‌شود زیرا با افزایش تولید در این بودجه مواجه هستیم.
 
وی دلیل کاهش قیمت نفت را پایین‌ آمدن رشد اقتصاد چین و دنیا دانست و گفت: همچنین پیش‌بینی می‌شود نرخ بهره در سال ۲۰۱۶ در کشور آمریکا حداقل ۴ بار دیگر افزایش پیدا می‌کند. این باعث می‌شود قیمت دلار افزایش پیدا کند و قیمت جهانی کالاها با کاهش مواجه شود که می‌تواند معضلی برای بازار سرمایه کشور ما باشد.
 
حسنی همچنین به بورس اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه ایده‌آل‌ترین بازار در بخش سرمایه‌گذاری برای سال آینده خواهد بود. منظور این نیست بازار بورس سودده‌ترین بازار باشد یا نباشد اما در آن گردش سرمایه وجود خواهد داشت و هر بازاری که گردش سرمایه در آن وجود داشته باشد از دید ما ایده‌آل است زیرا نقدشوندگی در بازارها از اهمیت خاصی برخوردار است.
 
وی تاکید کرد: در این بازار نه سودهای آنچنانی و نه ضررهای زیاد و هیجانی وجود خواهد داشت. امروز سرمایه گذاران بایستی سود ها را ایجاد نمایند.
 
دبیر این همایش ضمن تاکید بر اینکه رفتار نوسانات قیمتی در ایران تغییر کرده است تصریح کرد: نوسانات قیمتی معقول‌تر و قابل‌پیش‌بینی‌تر شده و اقتصاد کشور از حالت آب گل‌آلود بیرون آمده است. در چنین شرایطی فعالان اقتصادی آماده ورود به بازار هستند.
 
 حسنی درباره بازار ارز گفت: وقتی بازار ارز نداریم و بازار عرضه و تقاضا  موجود نیست به طبع قابل تحلیل  هم نخواهد بود  اما قابل پیش بینی  می تواند باشد.
 
وی تصریح کرد: ابزارهای اقتصادی کشور در حال تغییر است زیرا سرمایه‌گذاران خارجی و تکنولوژی و بسیاری موارد دیگر در حال‌ ورود به کشور هستند.
 
وی به زیرساخت‌ها و انرژی اشاره کرد و گفت: باید در این مسیر با دقت بیشتری حرکت کرد زیرا در حالی که رشد اقتصادی کشور منفی بود با کمبود انرژی مواجه بودیم و اکنون که قصد رشد در زمینه‌های اقتصادی را داریم نیز با کمبود انرژی و آب مواجه خواهیم شد.
 
وی اضافه کرد: مهمتر از مسائل یادشده نگرش مدیران کشور است و اگر بخواهیم با نگرش گذشته به همراه ابزارهای جدید پیش برویم با مشکل مواجه خواهیم شد.
 
دبیر اجرایی دومین همایش دورنمای اقتصاد ایران در ادامه افزود: بیکاری در سال آینده به دودلیل افزایش می یابد که یکی اینکه ایزوله بودن در مورد دانش های روز و دومین دلیل کاهش تورم می باشد که اولویت دولت است، از این رو پیش بینی می شود نرخ بیکاری افزایش پیدا کند.
 
وی همچنین در خصوص نرخ رشد اقتصادی افزود: رشد اقتصادی در یک کشور نشان‌دهنده سلامت اقتصادی آن نیست. در چند سال گذشته به غیر از سال ۲۰۰۹ اقتصاد آمریکا با رشد مواجه بوده اما قدرت خرید مردم این کشور کاهش پیدا کرده است.
 
حسنی همچنان به برخی مسائل اقتصاد جهانی نیز پرداخت و گفت: : در سال ۹۵ مسائلی از قبیل نرخ بهره آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری این کشور، انتخابات دبیرکل سازمان ملل، بحران سوریه و یمن و همچنین تحریم روسیه بر ترکیه وجود دارد که می‌تواند در اقتصاد ایران موثر باشد و در این همایش به آنها پرداخته می‌شود. سال ۲۰۱۶ سال شکوفایی اقتصاد و تکنولوژی است و ما نیز در همایش پیش‌رو مطالب موردنظر را مدنظر قرار می‌دهیم و همچنین کند شدن رشد اقتصاد چین را بررسی می‌کنیم.
 
وی همچنین گریزی به همایش سال گذشته زد و در خصوص نتایج همایش سال 94 اظهار داشت: سال گذشته نیز همایشی با هدف بررسی دورنمای اقتصاد ایران در سال 1394 برگزار کردیم که نتایج بررسی ها با آنچه در عمل محقق شد بسیار نزدیک بود و از جمله، روند بازارهای طلا و ارز، نرخ بهره ، وضعیت مسکن و لغو تحریمها بصورتی درست ارزیابی شد و فقط در چند شاخص از جمله رشد شاخص بورس ارزیابی ها با آنچه در عمل اتفاق افتاد فاصله داشت.
 
گفتنی است: همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال 1395 ، دوازدهم اسفند از ساعت 14 در هتل آزادی تهران برگزار می شود و علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی این همایش به نشانی www.eventiranian.ir مراجعه کنند.
 


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x