هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 30 شهريور 1398
ساعت 10:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 5 آبان 1388 ساعت 13:20 2009-10-27 13:20:09
شناسه خبر : 23302

به نوشته یک روزنامه غربی، نخست وزیر ترکیه با سفر خود به ایران سیاست های غرب در قبال تهران را به چالش کشید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،روزنامه واشنگتن تایمز در ادامه مطلب خود می نویسد: به رغم انتقادها و فشارهای غرب بر روی ایران، "رجب طیب اردوغان" از شب گذشته سفر خود به تهران را آغاز کرد.

به نوشته این روزنامه، به رغم تحریم های موجود علیه ایران ، ترکیه از افزایش سطح مناسبات تجاری خود با این کشور تا سال 2011 خبر می دهد.

واشنگتن تایمز می نویسد : سفر اردوغان به ایران در حالی انجام می شود که آمریکا و سایر کشورهای غربی در حال آماده کردن مقدمات سخت تر کردن فشارها بر تهران در صورت امتناع مقامات ایرانی از ارسال اورانیوم خود به روسیه برای تبدیل به سوخت هستند.

اردوغان را در این سفر یک هیئت 200 نفره از مقامات عالی رتبه ترکیه همراهی می کنند که 18 نفر از آنها را اعضای کابینه به همراه وزیر امور خارجه ، مقامات منابع طبیعی و انرژی و مبادلات خارجی تشکیل می دهند و از همین رو می توان گفت یک هیئت عالی رتبه از سازمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) به ایران سفر کرده که این در نوع خود کم نظیر است.

واشنگتن تایمز در ادامه به مصاحبه اردوغان با گاردین و اینکه وی در این مصاحبه ایران و "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهوری کشورمان را دوست ترکیه خوانده بود اشاره می کند.

این روزنامه در ادامه می نویسد : سفر اردوغان به تهران بدون شک بر مناسبات ترکیه با اسرائیل نیز تاثیر می گذارد و این در حالی است که در یک ماه اخیر تل آویو و آنکارا روابط پرتنشی را پشت سر گذاشته اند. سفر اردوغان به ایران در حالی است که به غیر از "خاویر سولانا" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در سالهای اخیر افراد زیادی از مقامات اروپایی به ایران سفر نکرده اند.

این سفر می تواند ترکیه را به یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران تبدیل کند و این در حالی است که کشورهای اروپایی به دلیل تحریم های موجود روابط تجاری چندان زیادی با تهران ندارند.

حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه هم اکنون سالانه 10 میلیارد دلار است و اردوغان نسبت به افزایش آن تا میران 20 میلیارد دلار تا سال 2011 وعده داده ؛ علاوه بر آن ایران هم اکنون پس از روسیه بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی ترکیه محسوب می شود و اردوغان در سفر به تهران به دنبال عقد قرار دادهای جدید خواهد بود و این اقدام در واقع به چالش کشیدن سیاست های غرب در قبال ایران است.