هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 مهر 1400
ساعت 18:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 16 دى 1394 ساعت 23:26
چهارشنبه 16 دى 1394 23:02 ساعت
2016-1-6 23:26:51
شناسه خبر : 231194
در حالی که به دلیل جدیت جریانات انقلابی برای ایجاد انسجام در بدنه اصولگرایی و همچنین انتشار اخباری همچون پیوستن سعید جلیلی به این ائتلاف، اخبار از نزدیک شدن این ائتلاف به یک انسجام حداکثری و مبتنی بر اصول گفتمانی حکایت دارد، برخی اظهارنظرهای ناپخته حاشیه‌ساز شده و با استقبال رسانه‌‌های تفرقه‌افکن روبرو شده است.
در حالی که به دلیل جدیت جریانات انقلابی برای ایجاد انسجام در بدنه اصولگرایی و همچنین انتشار اخباری همچون پیوستن سعید جلیلی به این ائتلاف، اخبار از نزدیک شدن این ائتلاف به یک انسجام حداکثری و مبتنی بر اصول گفتمانی حکایت دارد، برخی اظهارنظرهای ناپخته حاشیه‌ساز شده و با استقبال رسانه‌‌های تفرقه‌افکن روبرو شده است.
گروه سیاسی - رجانیوز: اظهار نظر اختلاف برانگیز و البته "کینه توزانه"برخی چهره های سیاسی ناراضی از روند شکل گیری ائتلاف اصولگرایان، شائبه تلاش برای بر هم زدن این ائتلاف را با اتکا بر یک اظهار نظرهای اینچنینی افزایش داده است.
 
به گزارش رجانیوز در حالی که به دلیل جدیت جریانات انقلابی برای ایجاد انسجام در بدنه اصولگرایی و همچنین انتشار اخباری همچون پیوستن سعید جلیلی به این ائتلاف، اخبار از نزدیک شدن این ائتلاف به یک انسجام حداکثری و مبتنی بر اصول گفتمانی حکایت دارد، برخی اظهارنظرهای ناپخته حاشیه‌ساز شده و با استقبال رسانه‌‌های تفرقه‌افکن روبرو شده است.
 
احمدتوکلی در آخرین اظهارنظر خود درباره ائتلاف اصولگرایان که با استقبال گسترده رسانه‌های زنجیره‌ای روبرو شده، گفت: «به نظر من پاشنه آشیل ائتلاف، جبهه پایداری است که می‎تواند شب آخر لیستی را بدهد که تعدادی را حذف و افراد خودش را اضافه کند و در نتیجه برخی رأی نیاورند و یا آرای‎شان شکسته شود و این اقدامی است که آنها در مجلس قبلی نیز انجام داده بودند.»
فارغ از بازتاب رسانه‌ای منفی این سخنان علیه جریان اصولگرایی؛ این صحبتهای توکلی در حالی است که از ابتدای تشکیل جلسات ائتلاف، نیروهای انقلابی جدی ترین ضلع این ائتلاف برای شکل دادن انسجام حداکثری در بین اصولگرایان بوده اند و از ساعت ها وقت و تلاش برای شکل دادن این ائتلاف و ایجاد انسجام صرف کرده اند.
 
جلسات این ائتلاف برای همگرایی و هماهنگی‌ها در حالی تشکیل می‌شد که جریاناتی همچون فراکسیون رهروان هنوز به ائتلاف اصولگرایان نپیوسته و در حال انتخاب بین دوگانه«ائتلاف با دولت روحانی» یا «ائتلاف با اصولگرایان» بوده و منتظر بهانه ای برای بر هم زدن این ائتلاف هستند. گفتنی است جریان دولت و فتنه‌گران حامی آن مدتهاست ضمن تعریف  وتمجید از لاریجانی و نقش‌آفرینی‌اش در جاده‌صاف‌کنی برای دولت؛ از لزوم همگرایی و حتی ائتلاف با او در انتخابات سخن می‌گفتند. عطریانفر عضو شورای مرکزی کارگزاران با استقبال از ورود مستقل لاریجانی به انتخابات گفته بود:«شخصیت آقای لاریجانی در متن جریان اصولگرایی شکل گرفته و ایشان علاقه‌مند است اردوگاه اصولگرایان اردوگاه منسجمی باشد. با این وجود ایشان مشاهده کرد عده‌ای تندرو به دنبال بازیگری هستند و وحدت وانسجام اصولگرایان در اولویت بعدی آنها قرار گرفته است. در چنین شرایطی آقای لاریجانی که دارای وجهه ملی است و از نفوذ گسترده‌ای در جریان اصولگرایی برخوردار است گلیم خود را از آب گل آلود تندروی، بیرون کشید.»
 
بنابراین اگر بخواهیم پیش‌بینی کنیم کدام شخص یا جریان نسبت به ائتلاف پایبندی کمتری دارد و پاشنه آشیل این ائتلاف محسوب می‌شود؛ آن جریان نه «جبهه‌پایداری» بلکه «جریان منسوب به لاریجانی» خواهد بود. اغلب فعالان سیاسی نیز تاکید این جریان بر مرزبندی با اصولگرایان منتقد دولت – و به طور خاص پایداری و رهپویان-  را از مهمترین پالسهای ضدوحدت این جریان می‌دانند. اما احمد‌توکلی تنها بر مبنای بغض شخصی‌اش و بدون نادیده‌گرفتن این واقعیت‌ها، برهم خوردت وحدت اصولگرایان را بدیهی وحتمی فرض کرده و پیشاپیش جبهه‌پایداری را مقصر این ماجرا معرفی می‌کند حال آنکه زمینه این وحدت و همگرایی نیز پیش ازانتخابات  و در قضیه کمیسیون برجام فراهم شده بود.
 
گفتنی است احمدتوکلی درحالی این سخنان اختلافی را بیان کرد که یک‌ماه پیش مصباحی‌مقدم سخنگوی‌جامعه روحانیت‌مبارز نیز در یک مصاحبه اختلاف‌افکنانه با اشاره به بخشی از اصولگرایان گفته بود «معتقدیم آن افرادی که تندرو هستند نباید در لیست اصولگرایان باشند.» این مصاحبه با تذکر جدی آیت‌الله موحدی کرمانی روبرو شد. امااین‌بار توکلی که وزن سیاسی قابل توجهی در جریان اصولگرایی ندارد برای سایر اضلاع ائتلاف تعیین تکلیف کرده و رسما بذر اختلاف و تفرقه‌افکنی را پاشیده است. ای کاش احمدتوکلی به جای عقده‌گشایی‌های شخصی نسبت به جبهه‌پایداری، تذکر آیت‌الله موحدی‌کرمانی به مصباحی‌مقدم را سرلوحه قرار می‌داد.
 
در حالی که تعدادی از نمایندگان مثل فدایی، حسینیان و باهنر تصمیم گرفتند این‌بار نامزد مجلس نشوند و میدان را برای جوانترها باز کنند، احمد توکلی علیرغم بیماری جسمی‌اش و سن بالا، همچنان بر باقی‌ماندن در مجلس اصرار دارد. او چهارسال پیش درباره قصدش برای عدم کاندیداتوری مجلس گفته بود: «یکی از علل عدم تمایل من برای حضور در انتخابات وضعیت بیماریم بود، برخی دوستان نگران وخیم تر شدن وضع بیماری من بودند و توصیه می کردند در انتخابات این دوره شرکت نکنم . بنده با پزشکم مشورت کردم، ایشان گفتند حتما حضور پیدا کنید بنده وضعیت شما را کنترل می کنم.»