هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 مرداد 1399
ساعت 18:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 دى 1394 ساعت 17:25
سه شنبه 15 دى 1394 17:03 ساعت
2016-1-5 17:25:01
شناسه خبر : 231098
جدول تجارت ایران با عربستان سعودی، امارات، بحرین، سودان، جیبوتی و کویت در 8 ماهه اول امسال و سال 93 منتشر شد.
به گزارش مهر، در پی تحولات سیاسی بین ایران و عربستان در روزهای اخیر، عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. در پی این اقدام، آل سعود، متحدان سیاسی خود را مجبور به برخی اقدامات خصمانه علیه ایران کرد. در همین راستا روز گذشته کشورهای بحرین و سودان شمالی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند و امارات نیز سطح روابط خود را تا حد کارداری کاهش داد و جیبوتی هم بیانیه شدیدالحنی علیه ایران صادر کرد. البته دولت کویت هم در پیروی از اقدامات ضدایرانی عربستان سعودی، اقدام به فراخواندن سفیر خود از تهران کرد.
 
در همین حال، بررسی روابط تجاری ایران با این ۶ کشور عرب زبان در ۸ ماهه ابتدای امسال نشان می دهد در این مدت میزان واردات ایران از کشور جیبوتی تنها ۲۲ هزار و ۶۶ دلار در مقابل واردات ۱۳ میلیون و ۵۰ هزار و ۳۵۶ دلار بوده است. در این مدت، در حالی واردات ایران از سودان به رقمی بالغ بر ۳۷ میلیون و ۶۵۶ هزار دلار رسیده که صادرات ایران به سودان ۱۸۱ هزار و ۶۳۲ دلار گزارش شده است. آمارهای گمرک ایران از تجارت ۱۷۲ میلیون دلاری ایران و عربستان سعودی در ۸ ماهه ابتدای سال جاری حکایت دارد؛ به طوری که از این رقم، ۴۰.۲ میلیون دلار به واردات و ۱۳۲.۲ میلیون دلار به صادرات ایران به این کشور اختصاص دارد.
 
در همین حال، واردات ایران از بحرین در ۸ ماهه اول امسال در حالی به بیش از ۶۶.۴ میلیون دلار رسیده که رقم صادرات ایران به این کشور در این مدت ۶.۳ میلیون دلار اعلام شده است. همچنین تراز تجاری ایران و امارات نشان می دهد در این مدت رقم واردات ایران از این کشور ۶.۷ میلیارد دلار و صادرات ایران به امارات ۳.۴ میلیارد دلار بوده است.
 
با توجه به اجرای برجام و لغو تحریم‌ها در هفته‌های آینده -بنا به گفته مسئولان دولتی- برخی کشورهای عربی فرصت تجارت با ایران را از دست داده و کشورهای دیگر آسیایی و حتی اروپایی می‌توانند سهم آنها را از تجارت با ایران در پساتحریم جبران کنند.
 
تجارت ایران با ۶ کشور عربی در ۸ ماهه اول ۹۴ (دلار)
 
 
 کشور صادراتواردات
امارات۳.۴۰۸.۷۰۹.۳۸۴۶.۷۸۲.۴۲۶.۴۵۸
عربستان۱۳۲.۲۲۹.۶۱۱۴۰.۲۴۹.۴۸۹
بحرین۶.۳۰۴.۹۳۶۶۶.۴۴۰.۰۸۳
سودان۳۷.۶۵۶.۷۳۰۱۸۱.۶۳۳
جیبوتی۱۳.۰۵۰.۳۵۶۲۲.۰۶۶
کویت۱۶۰.۵۴۳.۸۴۹۲۲.۲۳۸.۹۵۰

 

تجارت ایران با ۶ کشور عربی در سال ۹۳ (دلار)
 
کشورصادراتواردات
امارات۴.۰۶۳.۵۵۶.۲۳۲۱۲.۲۴۳.۵۰۲.۰۲۴
عربستان۱۵۹.۰۷۲.۱۳۳۴۶.۱۳۲.۶۴۷
بحرین۳۲۸.۵۵۲.۲۹۱۳۲۸.۵۵۲.۲۹۱
سودان۲۳۵.۶۱۵۱۲.۶۳۴
جیبوتی۹.۲۴۸.۳۴۴۴.۷۷۴
کویت۱۹۴.۹۹۳.۸۸۶۶۲.۴۹۳.۲۸۹