هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 28 آبان 1394 ساعت 19:15 2015-11-19 19:15:34
شناسه خبر : 227808
برای این کار پتروشیمی‌ها وارد عمل شده و با برخی تغییرات در فرآیندها بنزین تولید کردند و کشور به لحاظ تولید بنزین خودکفا شد به گونه‌ای که رهبری چندین بار از این کار به عنوان یک نمونه خوب اقتصاد مقاومتی یاد کردند.
برای این کار پتروشیمی‌ها وارد عمل شده و با برخی تغییرات در فرآیندها بنزین تولید کردند و کشور به لحاظ تولید بنزین خودکفا شد به گونه‌ای که رهبری چندین بار از این کار به عنوان یک نمونه خوب اقتصاد مقاومتی یاد کردند.
گروه اقتصاد - رجانیوز: در روزگاری که برخی رسانه ها و سیاست‌مداران به دنبال ساخت مجمسه و قهرمان‌سازی از فعالان تعامل و دوستی با غرب و نظام سلطه هستند، برنامه ثریا در اقدامی متفاوت در مستند "گل به دروازه خودی" قهرمانان واقعی و گمنامی را در عرصه خودکفایی بنزین معرفی کرد که در یکی دو سال اخیر نه تنها کسی از آنها و اقدام بزرگ جهادی‌شان تقدیر نکرده بود بلکه رسانه‌های نزدیک به دولت، همزبان با توپخانه رسانه‌ای و سیاسی غرب به شکل ناجوانمردانه‌ای آنها را تخریب کرده بودند. 
 
به گزارش رجانیوز، در روزگاری که جای قهرمان های واقعی و بی خیالان ساده اندیش در رسانه ها عوض شده است؛ برنامه ثریا در مستند "گل به دروازه خودی" ضمن انتقاد صریح از عملکرد تکنوکراتهایی که با عملکرد اشتباه خود کشور را در معرض خطر تحریم واردات بنزین قرار دادند، پرده از حقایق غریبی برداشت که در هیاهوی رسانه های غرب گرا شنیده نشده بود، هر چند که رهبر انقلاب همان موقع در چند نوبت از این حرکت به عنوان نمونه ای از اقتصاد مقاومتی تقدیر کرده بود. 
 
روایت مستند گل به دروازه خودی
 
این مستند به روایت فراز و نشیب تولید و مصرف بنزین در کشور از زاویه نگاه اقتصاد مقاومتی می پردازد. داستان مستند از پیش از انقلاب و تاسیس اولین پالایشگاه نفت در آبادان شروع شده و کشاکش تولید و مصرف بنزین را تا مرحله پس از جنگ تحمیلی به صورت خلاصه روایت می کند. سپس داستان وارد دوران پس از جنگ و توسعه ظرفیت های موجود تولید بنزین و مخالفت وزیر وقت با توسعه پالایشگاه ها به بهانه اقتصادی نبودن تولید بنزین در داخل کشور می شود. به دلیل عدم توسعه ظرفیت‌های پالایشی در کشور و بالا گرفتن تب مصرف کشور به مرحله ای می رسد که مجبور می شود سهمیه بندی بنزین را اجرا کند اما پس از چند سال دوباره مصرف بالا می گیرد و با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها اندکی کاهش می‌یابد اما دوباره به رشد خود ادامه می‌دهد تا کار به جایی می‌رسد که به دلیل عدم تکمیل طرح‌های افزایش ظرفیت و پالایشگاه های جدید و مصرف بالای بنزین امریکا و کشورهای غربی توطئه تحریم بنزین را همزمان با درگیری های داخلی فتنه 88 کلید می زنند و نهایتا در سال 89 عملیاتی می کنند. 
 
 
ماجرا از این قسمت مستند به داستان تلاش‌های جهادی مدیران وقت وزارت نفت برای مقابله با تحریم بنزین می‌پردازد. برای این کار پتروشیمی‌ها وارد عمل شده و با برخی تغییرات در فرآیندها بنزین تولید کردند و کشور به لحاظ تولید بنزین خودکفا شد به گونه ای که رهبری چندین بار از این کار به عنوان یک نمونه خوب اقتصاد مقاومتی یاد کردند. اما غربی ها که از این کار و شکست توطئه شان خشمگین بودند خط آلوده بودن بنزین پتروشیمی‌ها را آغاز کردند و دستگاه های دولتی داخلی و برخی رسانه ها نیز این خط را تقویت کردند و پس از ماه‌ها کش و قوس مدعیان هیچ سندی دال بر آلوده بودن بنزین پتروشیمی ها ارائه نکردند و سه کمیسیون بهداشت و درمان، انرژی و اصل نود مجلس نیز آلوده بودن بنزین داخلی را تایید نکرده و ادعای مخالفین تولید بنزین در داخل را رد کردند.
 
مستند گل به دروازه خودی، با کارگردانی سید حسن موسوی فرد و در برنامه ثریا تولید شده است. این مستند پنجمین قسمت از مجموعه مستند «عبور از بن بست»  برنامه ثریا است، که به موضوعات مختلف اقتصاد مقاومتی می پردازد.
 
 

برنامه ثریا- گل به خودی.mp4 | دانلود فیلم