هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 مرداد 1400
ساعت 04:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 24 آبان 1394 ساعت 17:46
يكشنبه 24 آبان 1394 17:05 ساعت
2015-11-15 17:46:54
شناسه خبر : 227501
مسئولین دانشگاه در اعتراضات تشکل‌های دانشجویی دانشگاه، به جای پذیرش اشتباهات و عذرخواهی طی بیانیه‌ای بر قانونی بودن کار خود اصرار کردند و با بیان این مطلب که اکران فیلم بر اساس «برداشت‌های ضد استکباری» از فیلم بوده‌است، سعی در پاک کردن صورت مسئله نمودند.
گروه دانشگاه-رجانیوز:  سیزده آبان در دانشگاه رازی با اکران فیلم «حرامزاده‌های بی‌شرف» حاشیه ساز شد. فیلم «حرامزاده‌های بی‌شرف» محصول سال ۲۰۰۹ به کارگردانی تارانتینو، فیلمی آمریکایی-صهیونیستی می‌باشد که سعی در قهرمان سازی چهره جنایتکار آمریکا دارد.
 
به گزارش رجانیوز این فیلم که ارتش آمریکا را به عنوان یک منجی ضد فاشیسم معرفی می‌کند در روز ۱۳ آبان و در ساعاتی که ملت ایران، شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دادند در دانشگاه رازی به عنوان تنها فعالیت فرهنگی از جانب دانشگاه اکران شد. البته تعدادی از دانشجویان با اعتراض به اکران این فیلم سعی در ممانعت از اجرای این عمل ضد ارزشی داشتند که با برخورد فیزیکی و زننده اکران کنندگان فیلم مواجه شدند.
 
بسیج دانشجویی دانشگاه رازی بعد از اکران فیلم در نوبت اول طی بیانیه‌ای این اقدام ضد فرهنگی را محکوم کرد و نسبت به عدم رعایت قانون و دور زدن شورای فرهنگی دانشگاه اعتراض نمود. با مطلع شدن برخی بزرگان استان از این ماجرا و اعتراض آنها، اکران فیلم در نوبت شب لغو شد. نکته قابل توجه آن است که مسئولین دانشگاه به اعتراف خودشان تا آخرین دقایق سعی در اکران مجدد فیلم داشتند.
 
مسئولین دانشگاه در اعتراضات تشکل‌های دانشجویی دانشگاه، به جای پذیرش اشتباهات و عذرخواهی طی بیانیه‌ای بر قانونی بودن کار خود اصرار کردند و با بیان این مطلب که اکران فیلم بر اساس «برداشت‌های ضد استکباری» از فیلم بوده‌است، سعی در پاک کردن صورت مسئله نمودند.
 
پس از صدور بیانیه دانشگاه تشکل‌های بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل با صدور بیانیه‌ای خواستار تغییر رویکرد‌های فرهنگی دانشگاه و همچنین خواستار عذرخواهی رسمی مسئولین دانشگاه در باب بی‌قانونی‌های صورت گرفته در اکران این فیلم و سایر امور مرتبط با حوزه فرهنگی، شدند.
 
نصب بیانیه در سطح دانشگاه با برخورد خشن حراست همراه بود و دستور سرپرست دانشگاه مانع از نمایش بیانیه و اطلاع سایر دانشجویان از اتفاقات رخ داده در دانشگاه شد. این دست اتفاقات در دانشگاه رازی مسبوق به سابقه می‌باشد و در گذشته نیز مسائلی از این دست بسیار رخ داده‌است، که نشان از ضعف مدیریتی دانشگاه دارد. مدیریتی که نه تنها هیچ برنامه‌ای برای مهندسی فرهنگی دانشگاه مادر غرب کشور ندارد، بلکه با ساده اندیشی و گاها غرض‌ورزی آسیب‌های متعددی را به فضای فرهنگی دانشگاه وارد کرده است. فشار بر روی تشکل‌های اسلامی دانشگاه کماکان ادامه دارد.
 
گفتنی است که از این دست اتفاقات در شرایطی در سطح دانشگاه‌های کشور اتفاق می‌افتد که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با روسای دانشگاه‌ها نسبت به تقویت جوانان مومن انقلابی تذکر داده و گفتند :
 
 « البتّه خبرهایی که به من از بعضی از دانشگاه‌ها میرسد، اینها را نشان نمیدهد. کاری کنید فضا بیفتد دست جوانِ مؤمنِ انقلابیِ خوش‌روحیّه‌ی باانگیزه‌ی دارای احساس عزّت‌به‌نفس و متدیّن. یکی از بزرگ‌ترین مسئولیّتهای شما این است: کاری کنید که این مجموعه‌های مؤمن و سرشار از ایمان به انقلاب و به اسلام حرف اوّل را بزنند؛ فضای غالب دست اینها باشد؛ این جزو وظایف شما است.»