هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 30 مهر 1399
ساعت 08:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 7 آبان 1394 ساعت 14:58
پنجشنبه 7 آبان 1394 14:42 ساعت
2015-10-29 14:58:25
شناسه خبر : 226055
اینجا اگر فردی دید که مثلاً با خانمش نمی توانند بروند دو نفری لب دریا و لخت شنا بکنند، هستی اش را بفروشد، برود مثلاً نیس فرانسه که آنجا می تواند این کار را بکند. خب این طور آدمی را نمی آیند تربیتش کنند. نمی آیند برای این نیرو خرج بکنند.
اینجا اگر فردی دید که مثلاً با خانمش نمی توانند بروند دو نفری لب دریا و لخت شنا بکنند، هستی اش را بفروشد، برود مثلاً نیس فرانسه که آنجا می تواند این کار را بکند. خب این طور آدمی را نمی آیند تربیتش کنند. نمی آیند برای این نیرو خرج بکنند.

گروه تاریخ-رجانیوز: هاشمی رفسنجانی طی سالهای گذشته در صدد برآمده است تا به حمایت تمام قد از دانشجویان و تشکل های دانشجویی ساختار شکن و  ستاره دار برآید و انتقاد از برخورد با رفتار های خارج از عرف دانشجویان را در دستور کار خود قرار داده است. این در حالی است  که او در دوران مسئولیت خود به عنوان یکی از حامیان اصلی این اقدام به جا و درست بوده در حدی که عدم اعمال این سیاست را امری «احمقانه» معرفی کرده بود.

 

به گزارش رجانیوز در همین راستا هاشمی در بخشی از خطبه های خود در نماز جمعه 15 تیر سال 1363 نتنها برخورد با دانشجویان ساختار شکن را امری قابل حمایت می دانست بلکه ممانعت از ورود افراد فاقد صلاحیت و فاسد را امری واجب معرفی کرده بود. وی در این باره گفته بود:

 

«نکته ای که من می خواهم بگویم این است که با این محدودیت، یعنی یک هفتمی که ما می پذیریم، طبیعی است که یک جامعه ای مثل ما باید افرادی را بپذیرد که بعد از اینکه دو سه سال، سه چهار سال خرجشان کرد و نیرو برایشان به کار برد، با کمبود فضای آموزشی، با کمبود استاد، با کمبود آزمایشگاه اینها را تربیت کرد، به درد این جامعه بخورند. یک دانشجو در مجموع امروز روزانه یک رقم عظیمی خرجش می شود. هیچ منطقی نیست. این را خوب گوش بدهید جوانها. سالهای بعد هم این طوری خواهد بود.

 

یعنی این یکی دو دهه آینده همیشه ما داوطلبمان بیشتر از پذیرشمان خواهد بود. این خوب دقت کنید. مخصوصاً دانش آموزها این را دقت کنند. جامعه ای اگر سالم باشد، مسؤولانش حق ندارند کسانی را تحت تعلیم گرانقیمت دانشگاهها قرار بدهند که بعد از تحصیل به درد مردم نخورند. اگر بنا شد این درسش را خواند و مهندس شد و یا خلبان شد و آمد بیرون، بعد گفتند مثلاً می خواهد برود خانم خارجی اش را ببیند. یک قدری پاسپورتش را دیر دادند. عصبانی بشود و هواپیمای کشور را بردارد برود بیرون. این طور آدمی را احمقانه است آدم این را تربیت کند. خرجش کند. بیاید بیرون کار بخواهد بکند. یا اینجا اگر دید که مثلاً با خانمش نمی توانند بروند دو نفری لب دریا و لخت شنا بکنند، هستی اش را بفروشد، برود مثلاً نیس فرانسه که آنجا می تواند این کار را بکند. خب این طور آدمی را نمی آیند تربیتش کنند. نمی آیند برای این نیرو خرج بکنند. یک آدمی که اگر فنی یاد گرفت و رفت سر کارش و آنجا رشوه گرفت و خیانت کرد و علیه انقلاب کار کرد، چنین کسی را احمقانه است که بودجه خرج این بشود و این را این جوری ما در این مشکلات تحت تعلیم قرار بدهیم.

 

بنابراین بسیار طبیعی است که خط آموزش عالی کشور ما این خواهد بود که انسانهای متعهد دلسوزی که برای این مملکت حاضرند خدمت بکنند و حاضرند مشقات زندگی دوره سازندگی این جامعه را تحمل بکنند، اینها باید خرجشان بشود. و حالا اگر فردا آمدند در دانشگاه، یک کسی را که همه تاریخ زندگی اش نشان می دهد خائن است. جزو گروهکهاست. و تازه در دانشگاه هم که آمد، مزاحم درس خواندن بچه ها می شود. گفتند این نیاید، این یک کار کاملاً منطقی است. و باید این جور بشود. افرادی که صلاحیت دارند، درس می خوانند. استعداد علمی اولش است.

 

کودنها در این انتخابات[کنکور]، خودشان رد می شوند، در این آزمایش. و ببینید همین حالا از هشت نفر، یک نفر قبول می شود. فردا هر کس را قبول نکردند، نرود یک نامه بنویسد. بگوید که ما را مثلاً ایدئولوژیکی رد کرد. این نیست دیگر. بعضی هایشان ممکن است آن جوری باشند. بنا بر این است که ما جوری حرکت کنیم که افرادی که امید به خدمت اینها به کشور هست، اینها در دانشگاه باشند. حالا هر کس سواد بیشتری دارد، شرایط بهتری دارد، در این آزمون قبول بشود، آن می آید جلو. و بعد هم در دانشگاهها هم همین است. آینده دانشگاهها اینجا پول این ملت را ما نمی توانیم خرج بکنیم و در آستین این ملت، بچه گرگ تربیت بکنیم، به جان خودش بیندازیم. در دانشگاهها هم آنهایی که درس می خوانند، آنهایی که کار خودشان را خوب انجام می دهند، آنهایی که بخواهند فساد بکنند، ما طبعاً آنها را باید تصفیه بکنیم».

 

این سخنان در حالی بیان شده بود که هاشمی در سال 92 با عقب نشینی از سخنان انقلابی پیشین خود در سخنانی کاملا متناقض گفت: «نبايد يك دانشجو و استاد مسلمان را به خاطر اختلاف سليقه سياسي يا بيان يك نكته علمي در كلاس، ستاره‌دار و اخراج ‌كرد».


هاشمي رفسنجاني «ممنوع‌الورود كردن» دانشمندان به فضاي علمي و دانشگاهي را ظلم به اسلام، انقلاب اسلامي، امام (ره) و ايران دانست و گفت: «حقايق علمي، حتّي در علوم انساني در تضارب آراء و مباحث آزاد كشف مي‌شود».

.:اشکال در بارگذاری پخش کننده:.

هاشمی.mp3 | دانلود فایل
 
مطالب مرتبط:

 

صوت ها