هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 27 خرداد 1398
ساعت 04:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 25 شهريور 1394 ساعت 16:58 2015-9-16 16:58:48
شناسه خبر : 222425
تنها یک زیر بخش از بندهای تحریمی قانون سیسادا در توافق جامع برداشته می‌شود. آنهم بندی که مربوط به تحریم موسسه مالی است که به دلیل ارایه خدمات به موسسه مالی دیگری که قبلا در این تحریم قرار گرفته است، تحریم شده است.

در نتیجه ساختار اصلی تحریم‌های شکل گرفته در قانون سیسادا که مستقل از قانون ایسا بوده باقی می‌ماند.
تنها یک زیر بخش از بندهای تحریمی قانون سیسادا در توافق جامع برداشته می‌شود. آنهم بندی که مربوط به تحریم موسسه مالی است که به دلیل ارایه خدمات به موسسه مالی دیگری که قبلا در این تحریم قرار گرفته است، تحریم شده است. در نتیجه ساختار اصلی تحریم‌های شکل گرفته در قانون سیسادا که مستقل از قانون ایسا بوده باقی می‌ماند.

محمد علی مسعودی - رجانیوز: یکی از قوانین مهم در تحریم ایران که از سوی آمریکا وضع شد، قانون جامع تحریم ایران یا CISADA است. این قانون در یکم جولای ۲۰۱۰ در کنگره آمریکا تصویب می‌شود. قانون سیسادا بلافاصله بعد از تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

 

به گزارش رجانیوز، قانون جامع تحریم ایران و کاهش سرمایه‌گذاری (COMPREHENSIVE IRAN SANCTIONS, ACCOUNTABILITY, AND DIVESTMENT ACT OF 2010) به طور گسترده‌ای صنعت نفت و صنایع تابعه آن را هدف قرار داد. به عبارت ساده‌تر این قانون بزرگ شده و توسعه یافته قانون ایسا (ISA) است.

بندهای تحریمی این قانون به شرح زیر می‌باشند:

1.     بند (b(2)) از بخش ۱۰۳ که بر اساس آن واردات محصولات ایرانی به آمریکا ممنوع بوده و همچنین افراد آمریکایی از صدور محصولات و سرویس‌ها و فناوری‌های ساخت آمریکا به ایران منع شده‌اند. توقف موقت اجرای تحریم‌ها که دولت آمریکا در برجام متعهد شده است شامل این بخش از تحریم‌های قانون جامع نمی‌شود.

2.     بند (b(3)) از بخش ۱۰۳ که بر اساس آن دارایی‌های افراد ایرانی و حتی دیپلمات‌ها و نمایندگان ایران که مصداق قانون حالت فوق‌العاده شوند. این بند نیز در توافق برجام مورد اشاره قرار نگرفته است.

3.     بند (c(2)(A)) از بخش ۱۰۳: ممنوعیت افتتاح حساب کارگزاری در بانک‌های آمریکا برای موسسات مالی خارجی که برای دولتمردان ایرانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کارهایی انجام دهند که منجر به دسترسی و یا توسعه فعالیت‌های تسلیحات کشتار جمعی شود و یا پشتیبانی از سازمان‌هایی که بر اساس قانون مهاجرت و ملیت به عنوان سازمان‌های حامی تروریسم و یا بر اساس قانون ایسا به عنوان حامی تروریسم بین‌الملل شناخته شده‌اند. این بند در برجام مورد اشاره قرار نگرفته است و همچنان جاری و ساری است.

4.     بند (c(2)(B)) از بخش ۱۰۳: ممنوعیت افتتاح حساب کارگزاری در بانک‌های آمریکا برای موسسات مالی خارجی که به افراد و نهادهایی که بر اساس قطعنامه‌های ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳ و ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل تحریم شده‌اند، ارایه خدمات می‌دهند. این تحریم نیز در برجام مورد اشاره قرار نگرفته است و در نتیجه شامل توقف موقت اجرا نمی‌شود.

5.     بند (c(2)(C)) از بخش ۱۰۳: ممنوعیت افتتاح حساب کارگزاری در بانک‌های آمریکا برای موسسات مالی خارجی که در امر پولشویی برای مقاصد مطرح شده در بند A,B اشاره شده است، درگیر باشند. این تحریم نیز در برجام شامل توقف موقت اجرا نشده است.

6.     بند (c(2)(D)) از بخش ۱۰۳: ممنوعیت افتتاح حساب کارگزاری در بانک‌های آمریکا برای موسسات مالی خارجی که به بانک‌های ایرانی و همچنین بانک مرکزی ایران خدماتی ارایه دهند که منجر به انجام اقدامات توصیف شده در بند A,B شود. این تحریم نیز شامل توقف موقت اجرا نمی‌شود.

7.     بند (c(2)(E)(i)) از بخش ۱۰۳ ممنوعیت افتتاح حساب کارگزاری در بانک‌های آمریکا برای موسسات مالی خارجی که تراکنش مالی و یا خدمات مالی مهمی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یا سایر افرادی که بر اساس قانون حالت فوق العاده دارایی‌های آنها بلوکه شده است: ارایه دهند. این بند نیز در برجام شامل توقف موقت اجرا نشده است.

8.     بند (c(2)(E)(ii)(I)) از بخش ۱۰۳ ممنوعیت افتتاح حساب کارگزاری در بانک‌های آمریکا برای موسسات مالی خارجی که تراکنش مالی و یا خدمات مالی مهمی به موسسه مالی که دارایی‌هایش به دلیل ارتباط با اشاعه تسلیحات کشتار جمعی ایران و سیستم‌های هدایت کننده تسلیحات کشتار جمعی بلوکه شده است. تنها این بند از قانون سیسادا است که شامل توقف موقت اجرا می‌شود.

9.     بند (c(2)(E)(ii)(II)) از بخش ۱۰۳ ممنوعیت افتتاح حساب کارگزاری در بانک‌های آمریکا برای موسسات مالی خارجی که تراکنش مالی و یا خدمات مالی مهمی به موسسه مالی که دارایی‌هایش به دلیل ارتباط با حمایت ایران از تروریسم بین‌المللی بلوکه شده است. این بند نیز شامل توقف موقت اجرا نمی‌شود.

10.بخش ۱۰۵ قانون سیسادا: تحریم افرادی که در موضوع نقض حقوق بشر در ایران مسئول شناخته می‌شوند. این بخش از قانون نیز با تمام زیربخش‌هایش شامل توقف موقت اجرا نمی‌شود.

11.بخش ۱۰۶ قانون سیسادا: دولت آمریکا با نهادهایی که فناوری‌های حساس را به ایران صادر می‌کنند وارد معامله اقتصادی نخواهد شد. این بند نیز شامل توقف موقت اجرا نمی‌شود.

12.بخش ۱۰۸ قانون سیسادا: اعمال تحریم‌های مشخص شده در قطعنامه‌های سازمان ملل. این بخش و زیربخش‌هایش مشمول توقف موقت اجرا نمی‌شوند.

13.بخش ۳۰۳: ایجاد محدودیت برای کشورهایی که مقررات کنترل صادرات را رعایت نکرده و منجر به توسعه تسلیحات کشتار جمعی و سیستم‌های هدایت کننده و تروریسم بین‌المللی می‌شوند. این بند نیز مشمول توقف موقت اجرا نمی‌شود.

همانطور مشاهده می‌شود تنها یک زیر بخش از بندهای تحریمی قانون سیسادا در توافق جامع برداشته می‌شود. آنهم بندی که مربوط به تحریم موسسه مالی است که به دلیل ارایه خدمات به موسسه مالی دیگری که قبلا در این تحریم قرار گرفته است، تحریم شده است.

در نتیجه ساختار اصلی تحریم‌های شکل گرفته در قانون سیسادا که مستقل از قانون ایسا بوده باقی می‌ماند.دیدگاه کاربران

نتیجه لغو مشروط قطعنامه های شورای امنیت این است که غرب ساز و کاری پیدا خواهد کرد برای کنترل و مهار ایران. یعنی در آینده ممکن است بگویند فلان موضع گیری یا اقدام ایران باعث می شود تا تحریم ها دوباره برگردد و از بیرون با این ابزار داخل کشور را مدیریت کنند.

مطابق بند بیست و هفت قطعنامه تکالیف برجام فقط مخصوص ایران است. یعنی ایران به دست خودش پذیرفته و رسما تایید کرده که یک استثنا باشد و حقوق کمتر و تکالیف بیشتری را بپذیرد.

نرم افزار شرکت سوییفت مشمول تحریم های اولیه آمریکاست. که پس از هشت سال حتی تعلیق هم نخواهد شد.


اگر متوجه شوم بخشی از انتقاداتم غلط است، قطعا دیگر مطرح نمی کنم، ما لجاجتی نداریم. این انتقادات را که حاصل ده ها ساعت جلسه با خبره ترین کارشناسان بود در جلسات شورای عالی امنیت ملی نیز مطرح کردم اما پاسخ قانع کننده ای نشنیدم. دو سال سکوت کردم تا شایبه شخصی و سیاسی بودن انتقادات ایجاد نشود و اگر هم امروز نقدی مطرح میشود برای آن است که در این شرایط کشور بتواند مسیرش را مقتدر تر پیش ببرد.