هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 24 آذر 1398
ساعت 09:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 11 شهريور 1394 ساعت 15:09 2015-9-2 15:09:56
شناسه خبر : 221112
بنابراین تعامل زندانیان با شخصی که نه تنها محکوم به جرائم مالی از جمله اختلاس و ارتشاء است، بلکه در کارنامه قضائی خود سابقه جرائم امنیتی نیز درج شده است می تواند موجی از بدآموزی در محیط زندان را به دنبال داشته و شاهد تاثیرات سو در رفتار سایر حاضرین ندامتگاه اوین باشیم. این نگرانی زمانی جدی ترمی شود که بدانیم، یکی از جرائم مهدی هاشمی ارتشاء بوده و این آقازاده همچنان به دنبال عیدی دادن به کارمندان زندان و زندانیان است!
بنابراین تعامل زندانیان با شخصی که نه تنها محکوم به جرائم مالی از جمله اختلاس و ارتشاء است، بلکه در کارنامه قضائی خود سابقه جرائم امنیتی نیز درج شده است می تواند موجی از بدآموزی در محیط زندان را به دنبال داشته و شاهد تاثیرات سو در رفتار سایر حاضرین ندامتگاه اوین باشیم. این نگرانی زمانی جدی ترمی شود که بدانیم، یکی از جرائم مهدی هاشمی ارتشاء بوده و این آقازاده همچنان به دنبال عیدی دادن به کارمندان زندان و زندانیان است!

گروه اجتماعی-رجانیوز:  سخنگوی قوه قضائیه درآخرین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد بازرسی از بند مهدی هاشمی و کشف وسائل غیر مجاز در این بند گفت: «طبق ضوابط زندان هر از چندگاهی بازرسی‌هایی صورت می‌گیرد که در هفته گذشته از بند ۷ و ۸ طبق گزارش واصل شده بازرسی صورت گرفته بود و از ایشان گوشی همراه و سیم کارت و تعدادی سکه و نیم سکه در حدود ۳۰ قطعه کشف شده بود».

به گزارش رجانیوز این در حالی است که وکیل مهدی هاشمی نیز در مصاحبه خود با تائید این موضوع در سخنانی تعجب برانگیز تلاش نمود تا به توجیه این اقدام بر آید. سیدمحمود علیزاده طباطبایی در جهت پاسخ به این سوال که مهدی هاشمی چرا و چگونه این اشیاء ممنوعه را داخل زندان برده است گفت: «زمانی که مهدی هاشمی را به زندان تحویل دادیم مقداری پول و تعدادی سکه‌ گرمی همراهش بود که تمامی آنها صورت‌جلسه شد و زمانی که دلیل حمل آن را از مهدی جویا شدند گفت که می‌خواهم در اعیاد تحت عنوان عیدی به دیگران بدهم»!

این در حالی است که مهدی هاشمی در مقام پاسخ گویی به این سوال از پاسخی کلیشه ای استفاده نموده است که در موقعیت های مشابه از سوی افرادی که به پرداخت یا دریافت رشوه مبادرت می ورزند شنیده می شود و در تلاشند تا با انکار ارتشا اقدام خود را با عناوینی نظیر «شیرینی» یا «عیدی» معرفی کنند تا شاید از این طریق لباسی از جنس قانون بر اقدام خود بپوشند.

اما نکته قابل توجه آنجاست که مهدی در شرایطی توانسته است این اشیاء را به زندان وارد کند که سایر زندانیان در بدو ورود به هر زندانی از جمله ندامتگاه اوین، به طور کامل مورد تفتیش بدنی قرار گرفته و وسائل همراه آنها بصورت دقیق بازرسی می شوند و بر همین اساس، همراه داشتن برخی وسایل نظیر تلفن همراه و اشیای گران قیمت در زندان ممنوع است، لذاباید این قبیل اشیا را تحویل امانتداری درب ورودی زندان دهند و هنگام آزادی یا مرخصی با ارائه رسید آنها را پس بگیرد. گرچه وارد کردن وسایل ممنوعه به زندان توسط زندانی محال نیست، اما واجد ریسک بالایی است و احتمال کشف آن می رود.

اما فارغ از این که شیوه ورود این وسائل به داخل زندان اوین از چه طریقی بوده است و چگونه در خصوص مجرمی که ابعاد جرم ارتکابی اش به حدی قابل توجه بوده است که در اقتصاد کشور تاثیر بسزایی بر جای بگذارد، تسهیل و مماشات صورت گرفته است، تا بتواند این وسائل را داخل زندان داشته باشد، ولی مساله ای که از اهمیت بیشتری برخوردار است تاثیر این فرد بر جو ندامتگاه است.

چرا که در نظام های جدید حقوقی و با شکل گیری جرم‌شناسی بالینی و سیاست اصلاح و بازپروری، ساختار زندان نیز تغییر یافته و از سزادهی  صرف، تبدیل به درمانگاهی شده است که برنامه‌های اصلاحی در آن دنبال می‌شود بنابر این  فلسفه حضور افراد در زندان علاوه بر سزادهی و عبرت گیری از اقدام گذشته، طی کردن فرایند جامعه پذیری و همنوایی فرد با ارزشها،هنجارها و نگرش های جامعه است.

این در حالی است که طی کردن فرایند جامعه پذیری افراد جامعه می بایست پیش از این در محیط خانواده صورت می پذیرفت اما در خانواده هایی که نسبت به تربیت صحیح فرزندان و جامعه پذیر نمودن آنها اقدامی نکرده باشد در نهایت جامعه و حکومت متولی آن است تا با ایجاد ساختار هایی نظیر زندان به اصلاح رفتار های آنها اقدام نماید. چرا که به عقیده دانشمندان علوم تربیتی و جرم شناسی یکی از علل ارتکاب به جرائم جو حاکم بر خانواده و محیط تربیتی آن فرد می باشد.

اما حضور مهدی هاشمی در بند هفت این زندان و در اتاقی که 15 تا 20 متهم مالی دیگر که اکثر آن‌ها به موجب مهریه، نفقه و چک برگشتی زندانی شده‌اند می تواند خود چالشی برای مسئولان زندان در پیش برد اهداف و پیگیری برنامه ها در زندان است و از سوی دیگر تغییر فضای حاکم بر ندامتگاه شود.

چرا که به گفته مسئولین قضایی، جرم بسیاری از 220 نفر حاضر در این بند تنها ناشی از ناتوانی در پرداخت بدهی خود می باشد و اکثر آنها دارای سو نیت نبوده اند و حضور این افراد در زندان محدود به زمانی است که توانایی پرداخت بدهی خود را پیدا نمایند.

بنابراین تعامل زندانیان با شخصی که نه تنها محکوم به جرائم مالی از جمله اختلاس و ارتشاء است، بلکه در کارنامه قضائی خود سابقه جرائم امنیتی نیز درج شده است می تواند موجی از بدآموزی در محیط زندان را به دنبال داشته و شاهد تاثیرات سو در رفتار سایر حاضرین ندامتگاه اوین باشیم.

این نگرانی زمانی جدی ترمی شود که بدانیم، یکی از جرائم مهدی هاشمی ارتشاء بوده و این آقازاده همچنان به دنبال عیدی دادن به کارمندان زندان و زندانیان است!دیدگاه کاربران

شما واقعا چندش آور هستید. افکارتون فاسد و حاضرید برای منافع از دست رفتتون دین و دنیای خود را به حراج بگذارید.
مهدی هاشمی مجرم اما رفتار شما مفسدانه هست.

مفسد مفسده هرکجا که باشه