هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 تير 1394 ساعت 15:08 2015-7-14 15:08:41
شناسه خبر : 217048
متن انگلیسی برنامه جامع اقدام مشترک روز سه‌شنبه پس از آنکه اعلام شد طرفین به توافق هسته‌ای دست یافته‌اند، منتشر شد.

به گزارش رجانیوز، متن انگلیسی برنامه جامع اقدام مشترک روز سه‌شنبه پس از آنکه اعلام شد طرفین به توافق هسته‌ای دست یافته‌اند، منتشر شد. 

متن کامل توافق را در زیر دریافت کنید:

 

سایر پیوست هادیدگاه کاربران

فاجعه کار اینجاست که برای تعهدات آمریکا آمده که تحریم های آمریکا در نهایت cease می شه نه لغو! یعنی به طور برگشت پذیر متوقف می شه! ولی ما باید خیلی از تاسیسات هسته ای مان را نابود کنیم! یعنی واقعا مجلس ما زیر بار چنین توافقی می ره؟؟؟؟

والا من لبو فروش بی سواد جهنمی فایل رو دانلود کردم دیدم صفحه شیش و هفتش میگه 8 سال و15 سال و سانتریفیوژ نسل اول فقط و از این حرفا!! دیگه معلوم شد تا تهش چیه دیگه
ریش پرفوسوری هم ندارم
حالا دوستان همشو ترجمه کنن یک کلوم بگن چیکار کردن اینا اینقدر رفتن و اومدن؟

· کلیه قطعنامه های شورای امنیت (1696، 1737، 1747، 1803، 1835، 1929 و 2224) در مرحله اول و در قالب ماده 41 منشور ملل متحد (که 6 قطعنامه قبلی در آن قالب صادر شده بود و ایران را تحت ماده 41 فصل 7 منشور قرار داده بود) لغو و کلیه تحریم های مالی و اقتصادی تحمیل شده وفق آنها خاتمه می یابد؛


چه زمانی؟!!!
در فکت شیت ایرانی زمان رو ننوشته
اما در انگلیسیش نوشته:
پس از تایید آژانس!!!!

امیر حسین، بحث بین اینکه تحریم ها لغو بشن نه تعلیق برای من نا مفهمومه چون اگه تحریم ها لغو هم بشه باز هم برگشت پذیر هستن همونطور که دفعه اول برقرار شدن .
منظورم اینه که او متن توافق حتی اگه لغو تحریم بود باز هم اگه ما از توافق منحرف می شدیم باز هم به سادگی می تونن دوباره تحریممون کنن.

کلا ایراد که زیاد داره . آقا گفت محدودیت بلند مدت نباشه ، از ۱۰ و ۱۲ سال اسم برد ، اما من که میخوندم کمترین زمان ۸ ساله بعدشم نوشته با شیب معقول . برای تحریمای آمریکا نوشته تعلیق (cease)ولی برای اروپا و شورای امنیت نوشته خاتمه(terminate) و برای آمریکا نوشته بعد از ۸ سال یا زودتر اگر آژانس تایید کرد خاتمه می یابد . بازم میگم ایراد زیاد داره ولی بعید میدونم همینم کنگره آمریکا تایید کنه .

چند سال بعد :
توافق و عهد نامه ترکمانچای وین 2015 . حالا ببینیم ایران این بار چی داده چی گرفته ؟

یک نکته : Cease به معنی متوقف کردنه و نه تعلیق. تعلیق در انگلیسی میشه suspend.
Terminate به معنای پایان دادنه. حالا این که دقیقا منظورشون از متوقف کردن چیه معلوم نیست، ولی در هر حال تحریم ها در صورت تخلف ایران قابلیت برگشت پذیری دارند، در نتیجه فکر نمی کنم خیلی فرق بکنه.