هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 20:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 15:03
يكشنبه 31 خرداد 1394 14:59 ساعت
2015-6-21 15:03:05
شناسه خبر : 215353
در این تغییرات قید «نظر شورایعالی امنیت ملی» به دو بند از طرح اضافه شده است و از سوی دیگر لغو تحریم‎ها در روز امضاء به لغو در روز اجرای تغییر یافته است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، لغو یکباره همه تحریم‎ها در روز توافق را یکی از خطوط قرمز اصلی نظام برای امضاء یک توافق خوب بیان فرموده بودند.
در این تغییرات قید «نظر شورایعالی امنیت ملی» به دو بند از طرح اضافه شده است و از سوی دیگر لغو تحریم‎ها در روز امضاء به لغو در روز اجرای تغییر یافته است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، لغو یکباره همه تحریم‎ها در روز توافق را یکی از خطوط قرمز اصلی نظام برای امضاء یک توافق خوب بیان فرموده بودند.

گروه سیاسی – رجانیوز: طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‎ای که هفته گذشته با نظر 92 درصد نمایندگان مجلس برای قرار گرفتن در اولین نوبت دستور کار مجلس راهی صحن علنی شده بود، امروز در یک اقدام سوال برانگیز و مخالف با آیین‎نامه داخلی مجلس، دستخوش تغییرات مهمی شده و کلیات طرح تغییر یافته توسط علی لاریجانی به رای نمایندگان گذاشته شد که البته با رای اکثریت نمایندگان به تصویب رسید.

به گزارش رجانیوز، ، نمایندگان در نشست علنی امروز یکشنبه (31 خردادماه) مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح صیانت از حقوق هسته‌ای با 199 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 283 نماینده حاضر موافقت کردند.

این در حالی است که در دو بند و یک تبصره این طرح که هفته گذشته در کمیسیون سیاست خارجی مجلس به تصویب رسیده بود تغییراتی صورت گرفت که این تغییرات به جهت غیرقانونی و مغایر آیین‎نامه مجلس بودن مورد اعتراض نمایندگان مجلس قرار گرفت. این اعتراضات البته به تغییر دستور جلسه علنی با وجود رای نمایندگان که موجب شد طرح هسته‎ای در آخرین دقایق جلسه امروز بررسی شود نیز مطرح شد.

بر همین اساس احمد توکلی نماینده مردم تهران در تذکر آیین‎نامه‎ای خود به لاریجانی با اعتراض به این تغییرات اعلام کرد: در دستور هفته گذشته مجلس طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای در ردیف 2 دستور کارصحن علنی مجلس آمده بود و براساس ماده 146 آیین نامه داخلی زمانی که در گزارش دستور کار چاپ می شود و با تصویب دو سوم کمیسیون و تأیید هیأت رئیسه در دستور هفتگی قرار گیرد دیگر نمی توان دستور را تغییر داد.

نماینده مردم تهران در مجلس در این رابطه ادامه داد:‌ مردم انتظار دارند طرح صیانت از حقوق هسته ای که با 92 درصد آراء نمایندگان به تصویب رسیده مورد بررسی قرار گیرد و نباید فراموش کرد این مسئله بسیار با اهمیت است.

لاریجانی: مساله فروش سیب زمینی نیست

لاریجانی در پاسخ به این تذکرگفت:‌مسائل مربوط به طرح صیانت از حقوق هسته ای به شورای عالی امنیت ملی ارتباط دارد و شورا درباره آن نظر می دهد بنابراین باید هماهنگی هایی برای تصویب طرح مذکور انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این رابطه ادامه داد:‌ ما می خواهیم به این موضوع کمک کنیم و قصد نداریم که برای کشور یک مسئله جدید بسازیم، شورای عالی امنیت ملی یک سری چارچوب مشخص دارد و ما باید همکاری های لازم را در این زمینه داشته باشیم بحث فروش سیب زمینی در کشور مطرح نیست بلکه موضوع بسیار با اهمیت است.

وی افزود: باید در زمینه مذکور توجهات لازم انجام شود همچنان که در هیأت رئیسه بحث شد و باید دراین قضیه چارچوب های مورد نظر مقام معظم رهبری حتما رعایت شود و لذا تصویب طرح مذکور باید با مشورت شورای عالی امنیت ملی انجام شود و ملاحظات این شورا در نظر گرفته شود که ما ملاحظات را منتقل کرده ایم اما برخی از ملاحظات متأسفانه رعایت نشده.

رئیس مجلس یادآور شد: موضوع طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای بسیار مهم است و می خواهیم این طرح با رأی بالا در مجلس تصویب شود بنابراین باید همه در این زمینه کمک کنیم.

دکتر علی لاریجانی پس از تشکر از کمیسیون شوراها در زمینه طرح استانی شدن انتخابات گفت:‌ ماده واحده‌ای مربوط به مذاکرات هسته‌ای تهیه شده است که با دوستان برای اینکه همه مضامین آن با دقت کافی و رعایت همه جوانب انجام شود، از صبح تا الان تلاش کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ اصلاحات لازم برای اینکه دست مذاکره کنندگان در یک چارچوبی باز باشد که مورد تایید رهبری و شورای عالی امنیت ملی است. به نظر من مجموعه تلاش‌های این دوستان موفق بوده است.

در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی ماده واحده طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای را به شرح زیر قرائت کرد:

در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای هرگونه نتایج مذاکرات هسته ای با کشورهای 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر شفاف رعایت شود.

1- لغو تحریم ها به طور یکجا و کامل باید در متن توافقنامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

2- آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیر هسته ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است. باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

3- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره یک: براساس اصول 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره 2: وزیر امور خارجه کشور موظف است روند اجرای توافقنامه را هر 6 ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش کند. کمیسیون امنیت ملی مجلس هر 6 ماه گزارش حسن روند توافق را به نمایندگان مجلس ارائه نمایند.

لاریجانی در توضیح ماده واحده گفت: شورای عالی امنیت ملی زیر نظر رهبری است و هر تصمیمی که رهبری و این شورا بگیرد مجلس می‌پذیرد. ما نمی‌توانیم با محدود کردن شورای عالی امنیت رهبری را محدود کنیم.

رئیس مجلس عنوان کرد:‌ در این نشست کلیات ماده واحده به رای گذاشته می‌شود و در جلسه آینده جزئیات آن مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

تغییرات طرح جدید چیست؟

هفته گذشته رئیس کمیسیون امنیت ملی جزئیات طرحی را به عنوان طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‎ای» در مجلس قرائت کرد که امروز این طرح دستخوش تغییرات مهم و تاثیرگذاری شده بود، هر چند که لاریجانی این تغییرات را «یک ویرایش جزئی» عنوان کرد.

در این تغییرات قید «نظر شورایعالی امنیت ملی» به دو بند از طرح اضافه شده است و از سوی دیگر لغو تحریمها در روز امضاء به لغو در روز اجرای تغییر یافته است.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، لغو یکباره همه تحریمها در روز توافق را یکی از خطوط قرمز اصلی نظام برای امضاء یک توافق خوب بیان فرموده بودند.دیدگاه کاربران

«کسی تصور نکند که ما راه سازش با جهانخواران را نمیدانیم. ولی هیهات که خادمان اسلام به ملت خود خیانت کنند!... اگر بند بند استخوانهایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند، اگر زنده زنده در شعله‏ های آتشمان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستیمان را در جلوی دیدگانمان به اسارت و غارت برند هرگز امان نامه کفر و شرک را امضا نمی‏ کنیم.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 98)

متاسفانه لاریجانی کاملا با روحانی همسو و هم نظر است.

چه معنی داره وقتی رهبری فرمودن لغو همه تحریمها روز امضای توافق و عدم دسترسی به مراکز نظامی .حالا بیایم ایندو را منوط به رای شورای امنیت ملی کنیم.

- لغو تحریم ها به طور یکجا و کامل باید در متن توافقنامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات ایران انجام شود.
بازهم که نوشته در روز اجرای تعهدات بابا امام خامنه ای گفت در روز و لحظه امضا نه لحظه اجرا

اين اصول گرا ها همش مي گن لاريجاني ذخيره اصول گراهاس . بابا اين ذخيره كي قراره به كار بياد اون از فتنه اون از مديريت مجلسش

لاریجانی طرح را عقیم کرد این طرح بیخودی است

لاریجانی هم باید بارشو ببنده بره ۸ سال رییس مجلسیش داره تمام میشه انشالله اصلوگراهای انقلابی و متدین سر کار بیاند و من تبریک بگم به خودم به تو به شما به همه انشالله

باید توافق طوری باشد که بلافاصله در صورت عدم اجرا توسط غرب ایران بتواند فورا به حالت قبل برگردد وگرنه ایران زمان و انرژی زیادی را از دست می دهد.
نباید هیچ دستکاهی به انبار منتقل شودو یا تخریب شود.
در مورد اراک اول آنها باید پیشرفته تر را نصب و راه اندازی کنند وسپس قلب نیروگاه خارج شود. وگرنه 10-20 سال برای آن کشته می شود و اگر آنها دبه کنند که احتمال زیادی دارد ایران ضربه شدیدی می خورد.

یعنی همش کشک

واقعا که...........

از ماست که بر ما است اگر مردم در انتخابات دقت می کردند الان این بلاهای ویران کننده از سوی این آقایان باصطلاح قانون دان سرمان نمی آمد. یعنی اگر در انتخابات های آتی این افراد رأی بیاورند دیگر به این افراد خورده نگیریم و یک فکری به حال خودمان کنیم و خودمان را اصلاح کنیم تا جامعه و نمایندگان ملت اصلاح شوند.

تركيب اعضاي شوراي عالي امنيت ملي :
1- حسن روحاني: رئيس‌جمهور و رييس شوراي عالي امنيت ملي
2- علي لاريجاني: رئيس مجلس شوراي اسلامي
3- صادق لاريجاني: رئيس قوه قضائيه
4- محمدباقر نوبخت: معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
5- علي شمخاني: دبير شوراي عالي امنيت ملي
6- سعيد جليلي: نماينده رهبري در شورا
7- سيد حسن فيروزآبادي: رئيس ستاد فرماندهي كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران
8- عطاءالله صالحي: فرمانده كل ارتش جمهوري اسلامي ايران
9- محمدعلي جعفري: فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
10- عبدالرضا رحماني فضلي: وزير كشور
11- محمدجواد ظريف: وزير امور خارجه
12- سيد محمود علوي: وزير اطلاعات
13- وزير مربوط به موضوع جلسه

همون دیگه! یکسری اصلاحات ویرایشی داشته یعنی عوضش کردن (بخوانید بی خاصیت) و بعد برای تصویب گذاشتن به رای

از اظهارات جناب لاریجانی چنین استنباط میشود که آقایان نماینده مسا یا هسته ای بشما ارتباطی ....... فقط .....ای وای بر ما که در مجلس ما فقط مسایلی هم مانند فروش سیب زمینی بحث و .....

مرحبا آقای لاریجانی. فهمیدم خیلی باهوش هستی.

واقعا این اصولگرا ها نماینده ما ها نیستند
من که دیگه به این نماینده ها رای نمی دم آبرویی برای ما نذاشتن

لاريجاني متشكريم
درود بر درايتت

وقتی شنیدم که لاریجانی گفت که البته یه تغییراتی ... برق از سه فازم پرید، طرحی که اینقدر خوشحال کننده بود رو نابود کرد، البته وقتی طرح تو کمسیون امنیت ملی هم بود لاریجانی مخالفت خودش با این طرح رو اعلام کرده بود که این رفتارش دور از انتظار هم نبود ...

در اخبار هم انقدر نامفهوم تغییرات را بیان کردند که اصلا معلوم نشود چه تغییری دادن و بلکه طوری خبر را جمع کردند که گویی بهتر شده و نمایندگان هم خوشحال هستند.

وقتی شورای امنیت پیش میاد یعنی باز مجلس کاره ای نیست روحانی تصمیم بگیرد برای اینکار

خیلی افراطی هستید شماها. زیر 10 درصد رای دارید این همه شلوغ کاری میکنید؟؟؟

کسی نگران مذاکرات نباشه آقا حواسش هست

پس حفظ دستآوردها چی شد.؟؟!!

وقتی میگه نظر شورای امنیت ملی باید لحاظ شود ینی کل طرح فرمالیته است