هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 21 شهريور 1398
ساعت 03:17
به روز شده در :
دوشنبه 28 ارديبهشت 1394 ساعت 10:32 2015-5-18 10:32:49
شناسه خبر : 211756
زیبا کلام به عنوان استاد علوم سیاسی دانشگاه باید علوم انسانی را از مسیر عقب مانده ترجمه‌ تسمه نقاله‌ای به تولید نظریه‌های نوین بومی و کارآمد تبدیل کند و متأسفانه بعد از سه دهه فعالیت در این عرصه حتی یک نظریه آبکی هم ندارد.

 

فارس: علیرضا جلولی عضو اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی مستقل  در یادداشتی با انتقاد از اظهارات صادق زیباکلام، نوشت: زیبا کلام به عنوان استاد علوم سیاسی دانشگاه باید علوم انسانی را از مسیر عقب مانده ترجمه‌ تسمه نقاله‌ای به تولید نظریه‌های نوین بومی و کارآمد تبدیل کند و متأسفانه بعد از سه دهه فعالیت در این عرصه حتی یک نظریه آبکی هم ندارد.
 

در این یادداشت آمده است: «هفته گذشته یک کلیپ ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن صادق زیباکلام در مناظره با حسین الله‌کرم، از بودجه 6هزار میلیارد تومانی نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی که در خصوص عفاف و حجاب فعالیت دارند در برابر بودجه 174 میلیارد تومانی سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرده بود. اگرچه به شخص صادق زیباکلام را به خاطر نظراتی همچون افتخار به سلطنت رضاخان و به رسمت شناختن اسرائیل و...، یک دلقک سیاسی بیش نمی‌دانم و پاسخ گفتن به سخنان او را اتلاف وقت می‌دانم اما گویا گاهی گریزی نیست.

اولا اگرچه به نظر می‌رسد مقایسه محیط زیست و عفت عمومی یک فرافکنی سیاسی است اما از یک منظر اتفاقا دقیقا مقایسه درستی است. حکومت اسلامی وظیفه دارد محیط زیست مسلمانان را پاک و عفیف و عاری از مظاهر فساد و فحشا کند همچنان که وظیفه دارد جنگل و دریا و هوا و خاک و تالاب و رودخانه را نیز پاک و عاری از آلودگی کند. هر دوی اینها محیط زیست انسان است. یکی محیط فرهنگی و اجتماعی است و یکی محیط طبیعی و زیستی. مگر می‌شود گفت جنگل و دریا و رودخانه محیط زیست انسان است و خیابان و سینما و معابر و اماکن عمومی محیط زیست انسان نیست؟ شاید اهمیت محیط فرهنگی اجتماعی به جهت اینکه انسان بیشتر در این اماکن زیست می‌کند بیشتر از محیط طبیعی و زیستی هم باشد که انسان کمتر در این مکان‌ها زندگی می‌کند. لذا بودجه نهادهای فرهنگی و بودجه سازمان محیط زیست، هر دو برای رفع هر نوع آلودگی از محیط زندگی (فرهنگی و طبیعی) شهروند مسلمان طراحی شده است.

ثانیا جامعه ایران به صورت شبانه روز از طریق ده‌ها و بلکه صدها ماهواره فارسی زبان بیگانه بمباران فرهنگی می‌شود. شبکه‌هایی که 24 ساعته فیلم و سریال با محتوای خیانت، فرار از ازدواج، خانواده زدایی، همجنسبازی و... پخش می‌کنند و بعید می‌دانم آقای زیباکلام حاضر باشند فرزندان و نوه‌هایشان پای چنین سریال‌هایی تربیت شوند. آیا زیباکلام به این فکر می‌کند که بودجه تولید و دوبله این حجم بالا از محتوای تصویری و پخش ماهواره‌ای رایگان و شبانه روزی آنها چه میزان است و از کجا تأمین می‌شود؟ حقوق و خرج و مخارج آن همه استودیو، کارمند، مجری، خبرنگار و... چه میزان است و از کدام منبع تأمین می‌گردد؟ پس جامعه ایران یک جامعه بی رقیب در دنیا نیست و اتفاقا رقبای بسیار سرسخت و پولداری دارد. عقل سلیم می‌گوید برای مصون نگاه داشتن این محیط فرهنگی جامعه از فرهنگ فاسد مهاجم، باید خرج کرد. همچنان که برای مصون نگاه داشتن ضلع غربی کشور از ریزگردها، بلافاصله بودجه تدارک دیده و ابلاغ شد. پس وقتی برای یک محیط، دشمن خارجی وجود داشته باشد، خودبخود بودجه مقابله با تهدید بیرونی افزایش می‌یابد.

ثالثا اگرچه مشکل حجاب در خود موضوع پوشش قابل حل نیست و از جای دیگری سرچشمه می‌گیرد که جای طرح آن اینجا نیست اما انصاف حکم می‌کند که موافقت خودم را با این قسمت از حرف‌های زیباکلام خطاب به الله کرم اعلام نمایم که چرا انصار حزب الله از نهادهایی مانند صداوسیما و شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان تبلیغات اسلامی و... مطالبه عملکردشان در خصوص عفاف و حجاب را نمی‌کند؟ اینکه سالانه هزاران میلیارد تومان خرج نهادهایی به اسم فرهنگ می‌شود و وضع جامعه اینگونه است، خود جای تأسف عمیق دارد و این نوشته به هیچ وجه در مقام دفاع از عملکرد منفعلانه دستگاه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی نیست و اتفاقا بسیاری از آنها را قسمتی از مشکل می‌دانم نه بخشی از راه حل که انصار حزب الله یکی از آنهاست. همچنان که عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص بنزین داخلی، ریزگردها، مجوز شکار پرندگان واگذاری منطقه آشوراده و... غیرقابل دفاع است.

رابعا اینکه استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران که قائدتا ماهانه بالغ بر 10 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند و وظیفه او این است که باید علوم انسانی را از مسیر فرسوده و عقب مانده ترجمه‌ تسمه نقاله‌ای به تولید نظریه‌های نوین بومی و کارامد تبدیل کند و متأسفانه بعد از سه دهه فعالیت در این عرصه حتی یک نظریه آبکی هم ندارد، برای هر جلسه مناظره قبل از هر چیز بالغ بر چند صد هزار تومان پول شرکت در مناظره را طلب می‌کند و سپس می‌آید سنگ محیط زیست را به سینه می‌زند و از تعداد زیاد هلی کوپترهای نظامی انتقاد می‌کند، اینها برمی‌گردد به همان درد اصلی زیباکلام. واسه نونه واسه نونه!»