هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 15 شهريور 1398
ساعت 19:50
به روز شده در :
يكشنبه 27 ارديبهشت 1394 ساعت 15:42 2015-5-17 15:42:29
شناسه خبر : 211669
در حالی که مذاکرات ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ برای دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای از سر گرفته شده و در جریان است، برخی منابع از رویکرد جدید رژیم اسرائیل در قبال توافق هسته‌ای ایران سخن می‌گویند. در پی انتشار گزارش‌های اولیه در این زمینه، یک روزنامه صهیونیستی، جزئیات بیشتری از این موضوع و شروط رژیم اسرائیل را مطرح کرده است.

 

 تابناک: روزنامه «یدیعوت آحارانوت» در مطلبی به رویکرد جدید رژیم اسرائیل در قبال توافق هسته‌ای ایران پرداخته و می‌نویسد، بنا بر ارزیابی جامعه اطلاعاتی رژیم اسرائیل و لابی صهیونیستی آمریکا (آیپک)، کنگره آمریکا ‌نخواهد توانست، جلوی امضای توافق هسته‌ای را بگیرد و اکنون زمان آن رسیده که مسیر متفاوتی در پیش گرفته شود.

بر این اساس، مقامات اسرائیلی اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که به جای ادامه تلاش در یک نبرد از پیش باخته، بهتر است روش دیگری ‌برای تضمین منافع خود در پیش گیرند که عبارت است از درخواست از آمریکا برای دریافت تسلیحات بیشتر و دیگر انواع امتیازات. به این ترتیب، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل می‌تواند به جای ادامه مبارزه خود علیه توافق هسته‌ای، درخواست‌های جدیدی را از واشنگتن مطرح نماید.

یک مقام ارشد اسرائیلی در این زمینه به یدیعوت آحارانوت گفته: «در مقطع کنونی، کاخ سفید مایل است بهای سنگینی را به عنوان حق السکوت به اسرائیلی‌ها بپردازد. ما تعجب می‌کنیم ‌چرا این درخواست هنوز مطرح نشده است».

به نوشته این روزنامه، مخالفان توافق هسته‌ای ایران، از جمله شخص نتانیاهو، به طرحی که پیشتر برای نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای ایران از سوی رابرت منندز ارائه شده بود دلخوش بودند، زیرا وی به عنوان یک چهره سر‌شناس دموکرات، می‌توانست نقش مهمی در این زمینه ایفا کند؛ اما اتهامات فسادی که اخیراً علیه منندز مطرح شد، جلوی ادامه کار وی را گرفت و طرحی که طی روزهای اخیر برای نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای به تصویب رسید، عملاً متفاوت با آن چیزی است که مقامات اسرائیلی انتظار داشتند.

در همین حال، یک خبرنگار نزدیک به کاخ سفید می‌گوید لحن مقامات ارشد آمریکایی نسبت به نتانیاهو طی یکی دو هفته اخیر تغییر کرده است. با این حال، به گفته وی این به دلیل برقراری روابط صمیمانه میان دو طرف نیست، بلکه به این دلیل است که از دید مقامات آمریکایی، برای دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای با ایران باید هر کاری کرد.

در همین راستا، مقامات آگاه می‌گویند کاخ سفید آماده است موضوع پرداخت نوعی «غرامت» به رژیم اسرائیل در ازای توافق هسته‌ای با ایران را مدنظر قرار دهد؛ اما مشروط به اینکه این رژیم از دامن زدن به مخالفت‌ها به توافق هسته‌ای خودداری کند.

به گفته این منابع، در جریان یک جلسه مشترک میان مقامات وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا، گزینه‌های مختلفی که می‌تواند مورد پذیرش اسرائیلی‌ها قرار گیرد، مورد بحث قرار گرفته ‌و در حال حاضر، محتمل‌ترین گزینه، افزایش فروش جنگنده‌های «اف ۳۵» به رژیم اسرائیل است. ایالات متحده حاضر است این جنگنده‌ها را از تخفیف ویژه در اختیار تل آویو قرار دهد.

یکی دیگر از گزینه‌های محتمل، توسعه سامانه دفاع موشکی رژیم اسرائیل، به نام «گنبد آهنین» توسط آمریکاست.

منابع اسرائیلی می‌گویند به عقیده آن‌ها، ایالات متحده مایل است بهای زیادی را در ازای سکوت رژیم اسرائیل پرداخت کند؛ اما طرف اسرائیلی عجله‌ای در طرح درخواست‌های خود ندارد. یکی از این منابع می‌گوید: «اگر ما در این مقطع درخواست‌هایی ‌ارائه کنیم، بدان معناست که مخالفت خود با توافق هسته‌ای را کنار گذاشته‌ایم. اما در حال حاضر، بحث بر سر این است که این کار به چه قیمتی انجام گیرد».

به گفته وی، اگر اسرائیل بر این باور است ‌توافقی که هم اکنون بر روی آن مذاکره صورت می‌گیرد، توافقی بد است، نخواهد توانست به گونه‌ای رفتار کند که برداشت تسلیم شدن در پایان کار از آن استنباط شود.