هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 15 شهريور 1398
ساعت 19:47
به روز شده در :
يكشنبه 27 ارديبهشت 1394 ساعت 14:27 2015-5-17 14:27:21
شناسه خبر : 211651
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا توافق احتمالی هسته‌ای باید به تصویب مجلس برسد، گفت: متأسفانه شاهد بودیم بعد از توافق لوزان، امریکایی‌ها درباره میزان رقم سانتریفیوژ‌ها در فردو دبه کردند.

 

 صدا و سیما: علاءالدین بروجردی در حاشیه نشست علنی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی افزود: در مجلس هفتم، اجرای داوطلبانه این پروتکل ازجانب دولت وقت را متوقف کردیم و این مصوبه تا الان به قوت خود باقی است که این نشان می‌دهد اجرای دوباره این پروتکل تأیید مجلس را می‌خواهد.


نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه افسار پروتکل الحاقی در اختیار مجلس است، گفت: قطعا مجلس در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند، از طرف دیگر به طور حتم در صورت تحقق توافق هسته‌ای متن این توافق باید به تصویب مجلس برسد که این موضوع شامل اصول و فروع توافق است.


بروجردی با اشاره به وجود طرح‌های مختلف درخصوص توافق و مذاکرات هسته‌ای در مجلس افزود: آنچه هم اکنون در کمیسیون امنیت ملی در دستور کار قرار دارد، همان طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای کشور است و نمایندگان قطعا می‌توانند نظرهای خود را در این باره در جلسه بعدازظهر امروز ارائه کنند و این طرح با اصلاحات جدید به صحن علنی ارائه شود.


مراکز حاکمیتی و نظامی از بازرسی مستثناست

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به ادعای کشورهای غربی درمورد لزوم بازرسی از مراکز نظامی کشور تصریح کرد: قطعا در صورت نهایی شدن مذاکرات و توافق و در صورت ورود به مرحله اجرا با نظر مجلس، به طور حتم مراکز حاکمیتی و نظامی باید از بازرسی مستثنا شوند.


بروجردی در پاسخ به سؤالی درباره رویکرد ایران به موضوعات مطرح شده مبنی بر تلاش برای نگارش متن نهایی توافق تا تیر ماه افزود: رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کردند که رسیدن به توافق هسته‌ای تا 10 تیر ماه وحی منزل نیست بلکه حفظ منافع ملی بر توافق دارای اهمیت است و اگر از زمان تعیین شده عبور کردیم آن زمان تمدید خواهد شد.


توافق هسته اي دوطرفه است اگر آنها دبه کنند ما هم دبه می‌کنیم

وی با اشاره به سابقه تاریخی عهدشکنی امریکا گفت:‌ متأسفانه بعد از توافقات صورت گرفته در مذاکرات لوزان در بحث فردو شاهد هستیم که امریکایی‌ها در این خصوص دبه کرد‌ و اعلام کرده‌اند که این رقم مطرح شده در لوزان بالاست و حال مطالب دیگری را مطرح کرده‌اند ولی قطعا توافق هسته‌ای یک جاده دو طرفه است و به طور حتم اگر آنها دبه کنند ما هم دبه می‌کنیم.


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اظهارات مقامات ائتلاف غیرقانونی به سرکردگی عربستان درمورد لزوم بازرسی از کشتی ایرانی نجات گفت: قطعا هیچ کسی حق بازرسی کشتی نجات را ندارد و نماینده سازمان ملل هم بر این موضوع تأکید کرده است، از این رو توافق ما با سازمان ملل پهلوگیری این کشتی در بندر حدیده یمن بوده است و قطعا این موضوع صورت می‌گیرد، همچنین امیدواریم سازمان ملل از حیثیت خود در جهت استقلالش دفاع کند.