هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 اسفند 1396
ساعت 07:01
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394 ساعت 17:38 2015-5-14 17:38:52
شناسه خبر : 211451
وي گفت: در سالهاي گذشته با تثبيت انقلاب در عرصه هاي مختلف، تفکرات انقلابي مان صادر شده است حتي فراتر از منطقه رفته و در جاهايي از اروپا و امريکا نيز موج اسلام خواهي گسترش يافته است و در بخش ديگري از مقاومت مردم لبنان بويژه در جنوب اين کشور باعث شده است تا سرزمينهاي اشغالي بعد از سالها اشغال پس گرفته شود.
وي گفت: در سالهاي گذشته با تثبيت انقلاب در عرصه هاي مختلف، تفکرات انقلابي مان صادر شده است حتي فراتر از منطقه رفته و در جاهايي از اروپا و امريکا نيز موج اسلام خواهي گسترش يافته است و در بخش ديگري از مقاومت مردم لبنان بويژه در جنوب اين کشور باعث شده است تا سرزمينهاي اشغالي بعد از سالها اشغال پس گرفته شود.

گروه سیاسی - رجانیوز: فريدون عباسي در برنامه «تيتر امشب» شبکه خبر سيما که به بررسي روند مذاکرات هسته اي اختصاص داشت، در پاسخ به اين سؤال که اوباما در مصاحبه اخير خود همچنان ايران را حامي تروريسم مطرح مي کند و ارتباط زبان تهديد وي با همزماني مذاکرات هسته اي در چيست؟ گفت: اين اظهارات براي گرفتن امتياز بيشتر از ايران است و مي خواهند زير توافقاتي که تاکنون انجام شده است بزنند و تحريمهاي ضد ايراني را همچنان ادامه دهند از اين رو مسائل ديگري همچون توان موشکي،‌ حمايت از تروريسم و دفاع از حقوق بشر را مطرح مي کنند.

وي گفت: در سالهاي گذشته با تثبيت انقلاب در عرصه هاي مختلف، تفکرات انقلابي مان صادر شده است حتي فراتر از منطقه رفته و در جاهايي از اروپا و امريکا نيز موج اسلام خواهي گسترش يافته است و در بخش ديگري از مقاومت مردم لبنان بويژه در جنوب اين کشور باعث شده است تا سرزمينهاي اشغالي بعد از سالها اشغال پس گرفته شود

عباسي افزود: اگر ما را بعنوان حامي تروريسم مطرح مي کنند، منظورشان حزب الله در لبنان است که آنها گروهي هستند محبوب در جامعه جهاني زيرا رفتاري عالمانه و عاقلانه از خود نشان داده اند بطوريکه در بين مسيحيان و اهل سنت نيز پايگاه دارند.

 

اين تحليلگر مسائل هسته اي گفت: بايد به اين نکته در مذاکرات توجه کنيم يعني اگر ما در مواردي مقداري ملايمت و نرمش نشان داديم که بياييم به جامعه جهاني اعلام کنيم که انحرافي از تعهداتمان نداشتيم همين صبري که داريم و مذاکرات را ادامه مي دهيم ماهيت شيطان بزرگ را بيشتر نشان مي دهد.

عباسي در پاسخ به اين سؤال که آمريکاييها پيشتر از تعليق تدريجي تحريمها سخن مي گفتند و اکنون نيز از ادامه تحريمها در حوزه هاي مختلف سخن مي گويند، بالاخره سرنوشت اين تحريمها چه مي شود؟ گفت: من تحريمها را پابرجا مي دانم زيرا بخش کمي از آن به موضوع هسته اي برمي گردد تحريمهاي آنها از زمان پيروزي انقلاب در بخشهاي مختلف ضد جمهوري اسلامي ايران بوده است و دليلي ندارد آمريکا تحريمها را بردارد وقتي که مشکلش با ما حل نشده است

وي افزود: ما کشور مستقلي شده ايم و آمريکا بعد از انقلاب بزرگترين پايگاه خود را در منطقه از دست داده و در صدد آن بوده که ما را تضعيف کند. در ابتدا با جنگ تحميلي قصد فلج کردن اقتصاد ما را داشت الآن هم بدنبال نظم نوين در جهان هستند

عباسي گفت: البته ما رفتارمان با نظم نوين آنها متفاوت است زيرا ما کشوري مستقل و قدرتمنديم و آنها براي اينکه اين قدرت را از بين ببرند ابزار تحريمها را پيش گرفته اند از اين رو چه دليلي دارد که با اين سياستها بخواهند تحريمها را بردارند.

اين تحليلگر مسائل هسته اي موضوع هسته اي را تبلور رشد دانش و فنآوري در کشور دانست و گفت: مخالفت با موضوع هسته اي مقدمه است اگر ما اين مقدمه را کنار بگذاريم يعني اگر فکر کنيم با مسئله هسته اي مسائل ما با غرب حل مي شود کاملاً در اشتباه هستيم.

عباسي درباره رفتارهاي آژانس بين المللي انرژي اتمي با بيان اينکه آژانس تشکيلات بروکراتي دارد و خيلي کند کار مي کند افزود: ايران سؤالات آژانس در خصوص ابهامات را پاسخ داده است و آژانس در يک مقطع از پاسخها قانع شده بود اما در جاي ديگر مخالف آن موضع گيري مي کند

وي گفت: با تغيير در مديريت آژانس رفتار آن هم تغيير مي کند و موضوع اصلي ما با آژانس بر سر ابعاد نظامي احتمالي ايران است.

نجفی: آمانو از خودش رفع مسئولیت می‌کند

به گزارش فارس، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص اظهارات اخیر آمانو و بازرسی از تأسیسات نظامی ایران و در پاسخ به این سؤال که این امکان دارد آژانس در توافق جامع و در قبال اقدامات ایران اعلام کند که برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است و هیچ فعالیت اعلام نشده‌ای وجود ندارد؟ گفت: بین اینکه آژانس اعلام کند که هیچ سایت و فعالیت اعلام نشده‌ای در ایران وجود ندارد و اینکه اقدامات ایران در چارچوب توافق جامع هسته‌ای را راستی آزمایی کند تا توافق به اجرا در بیاید، تفاوت وجود دارد.

وی که در نیویورک و در اجلاس بازنگری معاهده NPT حضور داشت در این باره عنوان کرد: اینکه آژانس اعلام کند که می‌تواند تأیید کند در ایران هیچ فعالیت و سایت هسته‌ای اعلام نشده وجود ندارد، بحثی است که به اجرای پروتکل مربوط می‌شود و زمانبر است و در کشورهای مختلف بسته به حجم و نوع تأسیستشان چندین سال طول کشیده است. آنچه در توافق لوزان هست مربوط به این امر نیست و آنجا گفته نشده که آژانس اعلام کند که در ایران هیچ برنامه اعلام نشده‌ای وجود ندارد و بعد تحریم‌ها برداشته شود.

نجفی ادامه داد: وظیفه‌ای که به آژانس سپرده شده، تکنیکی و فنی است و اینکه اعلام کند اقداماتی که قرار است در توافق نهایی تدوین شود، مثلا تعداد سانتریفیوژهایی که قرار است در نطنز کم شود و ایران با آن به غنی سازی ادامه دهد. آژانس فقط در روز اجرای توافق اعلام می‌کند که از این روز تعداد سانتریفیوژهایی که در نطنز کار می‌کند، این تعداد است.

وی درباره اینکه آمانو گفته ایران باید راجع به همه فعالیت‌های هسته‌ای خود شفاف سازی کند و بعد آژانس بررسی‌های خود را به شورای امنیت می‌دهد نیز عنوان کرد: نه چنین نیست؛ در توافق آمده است که آژانس تأییدیه بدهد. مثلا ایران غنی سازی بالای ۵ درصد نداشته و این تأییدیه آژانس به معنای این است که تحریم‌ها باید همزمان برچیده شود.

نماینده دائم ایران در آژانس ادامه داد: پاسخ به سؤالات گذشته آژانس بحثی جداگانه است که در مذاکرات در حال بحث است و باید برای آن حتما راه‌حلی پیدا شود و موضوع ایران به صورت موضوع عادی در شورای حکام دربیاید و بدون آن اصلا امکان و اجرای توافق وجود ندارد که آن در مذاکرات در حال بحث است که ما برای حل موضوعات گذشته به چه نحوی عمل کنیم و آیا اقداماتی لازم است، انجام دهیم یا نه.

نجفی گفت: ولی آن چیزی که برای رفع تحریم‌ها در لوزان توافق شده این است که اقداماتی که ایران برای مدت محدودی (۱۰ ساله، کمتر یا بیشتر) می‌پذیرد، زمانی که شروع به اجرای آن اقدامات می‌کند، همزمان باید تحریم‌ها رفع شود.

وی در توضیح بیشتر و درباره تحریم‌ها گفت: تحریم‌هایی که در قالب اتحادیه اروپاست همه لغو می‌شود. تحریم‌هایی که توسط آمریکا به صورت یکجانبه تحمیل شده و تحریم‌های بانکی و اقتصادی همه رفع می شود و می‌ماند مصوبات کنگره که نیاز به زمان دارد و دولت آمریکا موظف است به تعهد خود عمل کند و آن تحریم‌ها را بردارد.

وی تصریح کرد: ما نمی‌پذیریم دولت آمریکا این امر را منوط و موکول کند به اینکه این تصمیم در اختیار کنگره هست یا نیست.

نجفی درباره اظهارنظر اخیر آمانو و اینکه آیا او برنامه‌ریزی را درباره ایران در ذهن خود دارد و آیا می‌توان به آژانس اعتماد کرد؟ گفت: همیشه در طول مذاکرات این روند ادامه داشته و فضاسازی و جوسازی قبل از مذاکرات به عنوان اهرمی که در مذاکره فشار روانی ایجاد کند و بر میز مذاکرات تأثیر بگذارد، بوده است.

وی ادامه داد: قبل از شروع جلسات فصلی شورای حکام اخباری منتشر می‌شد که بیشتر توسط رژیم صهیونیستی و گروه‌های تروریستی بود که برای جوسازی و اعمال فشار و اعمال نظر است، ولی مذاکره کنندگان ما در میز مذاکره قطعا به این فشارها بی توجه خواهند بود و آن چیزی که در میز مذاکره، مورد مذاکره قرار می‌گیرد، قبلا کلیات آن مورد توافق قرار گرفته و دوستان ما در وین برای نوشتن جزییات مشغول مذاکره هستند.

*عباسی: مطالباتی که مذاکره کنندگان داشته باشند/اراک را راه‌اندازی کنیم

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی نیز در این برنامه درباره اصرار آژانس برای بازدید از سایت‌های نظامی از جمله پارچین نیز گفت: آنها قبلا آمدند و بازدید کردند و گفتیم مهمترین جایی که شک دارید کجاست دست گذاشتند و بازدید کردند. اینها دیدند اطلاعاتی که سرویس‌های جاسوسی و گروه‌های معاند نظام به آنها داده‌اند غلط است و در برهه‌ای قانع شدند، ما یک کشور و حکومت هستیم، اینگونه نیست که هر کسی گفت هر نقطه کشور را بخواهد ببیند ما بگوییم بفرما چون می‌خواهیم شفاف باشیم.ما باید سر این موضوع خیلی محکم بایستیم و اجازه بحث‌های دیگر را ندهیم.

وی گفت: از دوستان درگیر مذاکرات و مسئولان کشور این را می‌توانم بخواهم که شما هم در دوران مذاکرات یکسری مطالبات داشته باشید. مثلا راکتور اراک را راه‌اندازی کنیم. چون تا وقتی سوخت هسته‌ای بخواهد در راکتور اراک قرار بگیرد یک سال و نیم تا ۲ سال طول می‌کشد. ما این مسیر را برویم. سوخت مجازی آن را داریم ۱۵۰ مجتمع سوخت مجازی به جای اورانیوم در آن سرب است، ما آن را تکمیل کنیم و آنها بروند مسئله خود را با کنگره‌شان حل کنند.

عباسی ادامه داد: اگر این شعارها را دادند غنی سازی ۲۰ درصد که هیچ اورانیوم ۵۶ درصد را از آژانس مطالبه می‌کنیم. می‌گوییم برای زیردریایی نیاز به اورانیوم ۵۶ درصد داریم.آن‌ها باید تضمین دهند که این کار را در آینده برای ما انجام می‌دهند و این باید در بندهای توافق باشد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: باید در توافق موضوع مطالعات ادعایی تمام شود و این گونه نباشد که این موضوع رها شود و در قبال اقداماتمان این را از آن‌ها بخواهیم.

 دیدگاه کاربران

ای کاش یه کم از مردانگی وجرات جناب آقای عباسی را این ایل و طایفه(هاشمی) داشتند این همه عقب نشینی نمی کردند البته این تازه اولشه وای به بعد از این!

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x