هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 15 شهريور 1398
ساعت 00:03
به روز شده در :
پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394 ساعت 13:31 2015-5-14 13:31:30
شناسه خبر : 211424

 

ایسنا:رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار با ولیعهد عربستان تاکید کرد که روابط با عربستان مستحکم و قوی است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا کمی پیش از نشست کمپ دیوید با محمد بن نایف، ولیعهد و معاون نخست‌وزیر و وزیر کشور عربستان و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و معاون دوم نخست‌وزیر و وزیر دفاع دیدار کرد.
 


 

در این دیدار چندین مساله از جمله یمن، اوضاع منطقه خاورمیانه و تلاش‌های عربستان برای «مبارزه با تروریسم» مورد بررسی قرار گرفت و اوباما تاکید کرد که که ریاض هم‌پیمان مهم و اساسی در ائتلاف ضد داعش است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این دیدار که در کاخ سفید در واشنگتن صورت گرفت، عنوان داشت که نقش اساسی عربستان تنها محدود به مبارزه با تروریسم نیست بلکه تقویت تلاش‌ها برای ثبات خاورمیانه است.

وی افزود: عربستان جزء اصلی ائتلاف ضد داعش است و من مطمئن هستم که فرصتی برای بررسی آنچه که جنگ علیه داعش در عراق تاکنون محقق شده است و همچنین بررسی بحران دنباله‌دار در سوریه وجود خواهد داشت.

در این دیدار، محمد بن نایف عنوان داشت که عربستان با دولت آمریکا تلاش می‌کند تا چالش‌ها و دشواری‌ها را پشت‌سر بگذارد و ثبات را در منطقه محقق سازد.

محمد بن نایف بر اهمیت روابط میان ریاض و واشنگتن تاکید کرده و عنوان داشت: دو طرف برای تحکیم و تقویت این روابط تلاش می‌کنند.

پیش از این مذاکرات دو جانبه باراک اوباما از ولیعهد عربستان و جانشین ولیعهد استقبال کرد.

او همچنین بر عمق روابط دوستی میان آمریکا و عربستان تاکید کرده و گفت: ما برای تعمیق و ادامه این روابط در این شرایطی که منطقه شاهد آن است تلاش می‌کنیم.

رئیس‌جمهوری آمریکا عنوان داشت که برگزاری نشست سران کمپ دیوید فرصتی برای بررسی برخی از مسائل مورد نظر دو کشور از جمله بحران در یمن و چگونگی عمل کردن براساس توافق آتش‌بس در یمن و چگونگی ازسرگیری روند سیاسی و تشکیل دولت فراگیر است.

در همین حال ولیعهد عربستان در مقر اقامتش در آمریکا با جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات آمریکا دیدار کرد و در این دیدار مسائل امنیتی مورد بررسی قرار گرفت.

او همچنین با جیمز جکسون، رئیس تحقیقات فدرال آمریکا دیدار کرد که در این دیدار مسائل مورد توجه دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.