هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 مهر 1400
ساعت 17:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 19 ارديبهشت 1394 ساعت 02:07
شنبه 19 ارديبهشت 1394 02:04 ساعت
2015-5-9 02:07:15
شناسه خبر : 210660
 واشنگتن پست با اعلام این خبر افزود در مقابل نیز ایران اجازه داده است تا دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران دارای دفتری دیگر و مستقل و خارج از سفارت سوئیس گردد.
واشنگتن پست با اعلام این خبر افزود در مقابل نیز ایران اجازه داده است تا دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران دارای دفتری دیگر و مستقل و خارج از سفارت سوئیس گردد.

گروه بین الملل – رجانیوز: نشریه واشنگتن پست مدعی شد دولت آمریکا برای اولین بار و پس از 35 سال از تاریخ قطع روابط بین دو کشور به دولت ایران اجازه داد تا دفتر حفاظت منافع خود را که تا به حال ذیل سفارت پاکستان قرار داشته است به دفتر کاری جدید و در فضایی مستقل انتقال دهد.

به گزارش رجانیوز، واشنگتن پست با اعلام این خبر افزود در مقابل نیز ایران اجازه داده است تا دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران دارای دفتری دیگر و مستقل و خارج از سفارت سوئیس گردد.

تا پیش از این دفتر حافظ منافع آمریکا درون سفارت سوئیس قرار داشته، اما بر مبنای ادعای این روزنامه امریکایی، دفتر حافظ منافع امریکا در ایران به بهانه اینکه دیگر زیبا و دارای استحکام کافی نیست، صاحب دفتری جداگانه و مستقل, خارج از سفارت سوئیس در تهران به عنوان دفتر حافظ منافع آمریکا خواهد شد.

طبق گزارش واشنگتن پست این مسئله توافقی بین ایران و آمریکا بوده است که سنای آمریکا نمی تواند آن را بررسی کند. بر پایه این گزارش گفته شده است که ایران از 30 سال پیش خواهان این تغییر مکان بوده است. امری که در حال حاضر و در حین مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 5+1 مورد توافق ایران و آمریکا قرار گرفت.

این در حالی است که جان کری هفته گذشته در اقدامی بی سابقه و برای اولین بار وارد اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل که از نظر دیپلماتیک جزئی از خاک ایران محسوب می شود شد. این اقدام بی سابقه که پس از عادی سازی دیدارهای دوجانبه بین هیات های نمایندگی دو کشور در سطح وزیر خارجه تا به حال به بهانه مذاکرات هسته ای با اصلی ترین طرف مذاکره صورت گرفته است همینک رنگ دیگر و آشکار تری به خود گرفته است.

البته یکی از مقامات وزارت خارجه امریکا در پاسخ ایمیلی به واشنگتن پست گفت که این جابجایی ربطی به مذاکرات هسته ای جاری ندارد و اجازه این کار به صورت پروتکلی صادر شده است.

به گزارش رجانیوز از آغاز مذاکرات هسته ای ایران و 5+1, دولت ایران به انحای گوناگون تلاش کرده است تا به عادی سازی روابط و برداشتن گام نهایی برای ایجاد دوستی بین ایران و ایالات متحده آمریکا نماید. صحبت تلفنی رئیس جمهور روحانی با اوباما در آخرین لحظه های حضور وی در نیویورک و در هواپیما در سال گذشته, دیدارهای دوجانبه ظریف و کری, دعوت از هیئات های تجاری-سیاسی و جریانات فکری-دینی آمریکایی برای بازدید کاری از ایران, برنامه ریزی برای ایجاد تعاملات علمی در قالب دیپلماسی علم و فناوری و فرصت سازی برای حضور شرکت های نفتی و همچنین شرکت های دانش بنیان آمریکایی و همچنین مکالمات تلفنی ظریف و کری در مورد مسائل منطقه و اتفاقات یمن  و در اخرین موارد حضور کری در خاک دیپلماتیک ایران در ایالات متحده و توافق بر سرجابجایی دفاتر نمایندگی دو کشور از این موارد است که به صورت تفصیلی و در گزارش های جداگانه و مستند در رجانیوز منتشر خواهد گردید.

گفتنی است دولت در یک سال گذشته از یک سو ضمن فضاسازی های گسترده ی رسانه ای روی توافق هسته ای و گره زدن ان به رفع مشکلات اقتصادی به صورت نرم آغاز به ایجاد تعاملات و ارتباطات مختلف به صورت پله ای با طرف آمریکایی نموده است تا  اولا به کاهش حساسیت های عمومی جامعه ایران که دارای نفرت شدیدی از آمریکا هستند پرداخته و هر گونه واکنشی را نسبت به تعاملات جدی و آشکار را خنثی نموده و در ثانی عقبه لازم ارتباطی و تعاملی لازم را برای روزهای پس از توافق آماده نماید.

 

 کلیدواژه ها »

دیدگاه کاربران

اینا که قرار بود فقط در رابطه با هسته ای صحبت کنن ؟ بی جنبه بازی هم حدی داره دیگه

هر کس این طرح رو داده به قبر پدرش خندیده ...

مگه ملت ایران مگذاره؟ اینها گفتند اعتدال نگفته بودند گل به خودی و پایمال کردن خون شهدا.

با عرض سلام و احترام به همه خوانندگان
سوالی در ذهن اینجانب مطرح می باشد دوست دارم همه عزیزان به آن خوب توجه کنند .
جانب آقای روحانی رئیس جمهور محترم و دیگر عزیزان خطاب به دولتمردان آمریکا می گویند که اگر بین ایران و 5+1 معاهده یا قراردادی منعقد شد و هر دو طرف ملزم به اجرای آن شدند. مخالفت با آن ربطی به ارکان و تصمیم گیران و دعوای داخلی آن کشور نخواهد داشت. و این دولت ها هستند که باید پایبند به بند بند مفاد این قرار داد باشند .
حال اگر فرض کنیم که کارشناسان کشور ما با 5+1 قراردادی را امضا کردند و در آن تعهداتی را متعهد شدند و این با نظر رهبری و مجلس مخالف بود آیا با گفته آقای روحانی که در جملات بالا اوردم برای کشور و مردم مشکل ایجاد نمی کند. و دست ما را در برابر زیر پاگذاشتن و تبعیت نکردن به آن قرارداد در جامعه بین الملل دچار خسران و مشکل نمی کند.
با کمال تشکر از همه شما فرخیتگان محترم

به قول دکتر عباسی مذاکرات هسته ای هدف نیست وسیلست تا صاحبان تفکر خوشحال دیپلماسی ارتباط با شیطان رو عادی کنند . اما کور خوندن ، مگه امریکا از ۴ صفتی که امام بهش داده ( تروریست بذات ، ام الفساد قرن ، استکبار جهانی ، شیطان بزرگ ) برگشته که روابط ما باهاش برقرار بشه ، یا نکنه می خوان ما رو تغییر بدن ؟

اندک اندک می پرستان می رسند

اتفاقاتي كه مي افتد خبر از تصميم هاي خطرناكي توسط آقايان دارد.
بحث فقط هسته اي نيست، بحث فراتر از اين حرف ها است !!!!

اینقدر که عصبانیت شماها لذت بخشه ، رفتن به سواحل هاوایی لذت بخش نیست!

معلومه از نیش بازت که تو جزیره ... برای اربابت دم دم می کردی چقد هنر مند بودی

بنده خدا عصبانیت ما از روی کینه و تعصب صرف نیست، از روی نگرانیه.
بیشتر از خودمون هم برای شماها نگرانیم! چون ما که خودمون رو به خواب نزدیم، زن و بچه هامون هم بیدارن
برای شما نگرانیم که نمیدونیم دشمن تا کجای خونه و زندگیتون نفوذ میکنه و شما همچنان خوابید

اگه آقا نبود ما الان باید پوتین نظامیان امریکا رو واکس میزدیم