هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 ارديبهشت 1394 ساعت 21:08
سه شنبه 15 ارديبهشت 1394 21:04 ساعت
2015-5-5 21:08:52
شناسه خبر : 210445
 با امضاء این توافق آمریکا هیچ تعهدی الزام آور نداده است و اگر هم تعهدی آبکی بدهد، در این دنیای متکی بر زور آن را اجرا نمی کند. برداشتن و گذاشتن یک تحریم در دنیای امروز برای آمریکا حداکثر چند روز زمان می برد.
تحلیل دکتر محمد سلیمانی درباره توافق لوزان/

چرا آمریکا تشنه ی امضای توافق است؟

با امضاء این توافق آمریکا هیچ تعهدی الزام آور نداده است و اگر هم تعهدی آبکی بدهد، در این دنیای متکی بر زور آن را اجرا نمی کند. برداشتن و گذاشتن یک تحریم در دنیای امروز برای آمریکا حداکثر چند روز زمان می برد.

گروه سیاسی – رجانیوز: دکتر محمد سلیمانی نماینده مردم تهران، در یادداشتی با اشاره به برخی مواضع طرف‎های مقابل، به تشنگی امریکا برای امضاء توافق با ایران اشاره کرده و علت آنرا نابودی صنعت هسته‎ای در مقابل تعهداتی مبهم و البته نه چندان پر هزینه برای امریکا عنوان کرده است.

به گزارش رجانیوز، متن کامل یادداشت این استاد دانشگاه را می خوانید:

در مورد مذاکرات هسته ای و قدمهای برداشته شده تاکنون فراوان سخن گفته شده، تحلیل ارائه شده و اظهارنظر گردیده است. ولی در مورد علت عطش آمریکا برای امضای یک توافق با ایران کمتر بحث شده است. اجازه می خواهم در این مورد نکاتی را مطرح کنم شاید مورد توجه تحلیل گران و دولت و مذاکره کنندگان قرار گیرد:

1-    تمام اسناد، مدارک و اظهارات آمریکائیها و غربیها و بیانیه های آنها حکایت از دو فعل کلی دارد: یکی ایران تعهدات سنگین ارائه دهد و آنها تعهدات طولانی و شاید ابدی باشند و امکان نظارت و بازرسی نسبتاً مستقیم را برای آمریکا و غرب فراهم نماید. دیگری آن است که تحریمهای اصلی برداشته نشود، تحریمی هم اگر برداشته شد تعلیقی باشد و قابل بازگشت سریع.

2-    مرور موضع گیری ها و بیانیه های شرکای اصلی آمریکا و خود آمریکا نشان می دهد که اولاً آمریکا و غرب بدنبال نابودی زیرساخت ها، تأسیسات و تجهیزات هسته ای ایران، بلافاصله پس از توافق و اعمال راستی آزمائی به معنای بررسی عمل انجام شده ایران هستند تا بعداً تصمیمی گرفته شود. ثانیاً آمریکا حربه تحریم را چه بالفعل و چه بالقوه در دست داشته باشد و هر زمانی بدون درنگ بتواند اقدام کند.

3-    اگر مطالب مندرج در فکت شیت آمریکا صحیح باشد یا اگر این مطالب مورد توافق قرار گیرد، این به منظور رفتن ایران زیر چنگال خونین آمریکاست و این فکت شیت را باید "نکبت شیت" نامید. عدم ارائه فکت شیت مکتوب ایرانی دغدغه ها را چند برابر کرده است. خصوصاً که به نظر می رسد عامداً نوعی پنهانکاری و مخفی کاری در جریان است.

4-    رسانه های استعماری به نوعی دولت ایران را شیفته امضای توافق معرفی می کنند، در حالیکه طرف آمریکا و غرب را بی تمایل به امضاء ترویج می نمایند. این نوع القای غلط و معکوس را حتی در لبخندها و اخم ها می توان به وضوح دید.

با کمی تأمل و تحلیل شرایط و دسترسی به اخبار موثق به سادگی می توان نتیجه گرفت و نشان داد که آمریکا عاشق امضای توافق است. با هم نکات زیر را مرور می کنیم:

1-    با امضای توافق طبق فکت شیت آمریکا، ظرف مدت حدود یک ماه تمام ذخایر، تأسیسات هسته ای ایران نابود می شود و تجهیزات جمع آوری می گردد. از آن زمان به بعد دیگر ایران صاحب امکانات و زیر ساخت لازم نیست. ایران اگر بخواهد بازگشت کند با دو چالش اساسی روبرو است: یکی زمان و هزینه و دیگری بازرسی. رساندن نطنز و فردو و اراک به حالت اول نیازمند چندین سال تلاش و هزینه شگفت انگیز است و تولید ذخایر به همین اندازه فعلی سالها زمان می خواهد، که برای ایران اصولاً غیر ممکن است. در عین حال ایران با قدرت هسته ای ضعیف شده تعهداتی را داده است که خودش امضاء کرده و امکان فعالیت بدون مجوز و بازگشت بدون مجوز را ندارد و عملاً بازرسی های پیشرفته پذیرفته شده توسط ایران اجازه چنین کاری را به ایران نمی دهد.

2-    با امضاء این توافق آمریکا هیچ تعهدی الزام آور نداده است و اگر هم تعهدی آبکی بدهد، در این دنیای متکی بر زور آن را اجرا نمی کند. برداشتن و گذاشتن یک تحریم در دنیای امروز برای آمریکا حداکثر چند روز زمان می برد.

لذا چه اتفاقی می افتد:

ایران ذخایر، زیرساخت ها، تأسیسات و تجهیزات را نابود یا جمع آوری می کند و آمریکا هم از نابودی و جمع آوری آنها مطمئن می شود. در این شرایط آمریکا صحبتی یا حرفی و بیانی از برداشتن تحریم می کند و ممکن است چند تحریم دست چندم را هم بردارد و حتی چندر غازی از پول بلوکه شده ایران را آزاد کند. ولی بلافاصله پس از نابودی ذخایر، زیرساخت ها، تأسیسات و تجهیزات ایران مجدداً همه تحریم ها و تحریمهای جدید را به بهانه های مختلف مصوب و برقرار می کند. توافق به هم می خورد، و آمریکا درخواست توافق جدیدتری می کند، و بازنده اصلی ایران می شود. ایران سرمایه لازم برای بازسازی و بازگشت هسته ای را ندارد و اگر هم داشته باشد چندین سال طول می کشد تا به نقطه قبل از اجرای توافق برسد. در این مدت فشارهای دیگر و اقدامات جدیدتر اعمال می گردد. ملت ایران فقط می تواند آنگاه توافق را "بدتر از ترکمانچای" بنامند و بس. در این صورت جیثیت ایران در دنیا از بین رفته، عزت و آبروی ایران لکه دار شده و در عوض استکبار در موقعیت برتر قرار می گیرد. انگشتان همه به دهان می ماند. دولت یازدهم هم شروع به حاشیه سازی های جدید می کند و احتمالاً برای انحراف اذهان عمومی:

1.      فرمان عدم اجرای اسلام به دستگاههای دیگری صادر می شود،

2.      وزرای فخیمه در بوق "پولهای کثیف" می دمند،

3.      مشاوران شاذ رئیس جمهور از ضرورت حک شیر و خورشید روی پرچم ایران صحبت می کنند،

4.      ابومشاغلهای دولت با تحقیر صنعت بومی فریاد می زنند که صنعت ایران "آبگوشت بز باشی" بیش نیست،

5.       سیاستمداران دولتی سخن از "سیاست خارجی حافظ شیرازی" می گویند،

6.       علی آقا در سریالهای استانی از "شکستن حصر" می گوید،

7.      اون یکی علی آقا سریال جدید "جلسات غیر علنی" می سازد،

8.      از به سقف خوردن " اعتدال" و "تدبیر" حکایتها روایت می شود،

9.      به ادبیات مسئولین عبارات شاذ جدیدی به عبارات «کمسواد» ، «بز دل»، «به جهنم»، «تازه به دوران رسیده»، «بیقانون»، «بیدین»، «حسود»، «افراطی»، «کاسب تحریم»، «بیشناسنامه»، «جیببر»، «دنیا ندیده»، «مستضعف فکری»، «بیکارند، متوهم اند، دین را نمی‌شناسند»، «خطای دید دارند»، «منتقدان فاسد»، «عقب‌مانده»، «مخلوقات ترسو و لرزان»، و ... اضافه می شود،

10.  و در نهایت همه دولتیان مشابه دو سال اخیر کل مشکلات را گردن دولت قبلی انداخته و پدر و مادر آنها را از قبر در آورده و فحش ها نثارشان می کنند و بازخواست می کنند که چرا "مسکن مهر مزخرف" را ایجاد کردید و چرا «خود کفائی مزخرف» را فرهنگ نمودید؟

11.  ، ولی ملت اذعان می کند که حق با دلواپسان بود.

پس ملاحظه می شود که: چون آمریکا نمی خواهد توافق را اجرا کند، امضای توافق هرچه باشد به نفع آمریکا است. آمریکا برای اجرا نکردن توافق مذاکره می کند. صدها دلیل می توان آورد که امریکا قصدی برای اجرای مفاد توافق نامه (هرچه باشد) ندارد. ولی امضای آن صدها نفع و سود برای آمریکا دارد. تجربیات الجزایر، سعد آباد، کمپ دیوید، لیبی و غیره همه حاکی از این ترفند ماهرانه آمریکاست.دیدگاه کاربران

خدایا به داد ملت برس ........................