هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 ساعت 11:37
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 11:12 ساعت
2015-4-22 11:37:55
شناسه خبر : 208926
آنچه برای اهالی رسانه سوال برانگیز است اتفاقات هفته های اخیر است. برنامه پربیننده «ثریا» این هفته برای چندمین بار است که بدون دلیل مشخص به روی آنتن نمی رود و متاسفانه هم مسئولین این برنامه و هم مسئولین صدا و سیما از پاسخ گویی در رابطه با دلیل روی آنتن نرفتن این برنامه خودداری می کنند.
گروه فرهنگی - رجانیوز: چهارشنبه شب ها از شبکه یک برنامه ای به روی آنتن می رود که با مستندهای بلند و نیمه بلند و رکوردزنی های پیامکی اش بر سر زبانها افتاده و توانسته است مردم را با بحث های چالشی و جذاب و البته مهم اش جلوی تلویزیون بنشاند و بارها مورد تقدیر مدیران صدا و سیما هم قرار بگیرد. از طرفی همین برنامه با شعار دیدبانی برای پیشرفت ایران بارها به دلیل برنامه های جنجالی در رابطه با ضعف عملکرد برخی وزارتخانه و ارگان ها و نهادها در شرایط جنگ اقتصادی مورد بی مهری برخی مسئولین در دولت قبلی و کنونی قرار گرفته و واکنش های تندی را هم در بر داشته است.
 
 
به گزارش "رجانیوز"، با این وجود اما آنچه برای اهالی رسانه سوال برانگیز است اتفاقات هفته های اخیر است. برنامه پربیننده «ثریا» این هفته برای چندمین بار است که بدون دلیل مشخص به روی آنتن نمی رود و متاسفانه هم مسئولین این برنامه و هم مسئولین صدا و سیما از پاسخ گویی در رابطه با دلیل روی آنتن نرفتن این برنامه خودداری می کنند.
 
اما بعد از پخش مستند جنجالی از هیروشیما تا لوزان که به مذاکرات اخیر پرداخته بود و واکنش های بسیاری را برانگیحت، محسن مقصودی تهیه کننده این برنامه در واکنش به سوالات رسانه ها یادداشتی را در شبکه های مجازی منتشر کرد که گویای بخشی از مشکلاتی است که تنگ نظری ها برای ادامه برنامه پربیننده «ثریا» بوجود آورده است.
 
متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:
 
‫محسن مقصودی‬‎‏: سوالات دوستان و اهالی رسانه و فضای مجازی در مورد ثریا زیاد شده است. قدری هم دارد به ثریایی ها سخت می گذرد. البته در میان همه فشارها و بی مهری ها، نظرات مردم در خصوص مستند «از هیروشیما تا لوزان» نگذاشت خستگی بر تن ثریایی ها بماند. پیام های مردم اشک مان را درآورد. اما آنچه این روزها از سرنوشت ثریا مهمتر است:
 
این روزها، ماجرای سرنوشت سازی برای کشور در حال رقم خوردن است، که به نوعی سرنوشت آینده انقلاب را مشخص می کند و تا چند دهه چندین دولت را درگیر خواهد ساخت. رسانه ای ها و آنهایی که تریبون دارند اگر چنین روزهای سرنوشت سازی را درک کنند خواب بر چشم های شان حرام خواهد شد از سنگینی بار و تکلیفی که به دوش دارند.
 
اما اینها سوالهای مهمی است که این روزها هر دلسوز انقلاب باید دائم با خودش مرور کند:
 
براستی آیا رسانه ملی در خصوص موضوع هسته ای حق مطلب را ادا خواهد کرد؟! آیا عملکرد رسانه ملی،  قبل و بعد از سخنان دشمن شکن رهبر انقلاب در جمع مداحان، تغییر محسوسی داشته است؟ آیا رهبر انقلاب باید خودشان به تنهایی بار کم کاری همه رسانه ها را به دوش بکشند و اینگونه وسط میدان بیایند؟! آیا ما رسانه ای ها و مدیران رسانه ای کشور همانقدر که رهبری چندین بار تاکید کرده اند، من حقیقتا نگرانم، نگران هستیم؟ آیا در این مقطع حساس که به نوعی برهه  پیچ تاریخی در مسیر انقلاب اسلامی و به تعبیری شب قدر جمهوری اسلامی است، تنها وظیفه رهبری است که یک تنه از فواید فناوری هسته ای برای مردم بگویند،  خدعه ها و نیرنگ های استکبار را یادآوری کنند، جنایات هسته ای امریکا و ازمایشهای اتمی فرانسه را به خاطر مردم بیاورند و از نیاز آینده کشور و نسل های آتی بگویند و .... یک نفره و تنها!
 
و دیگران فقط پیام تبریک بدهند و جشن بگیرند و بعد نظاره کنند انتقاد آقا را!
 
باور کنید گمان می کردیم بعد از آن نیم ساعت صحبت تاریخی آقا، صداو سیما و همه رسانه های ما، تغییر آرایش جدی بدهند در این جنگ رسانه ای، اما گویی رزم که هیچ برخی منتظر یک بزم رسانه ای نشسته اند و برخی دیگر منفعل و انگشت به دهان، عده ای هم البته ناراحت از برهم خوردن بزم دو هفته ای شان با آن سخنان آتشین رهبر هستند.
 
افسوس میخورم از فرصت هایی که دارند از دست می روند. باور کنید بهترین حمایت از تیم مذاکره کننده نشان دادن خدعه های آمریکا و غرب به افکار عمومی است،  نشان دادن تبعیضها و استانداردهای دوگانه، نشان دادن نامردی و نا عهدی شان بعد از توافق ژنو و...! 
 
بیایید با مردم روراست باشیم. ما رسانه ای ها بخصوص ما ساکنین رسانه ملی باید به تصویر می کشیدیم که براستی چند درصد از قول های غرب عملی شد؟ ما باید به مردم می گفتیم که به فرض تحقق توافق احتمالی تحریم های هسته ای فقط 5 مورد از 28 مورد از تحریم های اعمال شده علیه کشورمان است و نباید با مخفی نگه داشتن واقعیت ها از مردم آنها را برای پایکوبی به خیابان ها کشاند.
 
با این پمپاژ توهم، اقتصاد بعد از توافق بسیار خطرناکتر از اقتصاد قبل از توافق خواهد شد.
 
در همان ژنو علی رغم نیت خوب مذاکره کنندگان چقدر شکست و ترک برداشت این ساختمان تحریم ها در نفت و هواپیمایی و کشتیرانی؟! و غربی ها به کدام قول شان عمل کردند.... حرف های در گلو مانده بسیار است و از نامهربانی این روزهای برخی، سینه های مان فشرده... بیشتر بماند برای بعد...


دیدگاه کاربران

من برنامه ثریا را دنبال می کردم ولی برنامه با محتوا یی نبود

اتفاقا برنامه خیلی پر محتوایی بود، واقعا تنها برنامه ای بود که حتی یه ذره پرت هم نداشت... من که هرچی مستند به درد بخور بود تو این برنامه دیدم... واقعا باید مشخص بشه علت تعطیلیش چیه! هنوز خاطره تلخ سمت خدا یادمون نرفته! جالبه همیشه هم با برنامه های ارزشی اینطور برخوردها میشه! واقعا متاسفم...

سلام دوست عزیز
اگر برنامه ثریا رو دنبال میکردی میشه بگی یرای چی دنبال میکردی یا تماشا میکردی؟
و اگر محتوایی مورد نظر شما رو نداشت برای چی دنبال میکردی و ...

پس چرا دنبال می کردی؟

اونهایی که دلار نگرفتند خیالشان راحت نباشد!
بعضی اوقات افراد موثر در روند تصمیم گیری ها تصمیماتی می گیرند که فوق العاده عجیب و غیر عقلایی است و برای اینکه از این تصمیمات عجیب دفاع کنند قسم حضرت عباس می خورند که ما به نظام معتقدیم! آخر عزیزان شما دولت و وزارت خارجه شما مگر در سخنرانی مقام معظم رهبری خطاب قرار نگرفتید که گزارش مذاکرات را در اختیار ملت ایران قرار دهید پس چرا استنکاف می کنید آیا مصلحت نظام و این روزهای سرنوشت ساز را از ایشان بهتر تشخیص می دهید؟؟؟ مدیران عزیز و محترم صدا و سیما آیا شما نیز این بیانات را نشنیدید که از بیان آزاد انتقادات ملت جلوگیری می کنید؟؟؟.

دوست عزیز اینها که به فکر مصلحت نظام نیستند
البته اوائل بنده فکر می کردم حداقل به فکر منفعت خودشان هستند اما پس از صحبت اقای ظریف با نمایندگان مجلس که گفته بود اگر استیضاحم هم کنید از جزئیات مذاکرات حرفی نمی زنم دیگه نمی تونم بگم به فکر منفعت خودشون هم هستن
نمی دونم متوجه شدین شما به فکر منافع چه کسی هستند؟ حتی به قیمت زیر پا گذاشتن منافع خود.

باسلام
برادرگرامی :برنامه خوب شما راقطع کردند چون قراردادننگین لومی رفت .
...(ضرغامی چیز دیگری بودیک ولایی تمام خداحفظش کند.

مگر دیروز امروز فردا باسبک یامین پور رو همون زمان ضرغامی تعطیل نکردند؟! و کردنش شیر بی یال و کپال ؟
مگر آقا نماز جمعه 29خرداد نفرمودند این مناظره ها باید ادامه پیدا کند و اتفاقا متاسفانه بعد از یک سال تعطیل شد !
چقدر برنامه چالشی تا حالا در صدا و سیما داشتیم در مسائل فرهنگی ، تاریخی و سیاسی که تحمل باقی موندنش بوده؟
متاسفانه ما با یک صدا و سیمایی طرف نیستیم که مردم رو استدلال محور بار بیاره ، انسانی که از صدا و سیما خارج میشود انسانی است متعلق به روزمرگی ، شاید بیشتر فضای عمومی بر صدا و سیما تاثیر داشته باشد تا صدا و سیما بر فضای عمومی!

هر برنامه اي كه انتقاد مي كند و گل مي كند، درش را تخته مي كنند. بعد مي خواهند تلويزيون پر بيننده هم بشود !!!

بخدا شما توهم داريد
كي اين برنامه رو نگاه ميكنه
بابا جان اين مردم انقدر مشكل دارند كه نگو
والله من نديدم تا حالا كسي پيگيير اين برنامه باشه
خوب هر برنامه اي مخاطب خاصي داره .
شايد حالا در كشور 80 ميليوني 10000 نفر اين برنامه رو ببينند دليل نميشه كه اينقدر جنجال كنيد

این از کم تجربگی مدیران صدا و سیماست که جلو دولت این قدر ضعف نشان می دهند و نرمش غیر قهرمانانه می کنند

... یک نفره و تنها! ... وصف درستی از رهبر انقلاب است.حتی صدا و سیما هم با اهداف انقلاب راه نمی آید و ...

من تقریباً هیچ قسمت ثریا را ندیدم. اما مستند هیروشیما تا لوزان را دیدم و اشک ریختم و خوشحال بودم که بالاخره صدا و سیما می خواهد کاری انجام دهد.

... ریاست لقمه ای چرب و شیرین است اما همه می دانند خیلی دوام ندارد ، تنها چیزی که برای انسان باقی میماند ، عاقبت است که امیدواریم ... به خاطر این سمت چند روزه حدّ اقل آبروی خود را پیش مردم حفظ کنید و شرمنده مردم ، شهدا و نه دولت ... نشوید.

برنامه بسیار جالبی بود خصوصا این قسمت اخیر از هیروشیما تا لوزان. بنده برنامه رو دانلود کردم و به نزدیکان دادم و توصیه کردم همه ببینند. اگر کسی ندیده حتما دانلود کنه و ببینه. مشتری میشه

رجا نیوز محترم یادت نرفته که این شما بودید که تمام قد از اشتباهات ونگاه مدیران تازه وسرافراز رسانه ملی دفاع میکردید وهر انتصابی رو که معلوم نبود چند تاش ازروی رفاقت وباندی هستش بدون دلیل با هزار تا تحلیل بی پایه استراتژیک فرض میکردید ضرغامی اگه اجازه نمیداد منتقدین بیان سیما اون موقع رهبری هم حمایت صددرصدی داشت اما وقتی اقا میفرمایند نگرانم الان مدیران رسانه همچنان نا نگرانند از پیام تبریک بعضیا میشه فهمید چپ وراست میخوان قضیه تموم بشه به هر نحو ممکن حالا رهبری حرفاشونو بزنند میان تو حرف حمایت میکنند ودر عمل چیز دیگری انجام میدهند.
با اینکه میدونم منتشر نمیکنید مثل دهها پیام دیگه ولی من اولین سایتی که باز میکنم بازم رجاست چون میدونم دلسوزن .خواهش میکنم شما وارد باند بازی نشید برنامه ثریا دوست داشتنی بود چون صراحت داشت . راستی برنامه مصیر به کجا رسید.؟

برنامه مصیر رو هم که رویکرد ارزشی و منتقد راجع به معضلات اجتماعی داشت رو هم تعطیل کردند و به جای اون برنامه ای در چند شب پیش پخش شد که درباره شهرفرنگ بود جدا از این سلیقه مسئولان شبکه خنده ام گرفت که شبکه یک که قرار است نریبون رسانه ملی باشد و بهترین و صریح ترین برنامه ها در آن پخش شود به چه روزی افتاده که شهر فرنگ راپخش می کند بعد
بعد آقایان می خواهند با حذف برنامه های ارزشی همچون مصیر و ثریا با ماهواره هم مقابله کنند
یاددت بخیر ضرغامی
یادت بخیر دارابی
لطفا منتشرکنید

تنها دلیل تلویزیون نگاه کردن هم از بین رفت :(
فکر کنم ما باید بریم برا خودمون شبکه ماهواره ای بزنیم چون صدا سیما ظرفیت حرف حق رو نداره

برنامه پایش رو هم به طرز عجیبی در شبی که به تحریم ها اختصاص داشت تغییر موضوع دادند

برنامه نبض از شبکه خبر با موضوع سلامت مجددا تعطیل شد!
برنامه مناظره این هفته پخش شد؟

خیلی فضا مسخره شده!
برنامه حذف و اضافه هم که درباره مسائل دانشگاه اسلامی کار میکرد از بعد عید روی آنتن نرفته !

صدا وسیما دارای عملکرد بسیار ضعیفی است .خطر برای صدا وسیما نمایان شده است.