هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 6 ارديبهشت 1398
ساعت 21:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 فروردين 1394 ساعت 12:08 2015-4-15 12:08:49
شناسه خبر : 208127
من پای تک تک چیزهایی که گفته‌ام و علنی آنها را اعلام کردم، می‌ایستم. توافق موقت [توافق ژنو] را هم که نگاه کنید، می‌بینید آنها تفسیر متفاوتی را مطرح کردند اما وقتی پای اجرای توافق به میان آمد، آنچه که ما مطرح کرده بودیم، اجرا شده و پیش رفت.
من پای تک تک چیزهایی که گفته‌ام و علنی آنها را اعلام کردم، می‌ایستم. توافق موقت [توافق ژنو] را هم که نگاه کنید، می‌بینید آنها تفسیر متفاوتی را مطرح کردند اما وقتی پای اجرای توافق به میان آمد، آنچه که ما مطرح کرده بودیم، اجرا شده و پیش رفت.

گروه بین الملل – رجانیوز: استنکاف تیم مذاکره کننده ایران از انتشار فکت شیت و روایت ایرانی از مذاکرات و توافق لوزان، سبب شده است تا روایت مخدوش طرف امریکایی به تدریج به عنوان روایت رایج و صحیح مورد قبول قرار گرفته و حتی طرف های دیگر این مذاکرات نیز روایت امریکا را به عنوان روایت رسمی و اصلی از توافقات صورت گرفته در نظر بگیرند، به نحوی که سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز متن کاخ سفید را صحیح و دقیق نامیده است.

به گزارش رجانیوز، یک هفته پس از صدور بیانیه لوزان و در شرایطی که تیم مذاکره کننده ایران با وجود تاکید افکار عمومی و مجلس از صدور فکت شیت ایرانی استنکاف می کند، جان کری وزیر امور خارجه امریکا در مصاحبه با برنامه "این هفته" (This Week)، در پاسخ به انتقادات و فشار مطرح‌شده از سناتورهای جمهوری خواه درخصوص آنچه طرف آمریکایی در مورد تفاهمات به دست آمده در شهر لوزان سوئیس منتشر کرد، با دفاع از "فکت شیت" آمریکایی گفت: واقعیاتی که مولفه‌ها (تفاهم لوزان) بر آن بنا شده، واقعیات هستند. دیروز روس ها نیز در قالب یک بیانیه گفتند که فکت شیت و یا حقایقی که توسط ایالات متحده امریکا بیان شد اطلاعات قابل اعتماد و صحیحی می باشد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: من پای تک تک چیزهایی که گفته‌ام و علنی آنها را اعلام کردم، می‌ایستم. توافق موقت [توافق ژنو] را هم که نگاه کنید، می‌بینید آنها تفسیر متفاوتی را مطرح کردند اما وقتی پای اجرای توافق به میان آمد، آنچه که ما مطرح کرده بودیم، اجرا شده و پیش رفت.
کری همچنین در مصاحبه با CBS تصریح کرد: روسها نیز – کسانی که جز متحدان سنتی ما به شمار نمی آیند – در مورد آنچه که ما در قالب اطلاعات مان{فکت شیت} منتشر ساختیم گفتند هم صحیح و هم قابل اعتماد است.  


صحبت های جان کری در پی مصاحبه اخیر سرگئی رایباکوف معاون وزیر خارجه روسیه با خبرگزاری اینترفاکس روسیه روز شنبه 22 فروردین امسال صورت گرفته است که در این مصاحبه اعلام کرده است که متن منتشره توسط آمریکا صحیح است. وی در این مصاحبه گفت:


WHITE HOUSE'S INFORMATION ABOUT DETAILS OF LAUSANNE AGREEMENTS ON IRAN NUCLEAR PROGRAM IS TRUE»

اطلاعات منتشر شده توسط کاخ سفید در مورد جزئیات توافق لوزان صحیح می باشد»

صحبت های کری و ریباکوف در حالی صورت می گیرد طرفین مذاکرات در لوزان ادعا کرده اند که به توافق در مورد پارامترهای کلیدی توافق نهایی دست یافته اند اما تا به حال و پس از گذشت دو هفته از انتشار بیانیه لوزان هیچ گونه جزئیات دقیق و حقوقی از جزئیات تفاهم هسته ای به جز متنی که کاخ سفید منتشر نموده که درآن صراحتا ادعا کرده است که متن توافق شده "پارامترهای کلیدی" توافق نهایی است در دسترس نیست و تیم ایرانی نیز در حال حاضر برخلاف فرموده رهبری از ارائه جزئیات بیشتر در این باره استنکاف ورزیده است. بگونه ای که در سکوت خبری ظریف به این مطالبه مردمی، عراقچی معاون وزیر امور خارجه در گفتگو با شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که فعلا ما بنای ارائه فکت شیت مکتوب را نداریم.

با این وصف تیم دیپلماسی هسته ای برای پایان دادن به تناقضات، شبهات و ابهامات جدی موجود و شفاف سازی افکار عمومی لازم است هر چه سریعتر با تکذیب رسمی فکت شیت امریکایی و انتشار گزاره برگ تفسیری خویش از تفاهمات شکل گرفته در مذاکرات هسته ای لوزان، از روند به رسمیت شناخته شدن فکت شیت امریکایی جلوگیری کند.
 دیدگاه کاربران

بنام خدا . از قدیم گفته اند سکوت علامت رضاست . با گذشت زمان و عدم اقدام عملی مسئولین ما ، صحت شایعات ثابت شده است . با اینحال چه نیازی به حضور تیم ایرانی در این مذاکرات یکطرفه تحمیلی است ؟ برای چه هزینه سفر گروه را به کشور تحمیل می کنند ؟ آیا بااین سبک کار، دکتر جلیلی زودتر از آقای ظریف و روحانی به نتیجه نمی رسید ؟ در حالیکه علیرضا و آرمیتا نیز یتیم نمی شدند . مطلبی که طرف غربی اعلام کرده و مسکوت گذاشته شده است.

از اول هم معلوم بود هیئت ایرانی فکت شیت آمریکا را امضاء کرده اند!

با سلام پس از مذاکرات که نتیجه آن بنفع غرب و اسرائیل است و تائیدیه فکت شیت آمریکائی توسط روسیه و گرفتن امتیاز S۳۰۰ چه رابطه ای دارد .

برو جانم
بر باد رفته و خیلی ها خوابند و خوشند

جرا بعد از اینکه فرهگستان معادل فارسی فکت شیت را تعیین کرد . از این کلمه استفاده می کنید . از رجانیوز که ضد فیگرو روشنفکری گرفتن و مدرنیه بازی ( برخی با به کار بردن کلمات انگلیسی ) بعید است.
فارسی را پاس بداریم.