هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 25 مرداد 1399
ساعت 16:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 25 فروردين 1394 ساعت 12:40
سه شنبه 25 فروردين 1394 12:25 ساعت
2015-4-14 12:40:07
شناسه خبر : 207980
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عدم تمدید قرارداد سردبیر خبرگزاری کتاب، واکنش قابل تقدیری نسبت به یکی از اعتراضات بحق دلسوزان عرصه فرهنگ و نشر نشان داد.
گروه فرهنگی - رجانیوز: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عدم تمدید قرارداد سردبیر خبرگزاری کتاب، واکنش قابل تقدیری نسبت به یکی از اعتراضات بحق دلسوزان عرصه فرهنگ و نشر نشان داد.
به گزارش رجانیوز، اوایل بهمن ماه سال گذشته بود که رسانه‌ای شدن خبر انتشار کتابی موهن توسط یکی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موجب اعتراضاتی از سوی اهالی فرهنگ و نشر شد.
 
محمدرضا اسدزاده که آن روزها سردبیر خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) بود کتابی با عنوان «من این نسل» را بعد از عدم موفقیت در دریافت مجوز در داخل کشور، (بنابر ادعای خودش!) در کشور آذربایجان منتشر کرده بود.(اینجا)
 
این کتاب حاوی مطالب موهنی درباره انقلاب، رهبری، نظام و نهادهای انقلابی چون سپاه و بسیج بود. اما نکته قابل توجه دیگر این بود که این مدیر دولتی در گفتگوهایی رسمی علنا به دور زدن ممیزی افتخار کرده و خود را نویسنده‌ای پیشرو دانسته بود که دیگر نیازی به مجوز وزارت ارشاد ندارد!
 
 
توهینهای بی‌شرمانه موجود در این کتاب، همراه با موضع‌گیری‌های صریح نویسنده آن درباره یکی از وظایف ذاتی و قانونی وزارت ارشاد موجب شد تا فعالان حوزه نشر و رسانه از وزارت ارشاد درباره چرایی انتصاب چنین فردی در جایگاه سردبیری تنها خبرگزاری کتاب کشور انتقاد کنند.
 
هرچند در همان روزها مسئولان معاونت فرهنگی وزارت ارشاد حمایتهای نصفه و نیمه‌ای از اسدزاده انجام دادند اما برخی مدیران ارشاد همچنان بر غیرقابل چاپ بودن کتاب وی تاکید کردند.(اینجا) اسدزاده هم هرچند سعی کرد با انتشار جوابیه کمی از شدت اعتراضات بکاهد اما فرافکنی‌های او و حذف کردن برخی مطالبش از روی سایتهای همسو برای پاک کردن سوابق گفتگوهایش درباره کتاب موهنش، اتفاقاً موجب مشخص‌تر شدن حق بودن موضع منتقدان شد.(اینجا)
 
با رسیدن به روزهای پایانی سال، خبرهایی مبنی بر اتمام قرارداد اسدزاده در خبرگزاری کتاب و احتمال عدم تمدید این قرارداد مطرح شد. ظاهراً وزارت ارشاد قصد داشت بصورت محترمانه عذر این مدیر خودش را بخواهد و این مدیر حاشیه‌دار را از سردبیری ایبنا کنار بگذارد.
 
حال با گذشت قریب یک ماه از سال جدید ظاهرا این احتمال به واقعیت پیوسته و وزارت ارشاد با عدم تمدید قرارداد اسدزاده او را از سردبیری ایبنا کنار گذاشته است. دو روز پیش خبرگزاری نسیم(اینجا) با انتشار گزارشی این مسئله را اعلام کرد و خبرهای رسیده از خبرگزاری ایبنا نیز این مسئله را تایید می‌کند.
 
به هر حال اکنون می‌توان این اقداموزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اقدامی مناسب برای پایان دادن به حاشیه‌های پیرامون خبرگزاری کتاب دانست.