هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 21 فروردين 1394 ساعت 20:59
جمعه 21 فروردين 1394 20:57 ساعت
2015-4-10 20:59:44
شناسه خبر : 207515
منابع دیپلماتیک ادعا کرده‌اند موضوع بازرسی‌های بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران مهم‌ترین مانع پیش رو در مذاکرات آتی بین ایران و گروه ۱+۵ خواهد بود.
 
به گزارش فارس، تشدید نظارت‌های بین‌المللی بر برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند مهم‌ترین مانع توافق نهایی بین ایران و گروه 1+5 باشد.
 
منابع دیپلماتیک در گفت‌وگو با رویترز مدعی شده‌اند به رغم تفاهم حاصل شده بین ایران و گروه ۱+۵ در شهر لوزان سوئیس، نظارت‌های بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند از مهم‌ترین موانع توافق جامع هسته‌ای بین طرفین باشد.
 
بخشی از تفاهم حاصل شده بین ایران و گروه ۱+۵ افزایش نظارت بازرسان آژانس از برنامه هسته‌ای ایران است اما جزئیات مربوط به نوع دسترسی آنها موضوعی است که قرار است درباره آن در مراحل بعدی گفت‌وگوها توافق به عمل آید.
 
هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن (9 تیرماه) باشد.
 
بیانیه مشترکی که «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.
 
علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی (فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.
 
مقامات دفاعی ایران در روزهای گذشته هر گونه توافق برای بازرسی از مراکز نظامی ایران را رد کرده‌اند و تأکید کرده‌اند این بازرسی‌های جزو خطوط قرمز ایران است.