93/12/25 - 01:52 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 205580
عضو ارشد هیات مذاکره کننده هسته ای ایران: هر توافقی که میان ایران و ۱+۵ حاصل شود، باید مورد تایید شورای امنیت قرار گیرد.
«عباس عراقچی» در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در لوزان افزود: وقتی این توافق به تایید شورای امنیت رسید، از نظر حقوق بین الملل یک الزام برای همه دولت ها محسوب می شود که لازم الاجراست.
 
۴۷ سناتور جمهوری خواه آمریکا از جمله چند کاندیدای بالقوه ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۵ نامه سرگشاده ای را امضا و ادعا کردند: توافق احتمالی هسته ای تنها تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما اعتبار دارد.
 
در پی انتشار این نامه ، بسیاری از مقامات کشورهای مختلف نسبت به آن واکنش منفی نشان دادند به گونه ای که حتی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت "از اقدام سناتورهای جمهوری خواه که نامه ای را برای ایران در ارتباط با توافق هسته ای امضا کردند، شرمسار شدم".
 
عضو ارشد تیم هسته ای ایران با بیان اینکه در صورت رسیدن به توافق، این توافق چند جانبه خواهد بود، گفت: دور جدید مذاکرات از امروز رسما آغاز می شود و ما موفق شدیم در دو دور گذشته به پیشرفت های نسبتا محدودی برسیم ،امیدواریم که این دور هم این پیشرفتها ادامه یابد.
 
وی به دیدار دوجانبه ایران و آمریکا و دیدارهای روز دوشنبه آقای ظریف با طرف های اروپایی در بروکسل نیز اشاره کرد و گفت: از روز سه شنبه در لوزان در سطوح مختلف دوجانبه و چند جانبه مذاکرات پیگیری خواهد شد.
 
عراقچی تصریح کرد: تلاش می کنیم بتوانیم در این مدت فاصله ها را در بخش اختلافات کم کنیم.
 
در این حال جان کری در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی بی اس نیوز گفت: در صورتی که تهران بتواند صلح آمیز بودن برنامه هسته ایش را ثابت کند، احتمال دستیابی به توافق نامه موقت با ایران در چند روز آینده وجود دارد.
 
وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: موانع بر سر راه توافق هسته ای با ایران عمدتا سیاسی است.
 
کری روز یکشنبه گفت: بیشتر اختلافات در راه توافق هسته ای ایران ، همچنان سیاسی است تا اینکه فنی باشد.
 
وی افزود: بیشتر اختلافات اکنون تصمیم های سیاسی هستند که برای براوردن وعده به جهانیان که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است ، باید اتخاذ شوند.
 
تحریم ها، یکی از موضوعات جدی مذاکرات
 
هیچ توافقی نمی شود مگر در همه موضوعات 
 
وی در پاسخ به برداشته شدن تحریم ها هم گفت: تحریم ها یکی از موضوعات جدی مذاکرات است و ما همواره تاکید کرده ایم در هیچ موردی توافق صورت نمی گیرد مگر اینکه در همه موضوعات به توافق برسیم.
 
معاون وزیر امور خارجه در پایان گفت: ما به توافق به عنوان یک بسته نگاه می کنیم که باید در داخل این بسته همه چیزی با جزئیات آن توافق شود.
 
هیات مذاکره کننده هسته ای ایران امروز وارد شهر لوزان سوییس شد.
 
قرار است دور جدید مذاکرات هسته ای با حضور هیات های مذاکره کننده ایران و آمریکا از بعداز ظهر امروز در لوزان آغاز شود.
 
مذاکرات این دوره قرار است با دیدار دو جانبه ظریف و جان کری وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در لوزان آغاز شود و ممکن است نمایندگان سیاسی ۱+۵ در سطح معاونان هم از بعداز ظهر امروز مذاکرات خود را آغاز کنند.
 
در این دوره از دیدارها علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز حضور دارند.
 
گفته شده رایزنی‌ها در شهر لوزان تا ۲۹ اسفند به طول خواهد انجامید.
 
دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) امروز در حالی در سوئیس آغاز می‌شود که با نزدیک شدن به ضرب‌الاجلی که برای رسیدن به چارچوب توافق تعیین شده، گفت‌وگوها بار دیگر اهمیت دوچندانی یافته است.
 
در حالی که طرفین قرار بود تا سوم آذر امسال بر سر راهکار جامع به توافق برسند، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا گفت‌وگوها برای بار دوم تمدید شود.
 
بر اساس برنامه جدید، دو طرف برای رسیدن به توافق نهایی تا ۹ تیر زمان دارند.