هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 16:12
دوشنبه 18 اسفند 1393 16:07 ساعت
2015-3-9 16:12:45
شناسه خبر : 204931
اینستاگرام به صورت پیش‌گزیده ارتباط رمزگذاری شده https را فعال کرده و بدین ترتیب کاربرد محدود فیلترینگ هوشمند هم از میان رفته و تمامی صفحات اینستاگرام به یکباره باز شده است.
اینستاگرام به صورت پیش‌گزیده ارتباط رمزگذاری شده https را فعال کرده و بدین ترتیب کاربرد محدود فیلترینگ هوشمند هم از میان رفته و تمامی صفحات اینستاگرام به یکباره باز شده است.

گروه اجتماعی – رجانیوز: «فیلترینگ هوشمند»، اسمی دهان‌پرکن که وزیر ارتباطات و وزیر ارشاد مرتب آن را به زبان می‌آورند؛ اما این سامانه دقیقاً چیست؟ مسئولین خود نیز نمی‌دانند، چون سامانه‌ای است که گویا قرار است تمامی مشکلات محتوائی اینترنت را بر دوش بکشد، و نرم‌افزارها و سایت‌های خارجی که محتوای نامناسب در آن فراوان است -چون مطابق قانون ایران فعالیت نمی‌کنند- را به طور هوشمند! اصلاح کرده و خوب و بد آن را از هم جدا کند!

 به گزارش رجانیوز، ادعای جدا کردن خوب و بد در این شبکه‌های اجتماعی، از زمانی مطرح شد که قوه قضائیه با توجه به حجم عظیم محتوای نامناسب -از محتوای غیراخلاقی گرفته تا محتوای ضددینی و فروش مواد مخدر و …- در این شبکه‌ها، حکم مسدودسازی آن‌ها را صادر کرده بود و دادستان کل کشور حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در یک ضرب الاجل یک ماه، به دولت فرصت داده بود تا از انتشار محتوای مجرمانه در این شبکه‌ها جلوگیری کند [1].

دولت که به دلایل سیاسی و برخی نگاه‌های فرهنگی خاص قصد فیلتر کردن این شبکه‌ها را ندارد، راه جدیدی برای استنکاف از مسدود کردن این شبکه‌ها پیدا کرد: ادعائی به عنوان «فیلترینگ هوشمند» که پیش از محقق شدن در دنیای واقع، به طور گسترده در رسانه‌ها منتشر شد. مهندس مهدیار آقانصیر مدیر کل ساماندهی محتوای مرکز ملی فضای مجازی در این باره می‌گوید [۲]:
« وزیر ارتباطات یک روز می‌آید و می‌گوید ما می‌خواهیم فیس‌بوک را باز کنیم. بعد با ایشان می‌گویند فیس‌بوک صفحاتی دارد که به دلیل وجود این صفحات، نباید باز شود. شما هم موافقید که نباید این‌ها باز شود. ایشان می‌گویند: آری، ما نمی‌خواهیم باز بشود. اما زیرساخت‌های فنی‌اش کجاست که ما یک سری صفحات را ببندیم و باقی‌اش باز باشد؟ ما می‌خواهیم اگر سیاستی اعمال شد که به نفع کشور و به نفع محتوا و به نفع کاربران بود، به راحتی به لحاظ تکنولوژی و زیرساخت قابل انجام باشد، فارغ از این‌که سیاست چه باشد. »

این ادعا البته با اعتراض کارشناسان فضای مجازی و اساتید دانشگاه مواجه شد[۳]، چرا که این کارشناسان فناوری اطلاعات متذکر شده بودند که جدا کردن محتوای خوب از بد در ارتباطات رمز شده اینترنتی ممکن نیست. وایبر، واتس اپ، فیس‌بوک و بسیاری از نرم‌افزارهای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی -به خصوص شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه- ارتباطات خود را رمز می‌کنند[۴]، و بنابراین طرح جداکردن محتوای خوب از بد در این نرم‌افزارها ادعائی غیرکارشناسی و ناممکن است.

وزارت ارتباطات برای گذر از انتقادات، در  اوائل دی ماه به طور ناگهانی از اجرای فیلترینگ هوشمند خبر داد. هر چند وزیر مدعی شده بود که فیلترینگ هوشمند بر روی اینستاگرام اجرا شده و 83% موفق بوده است[۵]! اما آنچه در اینستاگرام انجام شده، تنها مسدود کردن برخی صفحات بوده که در سامانه فعلی فیلترینگ نیز قابل انجام بوده و پیش از این نیز برخی صفحات اینستاگرام که حاوی محتوای مجرمانه بوده، فیلتر می‌شده است.

در واقع بخشی از ارتباطات اینستاگرام به صورت رمز نشده (http) بود که دولت با بسته شدن این صفحات -که در فیلترینگ فعلی نیز انجام می‌شده- مدعی شده بود که فیلترینگ هوشمند اجرائی شده و صفحات بد را از دسترس کاربران خارج کرده است. اما طی چند روز گذشته با تغییرات جدید در آن، کل ارتباطات اینستاگرام به صورت رمز شده (https) درآمده و بدین ترتیب همان کاربرد محدود فیلترینگ موسوم به هوشمند نیز از میان رفته است. در همین رابطه، سایت خبر دانا گزارش داد [6] صفحات مستهجن و معاند اینستاگرام به طور کامل رفع فیلتر شده و از این پس تمامی صفحات ضد انقلاب سایت های معاند و مستهجن در دسترس می‌باشد.

وایبر و واتس‌اپ مدت‌هاست ارتباطاتشان را به صورت رمز شده انجام می‌دهند و بنابراین فیلترینگ هوشمند در آن‌ها ممکن نیست، اما مهاجرت اینستاگرام به ارتباطات رمز شده (https) را می‌توان پایانی بر ادعاهای بزرگ -و البته غیرکارشناسی- دولت درباره نرم‌افزار هوشمند فیلترینگ دانست که تمامی مشکلات محتوائی اینترنت را خودش می‌فهمد و اصلاح می‌کند! به عبارت دیگر، بهتر است بگوئیم فیلترینگ هوشمند، شروع نشده به ایستگاه آخر رسیده و دولتی‌ها برای تخطی از حکم دادستانی مبتنی بر مسدودسازی شبکه‌های ارتباطی که زمینه جرم را فراهم می‌آورند، آخرین بهانه خود را نیز از دست داده‌اند.
اما سؤال این‌جاست که مسئولین دولتی کی از رو می‌روند و به اشتباه خود اذعان و با جلوگیری از فعالیت شبکه‌های اینترنتی بی‌حساب و کتاب، از قانون‌شکنی و نقض حریم خصوصی مردم در این شبکه‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند؟ باید صبر کرد و دید.

 

پانوشت‌ها:
[۱] توضیح معاون دادستان کل کشور درباره ضرب الاجل معاون اول قوه قضائیه 
http://internet.ir/text/id/71

] فیلترینگ هوشمند بر «محتوای رمز نشده» تمرکز دارد؟
http://gerdab.ir/fa/news/13461
] گزارش تخصصی بسیج دانشکده‌های برق، کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه‌های تهران درباره شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی تلفن همراه: جدا کردن محتوای خوب و بد در ارتباطات رمزشده وایبر و واتس اپ با فیلترینگ هوشمند ممکن نیست
http://ecitbasij.org/post/2
] بررسی گزارش EFF درباره نرم‌افزارهای پیام‌رسان: بیشتر شبکه‌های اجتماعی موبایل پیام‌ها را رمز می‌کنند
http://ecitbasij.org/post/3 
] موفقیت 83 درصدی اجرای فیلترینگ در اینستاگرام
http://www.isna.ir/fa/news/93110804223
] صفحات مستهجن و معاند اینستاگرام به طور کامل رفع فیلتر شد / از این پس تمامی صفحات ضد انقلاب سایت های معاند و مستهجن در دسترس می باشد + سند
http://www.dana.ir/News/259177.htmlدیدگاه کاربران

دولت راستگویان رو عشق است !

من فقط برام جاي سوال داره که کي به شماها و دولت اجازه داده که براي مردم خوب و بد تعيين کنيد‌؟!
هر شخصي خانواده داره و خودش درک و فهم داره ميفهمه چه سايتايي بايد بره و کجا نبايد بره ، هر شخصيم بخواد دنبال مطالب مستهجن باشه انواع و اقسام فيلترشکنها و سايتهاي دانلود فيلم وجود داره بجاي پاک کردن صورت مسئله و ديکتاتوري فرهنگ استفاده از يه تکنولوژيو به مردم آموزش بديم

جناب یه ایرانی!
ورود هر محتوای غیر مجاز ممنوعه و تعیین این موضوع که چی مجازه و چی غیر مجاز ، مسئولین "متعهد" همون بخش هست. مثلا مسئولین بهداشت از ورود گوشت فاسد به کشور جلوگیری میکنند. این کار هم در "تخصص" اونهاست. اگه هم انجامش ندن همین شما بهشون اعتراض میکنی که چرا "مسئولین" به فکر نیستن. در زمینه فضای مجازی هم یه سری "مسئول" متعهد هستن. البته که منظورم هر مسئولی نیست. اونها کارشونو انجام میدن. حالا هر کی میخواد بره گوشت فاسد رو به زور وی پی ان و ... به خورد خودش و خونوادش بده مختاره. اما این کار از مبادی "قانونی" ممنوعه. حالا هر چند به مزاج یه عده خوب نباشه!

همانگونه که وقتی ویروسی واگیردار در جامعه پخش می شود، وظیفه فظ سلامت جسم بر عهده مسئولان است، حال که فضا پر از ویروسهای روحی و روانی است، باید اقدامی موثر صورت گیرد.

جمله" باید کار فرهنگی صورت گیرد" این روزها یعنی از زیر مسئولیت فرار کردن و موکول کردن به آینده نامعلوم

هر وقت شما جلو بچه ات ماود مخدر گذاشتی صبح و شب هم فیلم هایی درمورد مزایای استفاده از مواد مخدر براش پخش کردی و پسرت معتاد نشد اون وقت من به حرف مفتت ایمان میارم. باشه؟
اگه این جوریه اصلا چرا خود غربی ها تمام سعیشون رو می کنند که دسترسی کودکان را به مواد مستهجن کم کنند؟ خوب هرکی خانواده داره بخواد می زاره نخواد نمی زاره. حرف مفت از هرجاش بگیری میوفته زمین. درضمن در مورد مشروعیت قانونی همین بس که این وظیفه دولت هست اونم از سمت قانونی اساسی.

الان ۳ ساله سایت gamespot.com که متعلق به بازیهای کامپیوتریست فیلتر شده چند بارم ایمیل زدم گفتن دستوره. واقعا این سایت چی داره که فیلتره. نصف اینترنت فیلتره. کسی سایت مستهجنو حرفی نداره اما خداییش یه سری سایتها هیچ مشکلی ندارن فیلترن

اقا فاز شما چیه که هر دم فاز مخالفت میاین؟

جناب یه ایرانی!
ورود هر محتوای غیر مجاز ممنوعه و تعیین این موضوع که چی مجازه و چی غیر مجاز ، مسئولین "متعهد" همون بخش هست. مثلا مسئولین بهداشت از ورود گوشت فاسد به کشور جلوگیری میکنند. این کار هم در "تخصص" اونهاست. اگه هم انجامش ندن همین شما بهشون اعتراض میکنی که چرا "مسئولین" به فکر نیستن. در زمینه فضای مجازی هم یه سری "مسئول" متعهد هستن. البته که منظورم هر مسئولی نیست. اونها کارشونو انجام میدن. حالا هر کی میخواد بره گوشت فاسد رو به زور وی پی ان و ... به خورد خودش و خونوادش بده مختاره. اما این کار از مبادی "قانونی" ممنوعه. حالا هر چند به مزاج یه عده خوب نباشه!

دقیقا درسته
مردم خودشان تشخیص می دهند
الان بجه ۴ ساله که تبلت دستشه از بزرگسالهای قدیم بهتر می فهمه وخویش جیز های بد را نگاه نمی کنه پدر مادر هم نباید فضولی کنند
این ها بقدری مرتجعند که حد ندارد
مواد مخدر و اسلحه واسید و خیلی جیزها را هم ممنوع کرده اند ولش کنید مردم خودشان می غ
فهمند مصرف کنند بکشند بپاشند یا نه
شما مگر قیم مردمید

مسئولیت فرهنگ جامعه فقط و فقط به عهده مردم هست. آقایی که این مقاله را نوشتی اگر در جامعه مشکل فرهنگی میبینی چند تا از دوستات که دغدغه فرهنگ دارن رو جمع کن 10 درصد از حقوق ماهیانه هاتون رو جمع کنید و شروع به کار فرهنگی بکنید

رجا خان! خوابی! فقط اینستاگرام نیست، دویچه وله، بی بی سی، رادیو اسرائیل، العربیه، رادیو فردا و ... همه شون چند روزه که بازه بازن و تک و توک صفحاتی رو باز نمیکنه!

اگه همچین فیلتری که ادعا شده بالاخره در نهایت درست بشه خیلی خوبه...
چون مسدود کردن کامل تو دنیای ارتباطات کاری بی معناست... من شخصا امیدوارم بالاخره بشه

چیزی به نام فیلترینگ هوشمند فقط تبلیغاتیه و اصلا وجود نداره

متاسفانه وزارت خونه دولت شده فقط رد فیلتر و ازین موضوعات !

سلام ازمسولین رجانیوزخواهش میکنم این مساله روپیگیری فرمایند تاکلا این شبکه ها مسدود بشه