هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 شهريور 1398
ساعت 19:26
به روز شده در :
شنبه 16 اسفند 1393 ساعت 13:13 2015-3-7 13:13:32
شناسه خبر : 204657
وزارت راه اعلام کند از تمام طرح‎هایی که مطالعه کرده، اعلام کرده و یا فعلا در مقدمات اجراست از جمله مسکن اجتماعی، مسکن حمایتی، بافت فرسوده، صندوق زمین و مسکن بعد از گذشت 18 ماه به چه مقدار اجرایی شده و چند واحد شروع شده است!؟
وزارت راه اعلام کند از تمام طرح‎هایی که مطالعه کرده، اعلام کرده و یا فعلا در مقدمات اجراست از جمله مسکن اجتماعی، مسکن حمایتی، بافت فرسوده، صندوق زمین و مسکن بعد از گذشت 18 ماه به چه مقدار اجرایی شده و چند واحد شروع شده است!؟

گروه اقتصادی رجانیوز: به دنبال انتشار خبری درباره مسکن مهر با عنوان، «هرچه از دولت يازدهم مي گذرد، خانه دار شدن مردم دشوارتر مي شود» که در یک بررسی دقیق و آماری به شرایط دشوار تامین مسکن در کشور راهبرد غلط در پیش گرفته شده از سوی دولت یازدهم در این حوزه اختصاص یافته بود،  روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی با ارسال جوابیه‎ای به این خبر واکنش نشان داد. این در حالی است که موارد مطرح شده در این جوابیه باب بحث بسیار جالب توجهی را باز خواهد کرد.

به گزارش رجانیوز، در ادامه متن کامل این جوابیه و همچنین پاسخ رجانیوز به جوابیه وزارت راه و شهرسازی را میخوانید:

جوابیه وزارت مسکن و شهرسازی

مدير مسئول محترم  پايگاه اطلاع رساني رجا

 با سلام و احترام،

بدين وسيله بنابر ماده 23 قانون مطبوعات و خبرگزاري ها در پاسخ به مطلب مندرج در سايت رجاء نيوز با عنوان «هرچه از دولت يازدهم مي گذرد، خانه دار شدن مردم دشوارتر مي شود»، جوابيه ذيل ارسال مي‌شود.

خواهشمند است به منظور درج جوابيه زير مساعدت فرماييد.

مسكن مهر وسيع ترين طرح تأمين مسكن اقشار كم درآمد مي باشد كه علي رغم سرمايه گذاري و تزريق منابع مالي عظيم در اين بخش به دلايلي نظير عدم برنامه ريزي مناسب با شرايط اقتصاد كشور، نظام تأمين مالي بانك محور و عدم توجه به تبعات اقتصادي تزريق نقدينگي به بازار، اهداف اجرايي آن به درستي محقق نگرديد، لكن علي رغم نقدهاي وارده، نه تنها دولت يازدهم به مسكن مهر بي توجه نبوده، بلكه به سرانجام رساندن اين طرح و انجام تعهدات ناشي از آن در قبال متقاضيان از اولويت هاي اساسي وزارت راه و شهرسازي مي باشد.

با توجه به اينكه غالب پروژه هاي مسكن مهر خارج از محدوده شهرها احداث گرديده و فاقد خدمات زيربنايي، روبنايي، امكانات دسترسي و ... مي باشند، بخش قابل ملاحظه اي از مشكلات و كاستي ها در مراحل پاياني تكميل واحدها بروز مي يابند. بديهي است كه بدون تأمين خدمات زيربنايي و روبنايي، سكونت اتفاق نخواهد افتاد و صرف احداث واحد مسكوني پاسخگوي نياز متقاضيان نمي باشد، لذا دولت جديد اهتمام و تمركز خود را معطوف به اتمام و قابل سكونت كردن پروژه ها به صورت تؤامان نموده است.

تخصيص بالغ بر 2.600 ميليارد ريال از محل يارانه هاي بخش مسكن به منظور تأمين زيرساخت ها و خدمات روبنايي پروژه هاي مسكن مهر، همچنين بررسي روند پيشرفت فيزيكي و صدور بيش از 15 درصد از دفترچه هاي اقساط واحدهاي تحويل شده به متقاضيان از ابتداي آغاز به كار دولت يازدهم تاكنون، گواهي بر اين موضوع است.

از ديگر مشكلات عديده پروژه هاي مسكن مهر كه بالتبع در مراحل پاياني اجراي طرح نمايان مي گردد، مسأله تأمين مالي، عدم كفايت تسهيلات تخصيصي و مواجهه با نارضايتي شبكه بانكي از تخصيص خط اعتباري است كه به منظور رفع اين مشكلات، در مذاكرات و رايزني هاي طولاني با بانك مركزي، ساز وكاري جهت تأمين منابع باقيمانده از محل استرداد اقساط، تخصيص دوره تنفس براي بانك عامل، افزايش سقف تسهيلات تا 30 ميليون تومان و ... تعبيه شده است. لذا به نظر مي رسد اطلاع ناكافي از مشكلات جدي پيش روي مسكن مهر و اقدامات انجام شده توسط دولت در اين حوزه، موجب اتهام بي توجهي دولت به اين طرح ملي بوده است.

از سوي ديگر با توجه به چند بعدي بودن مقوله مسكن (ابعاد اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، كالبدي و ...) و وقوع تحولات آن در بستر اقتصاد كلان، مطالعات اوليه و پيش بيني آثار آنها و عدم برنامه ريزي منسجم، اجراي برنامه ها را با مشكل مواجه خواهد نمود. از اين رو مسئولين و صاحبنظران حوزه مسكن، اهتمام دارند تا برنامه ريزي به گونه اي صورت پذيرد كه ابعاد اقتصادي، اجتماعي و فني، قرباني سياست هاي شتابزده نگردد، چرا كه بدون شك آثار سوء چنين تصميماتي متوجه آحاد جامعه خواهد بود.

از اين رو برنامه هاي وزارت راه و شهرسازي در تأمين مسكن اقشار كم درآمد به اتمام پروژه هاي مسكن مهر محدود نگرديده و علاوه بر آن مطالعات لازم جهت اجراي طرح هاي مسكن اجتماعي، افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن، راه اندازي صندوق هاي پس انداز مسكن، ارتقاء نظام تأمين مالي با استفاده از ظرفيت هاي بازار سرمايه و پول، پوشش حداكثري برنامه ها براساس پس انداز آتي و امكان انتفاع سرمايه هاي خرد در اين بخش و ... به منظور تقويت سمت تقاضا و حركت متوازن آن با سمت عرضه صورت پذيرفته و يا در دست اقدام مي باشد.

ضمن اينكه نبايد از اين مهم غفلت نمود كه هرچند مسئوليت حوزه مسكن متوجه وزارت راه و شهرسازي است، لكن ابعاد وسيع آن، بخش زيادي از دستگاه هاي اجرايي را دخيل نموده و بدون هماهنگي با آنها سياست هاي اين حوزه به نتيجه نخواهد رسيد.

در خصوص برآورد نياز به مسكن نيز لازم به ذكر است كه براساس مطالعات طرح جامع مسكن، با توجه به پيش بيني افزوده شدن حدود 5 ميليون و 800 هزار خانوار جديد تا سال 1405 (يعني سالانه حدود 500 هزار خانوار)، همچنين با توجه به مساكن نيازمند بازسازي و نوسازي و با لحاظ كسري موجود،  برآورد نياز ساليانه مسكن تا افق 1405، به صورت سالانه حدود يك ميليون و شصت هزار واحد مسكوني مي باشد. ضمن اينكه برآوردها نشان مي دهد كه ظرفيت هاي اقتصادي كشور و پتانسيل هاي بخش ساختمان نيز با ظرفيت اين حجم از بارگذاري تناسب دارد.

در رابطه با اجراي برنامه مسكن كارگري نيز، لازم به توضيح است كه طرح جامع مسكن، تأمين مسكن مورد نياز كشور را در قالب چند برنامه متعدد و متناسب با گروه هدف خاص خود برنامه ريزي نموده است. برنامه مسكن كارگري، يكي از برنامه هاي پيشنهادي طرح جامع بوده و صرفاً بخشي از اقشار هدف را مخاطب قرار خواهد داد. براين مبنا، طبيعتا مقصود دولت از اجراي اين طرح، تأمين كل نياز كشور به مسكن نيست.

 

پاسخ رجانیوز به بیانیه وزارت راه وشهرسازی

1-      ادبیات جوابیه های آقای بی نیاز با وجود اینکه از دولت دهم در وزارتخانه راه و شهرسازی حضور داشته است،  در دولت گذشته و دولت فعلی در خصوص مسکن مهر بسیار متفاوت است!

2-      روابط عمومی وزارت خانه اعلام کرده است که  به سرانجام رساندن و انجام تعهدات مسکن مهر از اولویتهای اساسی وزارتخانه است؛ اما مشخص نیست چطور از اولویت بودن یک طرح گفته می‎شود، در حالیکه بعد از گذشت 18 ماه آنهم با سر و صدای بسیار ناشی از مزخرف خواندن طرح مسکن مهر از سوی وزیر، آقای آخوندی بالاخره حاضر می شود برای اولین بار مسکن مهر افتتاح کند

3-      رییس روابط عمومی وزارت راه در حالی به خارج از "محدوده شهری" بودن مسکن مهر اشاره میکند که مشخص می‎شود هنوز بعد از گذشت 5 سال از حضور در روابط عمومی وزارتخانه تخصصی راه و شهرسازی در جریان تعریف محدوده شهری را نبوده از این قانون معروف بی‎اطلاع است که حتی  نمی‎توان به یک واحد مسکونی، خارج از محدوده مصوب شهرها که از شواری عالی شهرسازی و معماری ابلاغ می شود مجوز ساخت داد و تمامی پروژه‎های مسکن مهر دقیقا در داخل محدودههای تعریف شده شهری اجرا شده‎اند.

4-      صدور 15% از دفترچه های اقساط واحدهای تحویلی که جزو اقدامات اساسی وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم آمده است، اتفاقا باید به عنوان ضعف مفرط وزارت راه و شهرسازی در قبال مطالبات این وزارتخانه از بانک مسکن شمرده شود چرا که برای تسریع بازگشت اقساط تسهیلات اعطایی به مسکن مهر که مورد انتقاد شدید این دولت نیز بوده است، باید تابحال حداقل 90% از دفترچه های اقساط تسهیلات مسکن مهر به متقتضیان مسکن مهر واگذار می شد که در دولت گذشته این رقم بالای 50% بوده است.

5-      در جوابیه وزارت راه و شهرسازی، تصویب تسهیلات 30 میلیون تومانی از فعالیتهای این دولت بر شمرده شده است و حال آنکه این موضوع از دولت گذشته مصوب بوده  اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و بواسطه فضای احساسی ابتدای دولت برای لغو بسیاری از مصوبات دولت گذشته یا مسکوت گذاشته شدن بخشی از آنها، با گذشت 18 ماه از دولت فعلی، کم کم دولتمردان مجاب به بازگشت  و اجرای مصوبات مذکور شده‎اند. این در حالی است که طولانی شدن مدت زمان اتمام پروژه ها به علت سهل انگاری مفرط در ادامه طرح مسکن مهر و اتمام آن یکی از دلایل اصلی افزایش قیمتهای ساخت و اتمام پروژههای مسکن مهر بوده که باعث نارضایتی و عدم کفاف آورده متقاضی در این خصوص شده است.

6-      وزارت راه اعلام کند از تمام طرحهایی که مطالعه کرده، اعلام کرده و یا فعلا در مقدمات اجراست از جمله مسکن اجتماعی، مسکن حمایتی، بافت فرسوده، صندوق زمین و مسکن بعد از گذشت 18 ماه به چه مقدار اجرایی شده و چند واحد شروع شده است!؟

پرداختن به طرحهای فانتزی در مقابل طرحهای اساسی همچون مسکن مهر تنها به اطاله وقت و تجمیع فنر فشار تقاضا خواهد انجامید که با ادامه روند فعلی در آیندهای نزدیک با توجه به تبعات امنیتی و اجتماعی مسکن و اجاره نشینی در کشور، شاهد انفجار و التهاب شدید قیمیت در این بخش خواهیم بود. نکته‎ای که شاید برخی فعالان ساخت و ساز و مسکن که اتفاقا امروز هم مسئولیت‎هایی در این زمینه دارند، از آن چندان ناراضی هم نباشند!

7-      بازنگری در طرح جامع مسکن نیز از طرحهای استراتژیک و 700 میلیون تومانی! این دولت در بخش مسکن است که آنقدر محتوای آن مورد خدشه و سوال کارشناسان قرار گرفته است که آخوندی بعد از قولهای چندباره هنوز حاضر به رونمایی از این طرح نیست.  این درحالی است که در بازنگری طرح جامع مسکن نیاز به مسکن در ایران تنها سالانه 500 هزار واحد در نظر گرفته شده که در این جوابیه نیز به آن اشاره شده است؛ و حال آنکه به اذعان اکثر کارشناسان مسکن و مسوولان و با توجه لزوم داشتن نرخ باروری مناسب تا افق 1405، نیاز سالانه مسکن حدود 2میلیون واحد در سال است که به علت عدم توانایی اجرایی دولت یازدهم بعد از گذشت 18 ماه برای برنامه ریزی مناسب در این بخش، با فرافکنی و اعلام پایی آمار مزبور سعی در پاک کردن صورت مساله دارند.

8-      به نظر می‎رسد زنگ خطر در حوزه مسکن با بی عملی و ضعف مفرط مسئولین این وزارتخانه در 18 ماه گذشته به صدا در آمده و لازم است نمایندگان مجلس بی‎توجه به فرافکنی‎های صورت گرفته و وعده‎های غیرعملیاتی مسئولین این وزارتخانه، هر چه سریعتر فکری به حال مسکن کشور در سال‎های آینده کنند.