هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 11:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 13 بهمن 1393 ساعت 00:00
دوشنبه 13 بهمن 1393 03:30 ساعت
2015-2-2 00:00:00
شناسه خبر : 203849

گروه سیاسی – رجانیوز:  در حالی که 24 رو از خبر انحلال سازمان فضایی کشور و ادغام این سازمان در 4 نهاد و وزراتخانه دیگر با حکم رئیس جمهور می گذرد، صبح امروز ماهواره ملی فجر توسط متخصصان وزارت دفاع به فضا پرتاب شد.

به گزارش رجانیوز، چهارمین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران با نام " فجر" به فضا پرتاب و در مدار زمین قرار گرفت.

در بیانیه ای که توسط اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، منتشر شده، آمده است: متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع بعنوان نخستین سازمان پرتاب کننده ماهواره در جهان اسلام و شرکت صنایع الکترونیک ایران بعنوان اولین سازنده ماهواره در کشور،موفق شدند با شعار الله اکبر و رمز مبارک " یا محمد رسول الله " و با فرمان رئیس‌جمهور  چهارمین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران را با نام  «فجر» به فضا پرتاب و در مدار زمین قرار دهند.

طراحی و ساخت ماهواره ملی فجر حاصل تلاش دانشمندان و محققان فضایی وزارت دفاع، شرکت صنایع الکترونیک ایران و شرکت های دانش بنیان داخلی و مراکز تحقیقاتی، علمی و دانشگاهی کشور است.

ایجاد زیرساختهای مناسب و کسب توانمندی جهت طراحی و ساخت نسل جدید ماهواره برها، فراهم شدن زمینه ورود به بازار جهانی خدمات فضایی به واسطه پرتاب ماهواره، استفاده از توانمندیهای بومی در توسعه علوم و فناوریهای فضایی و طراحی ماموریت های پیچیده فضایی از دستاوردهای طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره ملی فجر عنوان شده است.

در حالی پروژه ماهواره‌بر «فجر» که از مراحل تحقیقات ، ساخت و طراحی و اجرای آن به سالهای گذشته برمیگردد ؛ با موفقیت به اتمام رسیده است که حدود یک ماه پیش رئیس جمهور، ساختار فضایی کشور را تغییر داد.

بنا برحکم رئیس جمهور که روز 19 دی ماه سال جاری در برخی خبرگزاری ها منتشر شد، ساختار فضایی کشور با تغییرات گسترده مواجه شده و در نتیجه آن 4 نهاد مجزا و متفاوت مسئولیت بخش های مختلف مربوط به عرصه فضایی کشور را برعهده بگیرند.

بر این اساس که: سازمان فضایی ایران و پژوهشکده تحقیقات فضایی ایران را بار دیگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت کند. در همین حال و طبق این تصمیم گیری، پژوهشگاه فضایی ایران نیز منحل خواهد شد و اجزای آن شامل پژوهشگاه هوافضا به وزارت علوم تحقیقات و پژوهشکده مهندسی به جهاد دانشگاهی سپرده می‌شود. 

همچنین قرار است مرکز ملی فضایی در ذیل شورایعالی فضایی کشور به عنوان نهاد بالادستی و حاکمیتی ایجاد شود که مسئولیت آن را معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری عهده دار خواهد بود. 

این در حالی است که ساختار متمرکز فضایی کشور در سالهای گذشته نتایج «مثبت» خود را با اجرای موفقیت آمیز پروژه های فضایی نشان داده است.

آنچه که مشخص است ایجاد تغییرات گسترده در این ساختار نتیجه بخش و پراکندگی مراکز تصمیم گیر درباره صنعت و پژوهش فضایی روند رو به پیشرفت دانشمندان این عرصه را با اختلال مواجه کرده و چه بسا دستیابی به چشم انداز مورد نظر را مخدوش کند و عرصه فضایی ایران در بهترین شرایط خود در سالهای آینده نیز در نقطه ای قرار بگیرد که هم اکنون قرار دارد.

از سوی دیگر بر اساس تجربه گذشته ادغام کردن پژوهشکده ها و سازمان های مربوط به عرصه صنعت فضایی در دل دیگر سازمان ها و وزارتخانه ها سبب می شود بودجه تخصیص یافته برای این عرصه صرف کسری بودجه وزارتخانه ها و نهادهای متولی شود و عملا سر صنعت فضایی بی کلاه بماند.

این در حالی است که پیش از این سازمان فضایی کشور با ردیف بودجه مشخص ضمن قرارداد با وزارت دفاع و دیگر سازمان های نظامی کشور، ضمن مشارکت علمی در انجام پروژه های هوا فضای کشور، پشتیبانی این پروژه ها را برعهده داشت.

در واقع سازمان فضایی کشور در چارچوب اختیارات خود وظیفه راهبری، پشیبانی و کمک به ساخت و اجرای پروژه های مهم فضایی را برعهده داشته است که هم اکنون با خرد شدن این سازمان در 4 نهاد و وزارتخانه بیم آن می رود ،  پروژه های مهم صنعت فضایی در سیستم پیچیده بوروکراتیک قرار گرفته و بازدهی مناسب را نداشته باشد.

گفتنی است پیشرفت فضایی کشور همواره مورد مخالفت کشورهای غربی بوده است و چه آنکه این کشورها برای ایجاد محدودیت در صنعت هوا و فضا، این موضوع را به مذاکرات هسته ای نیز کشانده اند.(در این زمینه اینجا بخوانید)

حال سئوالی که مطرح می شود، این است، با توجه به کسری بودجه وزارت خانه ها و سازمان ها ، پژوهشکده ها و مراکز فضایی کشور که به تازگی در ساختار این نهادها و وزارتخانه ها ادغام شدند، می توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند و بودجه لازم برای هزینه جاری اداره خود را به دست بیاوردند چه برسد به پشتیبانی مالی از پروژه های بزرگ فضایی کشور.

علاوه بر این، آیا می توان انتظار داشت که کارایی پژوهشکده ها و نهادهای مربوط به صنعت هوافضا که تحت یک سازمان یکپارچه اداره می شده است، در سطح گذشته باقی بماند و پروژه های مهم فضایی کشور تدوین ، طراحی و پشتیبانی شود؟

اخبار مرتبط:

رئیس‌جمهور، «پژوهشگاه فضایی ایران» را منحل کرد!/ چرا دولت می‌خواهد ویترین نمایش اقتدار علمی ایران را نابود کند؟!  

آیا تغییر ساختار فضایی ایران در ارتباط با موضوع مذاکرات هسته ای است؟/ مقام آمریکایی پس از پرتاب ماهواره ایرانی: تکنولوژی فعالیت‌های فضایی ایران در سلاح‌های نظامی هم کاربرد دارد!