هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 20 دى 1393 ساعت 00:00
شنبه 20 دى 1393 03:30 ساعت
2015-1-10 00:00:00
شناسه خبر : 201605

گروه اقتصادی - رجانیوز: در حالیکه یکی از ادعاهای دولت یازدهم کاهش نرخ تورم از طریق اعمال سیاست‌های مختلف دولتمردان اقتصادی است، آمارها حکایت از آن دارد که کاهش نرخ تورم دلایلی دیگری دارد که به آن اشاره خواهد شد:

 

الف) بازی آماری کاهش تورم بعد از شوک ارزی

نرخ تورم از تقسیم شاخص های قیمتی ماههای مختلف یکسال بر سال گذشته با توجه به سال پایه بدست می آید؛ افزایش قیمت ناشی از شوک ارزی باعث شد تورم سنگینی بر کشور تحمیل شده و شاخص های قیمت سال 91 و اوائل سال 92 به نسبت سال گذشته بسیار بالا رفت و باعث تورم شدید شد اما شاخص های قیمتی در سال 92 و 93 بعد از فروکش کردن شوک ارزی دلیلی برای بالارفتن نداشت و در تقسیم بر شاخص های بالای سال گذشته، یکمرتبه افت محسوسی در نرخ تورم احساس شد که بیشتر حاصل یک نقسیم آماری بود! هرچند تغییر سال پایه (1390=100) نیز تاثیر مثبتی بر کاهش آماری نرخ تورم داشت؛ البته اینکه مردم علیرغم ادعای مسؤولان، کاهش نرخ تورم را به صورت عملی و در خریدهای روزانه حس نمی کنند، شاید به همین دلیل باشد.

به گزارش رجانیوز به نقل از مسیرآنلاین، نرخ تورم بی سابقه 49/4 درصدی سال 74 در زمان دولت هاشمی رفسنجانی که به نرخ 23/2 درصد درست در سال بعد یعنی 75 رسید، موید این مطلب است.

ب) افزایش نقدینگی؛ کاهش یا افزایش تورم؟

در حالیکه تمام دولتمردان اقتصادی دولت یازدهم اتفاق نظر داشتند که رشد افسارگسیخته نقدینگی بویژه در خصوص مسکن مهر یکی از عوامل تورم سنگین سالهای پایانی دولت دهم بوده است، اما آمارها نشان از آن دارد که رشد نقدینگی در دولت نهم و دهم کمتر از رشد نقدینگی در دولتهای گذشته دارد.

همچنین نکته قابل توجه اینکه افزایش سرسام آور نقدینگی در 18 ماهه گذشته ناشی از افزایش پایه پولی و رشد خیره کننده ضریب فزاینده همراه با کاهش تورم بوده است! که مورد اخیر ادعای مسوولان اقتصادی دولت یازدهم را در خصوص اینکه "افزایش نقدینگی به هرنحو بدون لحاظ سایر عوامل اقتصادی باعث تورم می شود" را نقض کرد؛ هرچند اگر افزایش نقدینگی با هدف تولید نباشد با فاز و تناوب دیرتری اثر تورمی خود را بر اقتصاد خواهد گذاشت.

ج) بازپرداخت اقساط طرح مسکن مهر

یکی از دلایل مغفول کاهش نقدینگی در ماههای اخیر را می توان بازگشت 10% کل خط اعتباری مسکن مهر به بانک مسکن دانست؛ مردم در دو سال اخیر 4،700 میلیارد تومان از تسهیلات پرداخت شده بابت مسکن مهر را به بانک مسکن بازگردانده اند که اگر واقعاً دغدغه مسولان اقتصادی کشور کاهش تورم باشد، ضروریست هرچه سریعتر 1،100،000 واحد باقیمانده مسکن مهر را به اتمام برسانند و واحدهای مزبور را فروش اقساطی کنند؛ بنابر این میتوان یکی از دلایل کاهش واقعی نرخ تورم را در بازگشت اقساط مسکن مهر و جمع شدن نقدینگی از مردم به میزان 4،700 میلیارد تومان عنوان کرد