هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 28 شهريور 1399
ساعت 18:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 24 مرداد 1387 ساعت 16:25
پنجشنبه 24 مرداد 1387 20:55 ساعت
2008-8-14 16:25:50
شناسه خبر : 199

حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان که هفته قبل در جریان نقل قول رئیس جمهور از رهبر انقلاب در جریان رأی اعتماد به وزیر کشور در سرمقاله ای به شدت از این اقدام انتقاد کرده و حتی در ادعایی که پس از از سوی دفتر رهبری رد شد، از تحریف نظر رهبر انقلاب خبر داده بود، امروز در سرمقاله دیگری به کارگیری این رویه را از سوی هاشمی رفسنجانی مورد انتقاد شدید قرار داد.

به گزارش رجانیوز، شریعتمداری با اشاره به اطلاعیه هفته قبل دفتر رهبری، نقل قول اخیر هاشمی را مبنی بر اینکه "رهبر انقلاب در ابتداي فعاليت دولت نهم از ما خواستند مدتي با اين دولت مدارا كنيم، ما هم در اين سه ساله با قوه مجريه مدارا كرديم اما مي توانيم بگوئيم اين مدت تمام شده است."، خلاف روال و قانون و غیرقابل استناد خواند. وی همچنین از هاشمی پرسید مگر تاکنون با دولت مدارا کرده است که اکنون زمان آن تمام شده است. در این یادداشت آمده است:

مقام معظم رهبري در ابتداي فعاليت دولت نهم از ما خواستند مدتي با اين دولت مدارا كنيم، ما هم در اين سه ساله با قوه مجريه مدارا كرديم اما مي توانيم بگوئيم اين مدت تمام شده است.»

مطلب فوق بخشي از اظهارات آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام است كه روز دوشنبه در جمع فعالان اقتصادي خراسان رضوي، در مشهد مقدس بيان كرده اند.

درباره اين بخش از اظهارات آقاي رفسنجاني كه ديروز در يك اقدام هماهنگ به تيتر اول روزنامه هاي مدعي اصلاحات تبديل شده بود، اشاره به چند نكته ضروري به نظر مي رسد.

1- استناد آيت الله هاشمي به نظر خصوصي رهبر معظم انقلاب - البته و با عرض پوزش در صورت صحت اين استناد- در حالي است كه چند روز قبل از آن، بيت رهبر معظم انقلاب با صدور اطلاعيه اي همگان را از استناد به نظرات مطرح شده از سوي معظم له در جلسات خصوصي، به شدت نهي كرده و تاكيد شده بود «اين مطالب تابع حكم مربوط به جلسات خصوصي است و هيچ كس نمي تواند ادعاي نقل و يا تحريف مطلبي را داشته باشد كه علي القاعده دسترسي به آنها جز در شرايط خاص امكان پذير نمي باشد.»
از اين روي استناد آقاي هاشمي رفسنجاني به سخنان رهبر معظم انقلاب در يك جلسه خصوصي به دليل فوق الذكر اقدامي خلاف قانون و روال است.

2- اين نقل قول فاقد اعتبار نيز هست، زيرا، از يكسو آنچه آيت الله هاشمي رفسنجاني از قول رهبر معظم انقلاب نقل كرده اند- البته مطابق تفسير خود ايشان- مستلزم تعريض رهبر فرزانه انقلاب به دولت نهم است و از سوي ديگر براي اثبات صحت آن هيچ سندي غير از اظهارات جناب آقاي رفسنجاني وجود ندارد واز آنجا كه حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني ميانه چندان خوبي با دولت ندارند، بديهي است كه اظهارات يك سوي ماجرا عليه سوي ديگر به تنهايي نمي تواند سنديت داشته و ملاك قضاوت باشد! مخصوصاً آن كه در اطلاعيه اخير بيت رهبر معظم انقلاب نيز با ظرافت هوشمندانه اي براين نكته تأكيد شده و اينگونه نقل قول ها را از نوع نقل قول هايي دانسته بود كه «علي القاعده دسترسي به آنها جز در شرايط خاص، امكان پذير نمي باشد».

3- رهبر معظم انقلاب بارها تأكيد فرموده اند كه نظرات ايشان در جلسات خصوصي با آنچه به صورت آشكار و علني مطرح مي فرمايند كمترين تناقضي ندارد. و بديهي است كه دوگانه گويي- نستجيربالله- از ساحت مقدس رهبر معظم انقلاب به دور است. توضيح آن كه ممكن است حضرت آقا در جلسات خصوصي، نظراتي ارائه بفرمايند كه از بيان عمومي آن بنا به مصالحي اجتناب بورزند ولي اينگونه اظهارنظرهاي خصوصي با آنچه به طور علني و براي عموم مطرح مي فرمايند در تناقض نيست و نمي تواند باشد.

اكنون با توجه به نكته بديهي فوق بايد گفت آنچه حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني از اظهارات خصوصي رهبرمعظم انقلاب نقل كرده اند با حمايت هاي مكرر و بي نظير حضرت آقا از دولت نهم و شخص رئيس جمهور در تناقض آشكار است. آقا اگرچه از ساير دولت ها نيز حمايت مي كرده اند ولي حمايت هاي ايشان از دولت نهم به فرموده خود آقا چيزي فراتر از حمايت هاي قبلي است تا آنجا كه رهبرمعظم انقلاب، دولت نهم را بهترين دولت بعد از مشروطه دانسته و از حركت آن در مسير ارزش هاي اسلامي و انقلابي بارها تقدير كرده اند. بنابراين چگونه مي توان انتساب اظهارات آقاي هاشمي رفسنجاني به رهبرمعظم انقلاب درباره دولت نهم را پذيرفت؟!

4-با اين فرض كه نقل قول جناب آقاي هاشمي رفسنجاني از رهبرمعظم انقلاب درباره دولت نهم را بپذيريم، به آساني مي توان از نظر آقا برداشت ديگري داشت كه كاملاً با برداشت مورد نظر آقاي رفسنجاني متفاوت و حتي متناقض خواهد بود. چرا...؟!

در جريان مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري، گروههاي مدعي اصلاحات و برخي از افراد و جريان هاي نزديك به آيت الله هاشمي رفسنجاني-و نه خود ايشان- حملات سخت و سنگين و ناجوانمردانه اي را عليه آقاي احمدي نژاد سازماندهي كرده و دست به تبليغات گسترده و مسمومي عليه ايشان زدند كه تمامي اسناد آن موجود است؛ تبليغاتي نظير، صداي پاي فاشيسم مي آيد! استالين در راه است! صداي پاي بناپارتيسم به گوش مي رسد! براي مقابله با اختناق و ديكتاتوري به آقاي هاشمي راي بدهيد، براي مبارزه با ارتجاع، از آيت الله هاشمي حمايت كنيد! و...

البته نمي توان باور كرد كه شخصيت انقلابي و برجسته اي مانند حضرت آيت الله هاشمي با اين اتهامات زشت و ناجوانمردانه عليه شخصيت آزمون داده و متعهدي نظير دكتراحمدي نژاد موافق بوده اند ولي متاسفانه مخالفت آشكاري هم از جانب ايشان ديده نشد!

بنابراين با توجه به تبليغات مسموم مورد اشاره بسيار طبيعي است كه جناب آقاي رفسنجاني بعد از انتخاب آقاي احمدي نژاد به رياست جمهوري، نسبت به موفقيت ايشان اميد چنداني نداشته و مخالف باشند و احتمالا اين مخالفت را با رهبرمعظم انقلاب در ميان گذاشته و آقا-همانگونه كه آقاي هاشمي از قول ايشان نقل كرده است- به جناب رفسنجاني فرموده باشند، «مدتي با اين دولت مدارا كنيد». در اين صورت به وضوح مي توان درك كرد كه نظر آقا نسبت به دولت، همانگونه كه بعدها نه يك بار، بلكه بارها تاكيد فرموده اند، نظر مثبتي بوده و دولت نهم را دولتي انقلابي، مردمي و كارآمد مي دانسته اند و بر اين باور بوده اند كه آقاي هاشمي رفسنجاني هم با گذشت زمان به ويژگي هاي برجسته و بعضا منحصر به فرد دولت نهم پي خواهند برد و از مخالفتي كه به هنگام انتخاب آقاي احمدي نژاد داشته اند، دست خواهند كشيد. بنابراين در مقابل مخالفتي كه آيت الله هاشمي رفسنجاني در اوايل دولت نهم عليه اين دولت ابراز داشته است، خطاب به ايشان فرموده اند «مدتي با اين دولت مدارا كنيد». يعني اگر مدتي مدارا كنيد به وضوح و به زودي متوجه خواهيد شد كه اين دولت از خصوصيات برجسته اسلامي، انقلابي و مردمي برخوردار است و با مشاهده اين ويژگي ها از مخالفت خود دست خواهيد كشيد. آيا نظر آقا- آنگونه كه آقاي رفسنجاني نقل كرده اند- مي تواند مفهوم و معناي ديگري داشته باشد؟ به يقين نه. چرا كه اگر غير از اين بود، آن همه تقدير و حمايت رهبر معظم انقلاب از دولت نهم و شخص احمدي نژاد چه مفهومي داشت؟ آقا نيز مانند حضرت امام(ره) بارها و در موارد گوناگون نشان داده اند كه در مسائل مربوط به اسلام، انقلاب و منافع ملي با هيچ كس رودربايستي ندارند و البته به خاطر مناعت طبع و ادب پيامبرگونه اي كه دارند، ممكن است نظر خويش را در مقابل برخي از كژي ها و ناراستي ها بنا به مصالحي علني نكنند ولي هرگز نظر منفي خود را با تمجيد و تقدير جابه جا نمي فرمايند.

5- با اين توضيح، بسيار بديهي است كه چنانچه رهبر معظم انقلاب در آغاز به كار دولت تعبير «مدتي با اين دولت مدارا كنيد» را به كار برده باشند، به يقين مقصود و منظور ايشان - براساس آنچه گذشت - توصيه جناب آقاي رفسنجاني به صبر بوده است تا با گذشت زمان، آقاي هاشمي نيز به توانمندي ها و برجستگي هاي دولت نهم پي برده و نظر اوليه خود را تغيير دهند.

اما، متاسفانه جناب آقاي رفسنجاني و يا برخي از رسانه ها عبارت «مدتي با اين دولت مدارا كنيد» را بگونه اي تفسير كرده اند كه گويي رهبر معظم انقلاب از ابتدا نظر مساعدي نسبت به دولت نهم نداشته اند! و به آقاي رفسنجاني فرموده اند؛ مدتي مدارا كنيد تا وقت مخالفت فرا رسد! و از اين روي آيت الله هاشمي رفسنجاني معتقد است «مي توانيم بگوئيم اين مدت تمام شده است»! يعني حالا ديگر وقت مناسب براي مخالفت با دولت نهم فرا رسيده است! بديهي است كه اين تصور، بدون كمترين ترديد و به گونه اي كاملا آشكار با نظر و نگاه رهبر معظم انقلاب در تناقض است و - نستجيربالله و بي آن كه آقاي رفسنجاني بخواهد يا متوجه باشد - حمايت هاي گسترده و كم نظير رهبر معظم انقلاب از دولت نهم را زير سؤال مي برد... و اين صدالبته علاوه بر آن كه يك توهم است، جفا به ولي امر مسلمين جهان نيز هست.

اين نكته نيز گفتني است كه مگر در اظهارات آيت الله هاشمي رفسنجاني طي 3 سال گذشته نمونه اي از حمايت دولت هم ديده مي شود كه ايشان آنگونه كه مي فرمايند، «دوران مدارا» را تمام شده تلقي مي كنند!

6- و بالاخره، نگارنده نيز بر اين باور است كه دولت نهم خالي از نقص و اشكال نيست و برخي از عملكردهاي آن به درستي قابل نقد است و نمونه هايي از اين نقيصه ها و اشكالات در بيانات رهبر معظم انقلاب هم با هشدارهاي صريح يا تلويحي روبرو شده است. اما نقد يك نقيصه كه كيهان نيز در مواردي به آن پرداخته است با نفي كارآمدي و فداكاري مثال زدني دولت احمدي نژاد و ناديده گرفتن ويژگي هاي برجسته اسلامي، انقلابي و مردمي آن متفاوت است، مخصوصا آن كه احمدي نژاد فرزند انقلاب است و انتظار آن است كه بزرگاني چون حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني، دكتر احمدي نژاد را به مثابه فرزند خود بدانند و از هيچ حمايت و كمكي به اين فرزند انقلاب دريغ نفرمايند.

اميد آن كه استاد گرانمايه، حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني كه از ياران امام راحل(ره) و خلف حاضر آن بزرگوار هستند و نقش غيرقابل انكاري در انقلاب اسلامي داشته اند از اين وجيزه آزرده خاطر نشوند و...