هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 بهمن 1398
ساعت 08:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 بهمن 1393 ساعت 14:47
سه شنبه 21 بهمن 1393 14:41 ساعت
2015-2-10 14:47:47
شناسه خبر : 198307
رهبرمعظم انقلاب در یک اقدام کم سابقه دستور پرداخت یک وام 500 ميليون دلاری از محل صندوق توسعه ملي به دولت برای این طرح را صادر کرده و به مسئولین تاکید فرموده‎اند که در کمتر از چهار سال این طرح باید به سرانجام برسد. هزینه این طرح ۱۵۰۰ میلیارد تومان می باشد و چندین برابر کل اعتبارات عمرانی است که در سال های اخیر برای کل سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است.
رهبرمعظم انقلاب در یک اقدام کم سابقه دستور پرداخت یک وام 500 ميليون دلاری از محل صندوق توسعه ملي به دولت برای این طرح را صادر کرده و به مسئولین تاکید فرموده‎اند که در کمتر از چهار سال این طرح باید به سرانجام برسد. هزینه این طرح ۱۵۰۰ میلیارد تومان می باشد و چندین برابر کل اعتبارات عمرانی است که در سال های اخیر برای کل سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است.
گروه سیاسی - رجانیوز: عنایت رهبر معظم انقلاب و تخصیص بودجه‎ای قابل توجه از صندوق توسعه ملی به منطقه سیستان، برای  اجرای طرح‎ها مکانیزاسیون آبیاری و کشاورزی این منطقه، امید به زندگی را در یکی از ریشه‎دار ترین مناطق ایران که این سال‎ها با خشکسالی کم‎سابقه‎ای دست به گریبان بود، زنده کرده است.
 
به گزارش رجانیوز، بازتاب اخبار و گزارش های خشکسالی‎ها و محرومیت‎های منطقه سیستان طی چند سال اخیر، به نحوی بوده که اکنون شاید اکثر مردم ایران بدانند، این منطقه کشور با یک بحران بزرگ دست به گریبان است. بیش از 15 سال از خشکسالی و بی آبی در سیستان می گذرد، هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور که آب آن از ارتفاعات افغانستان تامین می شود خشکیده و کشور افغانستان نیز در تامین حق آبه سیستان با فشار آمریکایی ها کوتاهی می کند.
 
این در حالی است که بیش از 80 درصد مردم سیستان از طریق کشاورزی، دامداری و صیادی امرار معاش می کرده‎اند که با خشکسالی ها و ایجاد بحران کم آبی، کشاورزی سیستان تقریبا تعطیل شده، و نه تنها صیادها دیگر ماهی برای صید کردن یافت نمی‎کنند بلکه کار به جایی رسیده است که بسیاری از دام ها نیز به خاطر کمبود علوفه و نبود زمین حاصلخیر برای چرا در این منطقه از بین رفتته‎اند.
 
بر اثر خشکسالی هامون، طوفان های شن و ریزگردها نیز جان مردم سیستان را به لب رساند، اینک این منطقه از کشور بالاترین آمار بیماری سل را در ایران دارد. تلخ تر هم آنکه در حال حاضر نيمي از مردم منطقه سيستان تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي مشغول گذران زندگی هستند.
 
همین موضوع مهمترین عاملی بود تا آرام آرام مهاجرت ها از سیستان افزایش پیدا کند و به نحوی که در بسیاری از روستاهای سیستان تنها پیرمردها و پیرزن ها باقی مانده‎اند و جمعيت سیستان كه روزگاری حدود 430 هزار نفر بوده به 270 هزار نفر رسيده است.
 
سیستان که زمانی به انبار غله ایران معروف بود، اکنون به سرزمینی بدون کشاورزی، دامپروری تبدیل شده و بسیاری از مردم این منطقه عملا حتی برای تامین غذای زن و فرزندانشان نیز دچار مشکل شده‎اند. این در حالیست که طی این مدت بسیاری از مردم سیستان تنها منبع درآمدشان دریافت یارانه و یا درآمدهای اندک از برخی مشاغل کاذب بوده است.
اما طی سال های اخیر بر اثر برخی بارندگی های فصلی آب نسبتا خوبی از افغانستان به سمت سیستان سرازیر شد ولی چون محل مناسبی برای نگهداری و مجرای هدایت آب پیش بینی نشده بود، عملا بسیاری از این آب ها تبخیر شده و بسیاری از این آب ها پس از مدتی از زمین سیستان دوباره به آسمان پرکشید.
 
 
وقتی عدم توانایی جمع‎آوری باران‎های فصلی هم بر درد خشکسالی افزوده می شود
 
با این وجود همه مشکلات در طول سال های اخیر، میزانی خوبی از  آب بارندگی ها و سیلاب های جاری شده از طرف افغانستان در چاه نیمه های سیستان ذخیره شده است. ولی چون این آب ها در مدت طولانی در یک مکان نسبتا وسیع راکد مانده و عملا بسیاری از همین آب نیز بی استفاده می‎ماند، شدت حرارت دمای این منطقه موجب می‎شد تا بخش زیادی از آن دوباره تبخیر ‎شود. این در حالی است که سیستان بیشترین میزان تبخیر سالیانه (4600-4000 میلی‌متر در سال) داراست.
 
بر این اساس کارشناسان بهترین راه برای استفاده از آب باران‎های موسمی را در ذخیره‎سازی اصولی، استفاده بهینه و انتقال با حداقل هدر رفت این منبع مهم در منطقه سیستان عنوان کردند.اما آب ذخیر شده نیز در چاه نیمه های سیستان برای انتقال به مزارع کشاورزی با مشکلات زیادی روبرو بود. هدایت آب به صورت سنتی سبب هدر رفت بسیاری از آب می شود و عملا ذخیره آبی سیستان را نیز دچار مشکل می کرد.تلفات آب از این طریق بیش از 70 درصد برآورد می شود و در ایام کم آبی اصلا به صرفه نیست.
 
 
لوله کشی 40 هزار هکتار زمین کشاورزی منطقه سیستان، تنها راهکار عملی بازگشت زندگی
                                                                                                                              
در این میان تنها یک راه برای بازگشت زندگی و کشاورزی به مردم سیستان پیشنهاد شده است، راهی بسیار هزینه بر که البته زیرساختی مهم را در زمینه کشاورزی این منطقه ایجاد خواهد کرد، آنهم لوله کشی آب به مزارع و استفاده هوشمند از آب ذخیره شده در چاه نیمه ها.
 
تا قبل از این وقتی آب به مزارع به صورت سنتی می آمد، کشاورزان امیدی به ماندگاری آب نداشتند و به همین دلیل عملا کشاورزی در سیستان صورت نمی گرفت. اما انتقال آب به صورت لوله کشی و کاملا مکانیزه این امکان را ایجاد می‎کند تا هم آب زیادی هدر نرود و هم کشاورزان امیدوار هستند که هفته ها می توانند مزارع خود را آبیاری کنند.
 
در این صورت آب به صورت مستقیم با هدف جلوگیری از تبخیر و هدر رفت ، از مخزن چاه نیمه ها وارد شبکه لوله انتقال آب می شود و در مسیر بعد از رسیدن به مزرعه، داخل مزارع توسط سیستم های جدید به صورت حجمی به بهره بردار تحویل می شود.
 
متخصصان کشاورزی در سیستان معتقدند با اجرای این طرح و تغییر الگوی کشت در منطقه، آب پایدار از محل چاه نیمه ها برای مزارع کشاورزی و باغات سیستان تامین می شود.
 
 
با این وجود لوله کشی آب به مزارع می توانست یکبار دیگر کشاورزی را به سیستان باز گرداند ولی هزینه بسیار زیاد این طرح واستنکاف دولت از پذیرش آن به دلیل عدم امکان تامین اعتبار، عملا این طرح را از دستور کار خارج کرد
 
در این میان ارسال نامه هایی از طرف نمایندگان و  مردم سیستان به دفتر مقام معظم رهبری برای اجرایی شدن این طرح بسیار سنگین و هزینه بر ولی امیدوار کننده سبب شد تا مقام معظم رهبری تامین اعتبار این طرح بزرگ را برای این منطقه محروم بر عهده بگیرند.
 
به گزارش رجانیوز، رهبرمعظم انقلاب در یک اقدام کم سابقه دستور پرداخت یک وام 500 ميليون دلاری از محل صندوق توسعه ملي به دولت برای این طرح را صادر کرده و به مسئولین تاکید فرموده‎اند که در کمتر از چهار سال این طرح باید به سرانجام برسد. هزینه این طرح ۱۵۰۰ میلیارد تومان می باشد و چندین برابر کل اعتبارات عمرانی است که در سال های اخیر برای کل سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است.
 
بر اساس این طرح قرار است به 46 هزار هکتار از مزارع کشاورزی سیستان طی مدت سه سال آب به صورت لوله کشی منتقل بشود.
 
در همین حال بیش از ۲۰ کارگاه برای اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری در منطقه سیستان فعال خواهد شد که می تواند زمینه اشتغالزایی شماری زیادی از مردم را فراهم کند.
 
لازم به ذکر است که عملیات اجرایی این طرح توسط مسئولین چند روز قبل درحالی در سیستان کلنگ زنی شد که اینک بسیاری از مردم محروم این منطقه با عنایت مستقیم مقام معظم رهبری یکبار دیگر برای ماندن و شروع فعالیت کشاورزی در سیستان امیدوار شده اند.