هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 18:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 19 بهمن 1393 ساعت 15:38
يكشنبه 19 بهمن 1393 15:31 ساعت
2015-2-8 15:38:27
شناسه خبر : 198073
پنج روز از برگزاری سی‌وسومین «جشنواره فیلم فجر» در کاخ جشنواره می‌گذرد و حالا کم کم یخ جشنواره با نمایش در حال آب شدن است و چیزی حدود سی فیلم به نمایش درآمده است. گرچه در این مدت، بحث پیرامون فرم و محتوای فیلم‌های سینمایی پخش شده در سالن سینمای «برج میلاد»، داغ داغ است و بازار نقد نوشتن پررونق، اما حواشی جشنواره هم مثل همیشه جذابیت‌های خاص خود را دارد. از همین رو، برآن شدیم تا در کنار نقد آثار، گزارشی از حواشی برج میلاد تدارک ببینیم.
پنج روز از برگزاری سی‌وسومین «جشنواره فیلم فجر» در کاخ جشنواره می‌گذرد و حالا کم کم یخ جشنواره با نمایش در حال آب شدن است و چیزی حدود سی فیلم به نمایش درآمده است. گرچه در این مدت، بحث پیرامون فرم و محتوای فیلم‌های سینمایی پخش شده در سالن سینمای «برج میلاد»، داغ داغ است و بازار نقد نوشتن پررونق، اما حواشی جشنواره هم مثل همیشه جذابیت‌های خاص خود را دارد. از همین رو، برآن شدیم تا در کنار نقد آثار، گزارشی از حواشی برج میلاد تدارک ببینیم.
گروه فرهنگی- رجانیوز: پنج روز از برگزاری سی‌وسومین «جشنواره فیلم فجر» در کاخ جشنواره می‌گذرد و حالا کم کم یخ جشنواره با نمایش در حال آب شدن است و چیزی حدود سی فیلم به نمایش درآمده است. گرچه در این مدت، بحث پیرامون فرم و محتوای فیلم‌های سینمایی پخش شده در سالن سینمای «برج میلاد»، داغ داغ است و بازار نقد نوشتن پررونق، اما حواشی جشنواره هم مثل همیشه جذابیت‌های خاص خود را دارد. از همین رو، برآن شدیم تا در کنار نقد آثار، گزارشی از حواشی برج میلاد تدارک ببینیم. متن پیش رو گزارشی است از حواشی چهارمین و پنجمین روز سی و سومین جشنواره‌ی فیلم فجر:
 
1-در تیتراژ  فیلم «دوران عاشقی» به کارگردانی «علیرضا رئیسیان»، نام «مهسا محب‌علی» به خاطر همکاری در نگارش فیلم‌نامه‌ی این اثر به چشم می‌خورد. نکته‌ی جالب اینجاست که رمان «نگران نباش» این نویسنده به خاطر محتوایش، از نمایشگاه کتاب تهران در سال 90 جمع‌آوری شد. «محب‌علی» اکنون یکی از کارشناسان ادبیات «بی‌بی‌سی» است و در سال 2013 به دعوت دانشگاه «آیوا» در برنامه‌ی international writing program شرکت کرد و  مقاله‌ی «تعریفی نوین از جنسیت» را در این برنامه ارائه داد. این مقاله به نقد رفتار قانون جمهوری اسلامی و احکام اسلام درقبال زنان می‌پردازد.
 
 
2-«امیرحسین عسگری» وقتی برای معرفی فیلم خود به روی سن آمد، «بدون مرز» را به عنوان اثری با ریتم کند معرفی کرد و چه کسی بهتر از کارگردان یک فیلم می‌تواند اثرش را به مخاطبان معرفی کند؟ ساعت پخش «بدون مرز» در کاخ جشنواره درست بعد از تایم ناهار بود و تماشگران منتظر کوچکترین فرصتی از طرف فیلم بودند که بر روی صندلی‌های سالن چرتی کوتاه بزنند. ریتم کند فیلم سبب شد این اتفاق خیلی سریع بیفتد و بسیاری از تماشگران روی صندلی‌های تقریبا راحت سالن اصلی مرکز همایش‌های «برج میلاد» خوابیدند. اما کم دیالوگ بودن و کم سر و صدا بودن «بدون مرز» سبب شد که خواب حضار تا انتهای فیلم ادامه‌دار باشد و کمتر کسی سالن را ترک کند. ضمنا آن‌هایی که بیدار ماندن را به خواب ترجیح دادند از کیفیت ساخت اثر رضایت داشتند و قصه نداشتن فیلم را مهمترین ضعف اثر می‌دانستند.
 
 
3-تا روز چهارم جشنواره، منتقدان و اهالی رسانه 5 دقیقه قبل از شروع هر سانس صف می‌بستند و برای تماشای فیلم‌ها وارد سالن سینما می‌شدند. اما پرمخاطب بودن فیلم «عصر یخبندان» باعث شد که اهالی رسانه از ترس اینکه جای مناسب گیرشان نیاید، مجبور شوند نزدیک 30 دقیقه در صف بایستند تا سریع وارد سالن شوند. شواهد حاکی از آن است که تا روز چهارم، آخرین ساخته‌ی «مصطفی کیایی» پرتماشاگرترین فیلم در بین منتقدان و اصحاب رسانه است. ضمنا فيلم «عصر يخبندان»، روز گذشته در «پرديس سینمایی ملت» براي اولين بار در طول جشنواره به روي پرده رفت و به دليل استقبال شديد مردم براي چهارمين بار به سانس فوق العاده رسيد.
 
4-«کیوان کثیریان»، رئیس انجمن منتقدان سینما، که معمولا خودش برای معرفی فیلم‌های مهم جشنواره بر روی سن سالن سینمای «برج میلاد» می‌رود، این‌بار برای صحبت با دست‌اندرکاران فیلم «عصر یخبندان» به روی سن رفت. اما برای دومین بار در طول چهار روز برگزاری جشنواره، قبل از دعوت عوامل فیلم، خطاب به مسئولان یکی از بولتن‌های جشنواره فجر که در مقاله‌ای به قرارداد انجمن منتقدان سینما با سازمان سینمایی برای برگزاری نشست‌های خبری اعتراض کرده بود، گفت: «شما قرارداد بولتن‌هایتان با جشنواره‌های «مقاومت» و «عمار» را منتشر کنید تا من هم قراردادم را منتشر کنم.» بعد از این جمله تعداد اندکی از افراد سالن برای رئیس انجمن منتقدان سینما که وقت حضار را برای دعوای شخصی خود گرفته بود، کف زدند. همچنین کثیریان به «دکتر ایازی»، معاون فرهنگی سابق «شهرداری تهران» برای حضور در سینما خیرمقدم گفت و به خاطر حمایت‌های وی از سینما تشکر کرد.
 
5-«محسن کیایی» که بارها به خاطر نقش‌آفرینی خوبش توانسته بود در طی فیلم «عصر یخبندان» مخاطبان را بخنداند، در نشست خبری این فیلم هم، روحیه‌ی طنز خود را اینگونه به رخ خبرنگاران کشید: « وقتی «خط ویژه» را کار می‌کردیم در استرس کار بعدی‌ام بودم! الان هم که در نشست رسانه‌ای «عصر یخبندان» حضور دارم، به فکر فیلم بعدی‌ام هستم. البته اگر برادرم دیگر به من نقشی پیشنهاد ندهد، مادرم تماس می‌ گیرد و برایم نقشی می‌گیرد. البته در «عصر یخبندان» ابتدا قرار بود نقشی که بهرام رادان بازی کرده را بازی کنم اما با فروتنی نقش را به او دادم!»
 
 
6-فیلم سینمایی «طعم شیرین خیال» به کارگردانی «کمال تبریزی» و تهیه کنندگی «محمدعلی حسین‌نژاد» به همراه فیلم «روباه» و «مزارشریف» بر اساس اعلام «خانه سینما» از بخش نظرسنجی آرای مردمی سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر خارج شدند و تهیه کننده که کارگردان فیلم «طعم شیرین خیال» نسبت این اتفاق اعتراض کردند.«محمدعلی حسین‌نژاد» تهیه کننده فیلم «طعم شیرین خیال» با اشاره به اینکه این مساله را از دبیر جشنواره فیلم فجر و خانه سینما پیگیری کرده است، گفت: «ما فیلم را به موقع به دبیرخانه جشنواره تحویل دادیم و نمایش فیلم در جدول نمایش ها گنجانده شد و در روز سوم جشنواره نیز نمایش فیلم آغاز شده است.»
 
 
7-ساعت ده صبح است و همه برای تماشای اولین فیلم روز پنجم جشنواره با نام «رخ دیوانه» آماده هستند. فیلمی که تا قبل از این در بین آثار محبوب جشنواره قرار داشت و مخاطبان انتظار فیلمی جذاب را می‌کشیدند. طبق سنت آغاز تمامی سانس‌های پخش فیلم‌های این دوره، ابتدا عوامل «رخ دیوانه» برای صحبت با حضار بر روی سن حاضر شدند. نکته‌ی جالب اینجاست که «ابوالحسن داوودی»، کارگردان «رخ دیوانه»، همچون بسیاری از کارگردانانی که فیلم‌هایشان در ساعت ده صبح روزهای گذشته پخش می‌شد، از حضار به خاطر اینکه سر صبح بلند شدند و برای تماشای فیلم وی به سینما آمدند، تشکر و قدردانی کرد! ظاهرا صبح کاری کارگردانان با ظهر کاری سایر اقشار جامعه گره خورده!
 
 
8-همچنان سر وقت شروع نشدن فیلم‌ها در «برج میلاد» ادامه دارد و از سانس چهارم پخش آثار در کاخ جشنوار دیگر چیزی جای خودش نیست و در این بین عوض کردن ساعت پخش فیلم‌ها در همان روز اول هم کمکی به از بین رفتن این بی‌نظمی نکرد. یکی از عوامل این بی‌نظمی، حضور عوامل فیلم‌ها بر روی صحنه و صحبت‌های تکراری و خسته‌کننده و بعضا طولانی آن‌هاست که باعث می‌شود پخش یک فیلم به تعویق بیفتد. صحبت‌هایی که معمولا در حد این دو جمله است: «اامیدوارم از فیلم لذت ببرید» و «یک گروه کار ساخت این فیلم را بر عهده داشت که ما به نمایندگی از آن‌ها به روی سن آمدیم»! حال به این صحبت‌ها کلیپ‌ها طولانی مدت اهدای خون را که تقریبا روزی سه بار پخش می‌شود، اضافه کنید. کلیپی که بازیگران در رابطه با اهمیت اهدای خون توضیح می‌دهند و دیدن آن برای یک‌بار و یا دوبار جذاب است، ولی پخش پیاپی این کلیپ مخاطب را اذیت می‌کند. حالا از روز پنجم یک کلیپ دیگر با موضوع ترک سیگار و با اجرای «رامبد جوان» هم اضافه شده است و احتمالا اهالی رسانه روزی سه بار هم باید منتظر دیدن کلیپ ترک سیگار باشند. همین دلایل سبب بی نظمی عجیب در پخش فیلم‌های جشنواره شده است.
 
 
9-سی دقیقه‌ای از پخش فیلم «بهمن» به کارگردانی «مرتضی فرشباف» و با بازی «فاطمه معتمدآریا»، می‌گذرد و مخاطب گیج سردرگم منتظر روی‌دادن اتفاقی منطقی و قابل فهم در فیلم است. در این لحظه صدای بلند خمیازه‌ی یکی از تماشاچیان سکوت سالن را می‌شکند و سایر تماشگران هم که منتظر بهانه‌ای برای خندیدن بودند، این فرصت را از دست ندادند. بعد از این اتفاق صدای خنده‌ و تشویق کنایه‌آمیز حضار در جای جای فیلم مشاهده شد که البته همین خنده‌ها با اعتراض تعدادی از تماشگران همراه شد.
 
 
10سر وقت شروع نشدن آثار کاخ جشنواره در این پنج روز باعث شده که پخش فیلم‌ها با اذان مغرب تداخل پیدا کند و این اتفاق امروز برای فیلم «بهمن» افتاد. با رونق گرفتن نرم‌افزارهای اندرویدی اذان‌گو، صدای اذان موذن‌های مختلف فضای سالن سینمای «برج میلاد» را فرا می‌گیرد و البته هنوز سی دقیقه از فیلم باقی مانده است.
 
11-بی‌نظمی‌ها و سر وقت شروع نشدن فیلم‌ها همچنان ادامه دارد و حالا نوبت به فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» به کارگردانی «هومن سیدی» است که با بیست دقیقه تاخیر، عواملش بر روی سن حاضر شوند. ولی این‌بار «هومن سیدی» وضعیت منتقدین و اهالی رسانه را که پس از تماشای دو فیلم خسته‌کننده‌ی «دو» و «بهمن» قصد دارند به تماشای فیلم وی بنشینند، می‌فهمد و تنها خودش بر روی سن می‌آید تا وقت تماشگران گرفته نشود.
 
 
12-در روز پنجم جشنواره هم مانند روزهای گذشته، تعدادی از فیلم‌ها در سینماهای مردمی جشنواره فجر به سانس فوق‌العاده رسیدند. امروز نوبت فیلم‌های «رخ دیوانه»، «من دیه‌گو مارادونا هستم» و «اعترافات ذهن خطرناک من» بود که علاوه‌بر سانس‌های از پیش تایین شده، در تعدادی از سینماهای تهران و در آخرین ساعات شب به سانس ویژه برسند. ضمن اینکه در سینما آزادی، مردم تا ساعت 3:30 بامداد و در دو سانس فوق‌العاده به تماشای فیلم «عصر یخبندان» نشستند.


کلیدواژه ها »