هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 فروردين 1399
ساعت 17:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 13:08
سه شنبه 20 آبان 1393 16:38 ساعت
2014-11-11 13:08:17
شناسه خبر : 193150
مستندات به دست آمده حاکی از آن است که رقمی نزدیک به 80 درصد سهام این شرکت که در حال حاضر محصولات خود را با نام هاي تجاري آشنایی چون « لادن، لادن طلايي، بهار، آفتاب، نسترن و ... » توليد و عرضه کرده و براحتی در رسانه ملی به تبلیغ می‎پردازد، متعلق به شرکت سعودی صافولا، وابسته به دولت عربستان سعودی است.
مستندات به دست آمده حاکی از آن است که رقمی نزدیک به 80 درصد سهام این شرکت که در حال حاضر محصولات خود را با نام هاي تجاري آشنایی چون « لادن، لادن طلايي، بهار، آفتاب، نسترن و ... » توليد و عرضه کرده و براحتی در رسانه ملی به تبلیغ می‎پردازد، متعلق به شرکت سعودی صافولا، وابسته به دولت عربستان سعودی است.

گروه سیاسی – رجانیوز: به دنبال شکایت شرکت صنعتی بهشهر از پایگاه اطلاع رسانی رجانیوز بابت انتشار گزارشی با عنوان «سود وهابيون از بازار روغن ايران!»، یکشنبه گذشته این پایگاه اطلاع رسانی با حضور در دادگاه مطبوعات به ارائه دفاعیات مستند و غیرقابل خدشه‎ای درمقابل اتهامات وارده از سوی این شرکت پرداخت که موجب صدور رای برائت و عدم مجرمیت از سوی دادگاه مطبوعات شد. اما رجانیوز در جریان بررسی و تدوین این دفاعیه متوجه شد که در واقع طرف دعوی حقوقی مقابل، یک شرکت با عنوان و برند ایرانی اما با سرمایه دولت سعودی است و بر همین اساس به مستندات تکان‎دهنده‎ای از حضور دولت سعودی در بخش عمده‎ای از بازار روغن ایران دست یافته است.

به گزارش رجانیوز، مستندات به دست آمده حاکی از آن است که رقمی نزدیک به 80 درصد سهام این شرکت که در حال حاضر محصولات خود را با نام هاي تجاري آشنایی چون « لادن، لادن طلايي، بهار، آفتاب، نسترن و ... » توليد و عرضه کرده و براحتی در رسانه ملی به تبلیغ می‎پردازد، متعلق به شرکت سعودی صافولا، وابسته به دولت عربستان سعودی است.

روز اول بهمن ماه 1392 روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی با عنوان «شرکت غذایی سعودی در جدال با ضعف واحد پول ایران» اعلام کرد شرکت سعودی صافولا، بیش از 80 درصد از سهام شرکت صنعتی بهشهر را در اختیار دارد که موجب تغییر نام این شرکت به «شرکت صافولا بهشر» شده و گفته می‎شود این شرکت نیز بیش از 50 درصد بازار روغن ایران را در اختیار گرفته است.

اما این نکته جدیدی نبوده است که روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال به آن اشاره کند، چه آنکه پیش از این ودر تاریخ 29 شهریور ماه 1390، محمد عباسعلی‎پور مدیرعامل وقت شرکت صنعتی بهشهر در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا، ضمن اعلام آنکه 45 درصد بازار ایران در اختیار این شرکت است، رسما اعلام کرد که در سال 1383 شركت صافولا عربستان كه يك سرمايه‌گذار بزرگ در حوزه‌ي توليد روغن‌نباتي در كشور‌هاي عربي است، براي سرمايه‌گذاري در اين شركت اعلام آمادگي كرده و در فاز اول49 درصد سهام شركت صنايع بهشهر را خريده است او ادامه داد: در اين توافق قرار شد مديريت اجرايي شركت را نيز به مدت سه سال برعهده شركت عرب باشد. پس از آن در سال 86 بار ديگر شركت صافولا 31 درصد سهام بهشهر را خريد و در حال حاضر80 درصد سهام اين شركت دراختيار صافولاي عربستان است.

 

این در حالی است که خبرگزاری ایسنا در تاریخ 30 مرداد 1391 نیز با انتشار گزارشی نسبت به رخنه اعراب در بازار روغن ایران هشدار داده و با اشاره به سهم 50 درصدی مجموعه صنعتی بهشهر و مارگارین، در تولید روغن مورد نیاز بازار ایران، اعلام کرده بود که این شرکت در حال برنامهریزی برای به دست گرفتن بخش عمده‎ای از بازار پخش روغن در کشور نیز می‎باشد. در این گزارش نیز به تملک 80 درصدی سهام این شرکت توسط شرکت سعودی صافولا اشاره شده و بر این اساس نسبت به رخنه اعراب در بازار روغن کشور هشدار داده شده است. هر چند این خبر در روزهای بعد از خروجی خبرگزاری ایسنا حذف شد.

اما صرف نظر از گزارش‎های رسانه‎ای داخلی و خارجی مبنی بر سهامداری عمده سعودی‎ها در بزرگترین شرکت تولید کننده روغن در کشور، بررسی سایت رسمی شرکت سعودی صافولا نیز به وضوح این موضوع را تایید کرده است. در بخش معرفی زیرمجموعه‎های شرکت سعودی صافولا، از سه مجموعه «شرکت صنعتی بهشهر»، «شرکت کارخانجات مارگارین» و «شرکت طلوع پخش آفتاب» در ایران، به عنوان زیرمجموعه‎های صافولای عربستان یاد شده که طبق اعلام رسمی سایت، این شرکت صعودی مالکیت 79.9 درصد سهام «شرکت صنعتی بهشهر» و «شرکت کارخانجات مارگارین» و 100درصد مالکیت سهام «شرکت طلوع پخش آفتاب» را در اختیار دارد.

 

بر اساس اطلاعات موجود در سایت این شرکت، هلدینگ صافولا به ریاست سلیمان بن عبدالقادر المهیدب از چهره‎‎های سرشناس و بانفوذ در حکومت سعودی، عرضه کننده روغن خوراکی، شکر و دیگر مواد اولیه غذایی در بازارهای جنوب غرب آسیا و شمال آفریقاست. سود خالص این کمپانی در سه ماهه منتهی به 31 دسامبر 2013 بالغ بر 150 میلیون دلار ثبت شده است. و این در حالی است که طبق مستندات موجود در سایت رسمی این هلدینگ بزرگ سعودی، از سال 2004 سهامدار عمده شرکت صافولا بهشهر نیز بوده است.

اما نکته قابل توجهه آن است خانواده المهیدب به عنوان یکی از خانواده‎های متنفذ در حاکمیت سعودی، تنها سهامدار عمده هلدینگ صافولا (مالک شرکت مارگارین و بهشهر) نیست و طبق اعلام رسمی این شرکت در خصوص سهامداران عمده هلدینگ صافولا، دولت  وهابی عربستان سعودی به عنوان یکی از سهامداران عمده این هلدینگ معرفی شده است به نحوی که «سازمان تامین اجتماعی» دولت وهابی عربستان سعودی نیز مالک 10 درصد سهام کل هلدینگ صافولا است.

 

وجود منابع سرشار نفتی و البته شرکت‎‎های بزرگ تجاری همچون شرکت صافولا، این قدرت اقتصادی را به دولت عربستان داده است که به راحتی و با هزینه مبالغی هنگفت از جریانات وهابی – تکفیری حمایت کرده و زمینه سازی بروز فجایع انسانی بزرگی در منطقه خاورمیانه از لبنان و سوریه گرفته تا یمن، بحرین و عراق باشد.

بر اساس مستندات موجود، بدون شک سود حاصل از شرکت‎هایی نظیر هلدینگ صافولا که یکی از سهامداران عمده آن دولت عربستان سعودی معرفی شده است، کارکردی جز تقویت و گسترش تفکر وهابیت که دولت سعودی نمایندگی آن را برعهده دارد نخواهد داشت و بر این اساس بازار روغن ایران، خدمت بدون مزد و منتی را به واسطه شرکت‎هایی چون شرکت بهشهر و مارگارین که عمده بازار روغن ایران را در اختیار دارند، به این تفکر و جریان خطرناک می کند.

حال مشخص نیست آیا مراجع تصمیم گیر، در حوزه تهییه و تولید کالاهای استراتژیکی چون روغن مصرفی خانوارها، آیا تدابیری را برای قطع سلطه کشورهای بیگانه خصوصا دولت سعودی که سابقه ویژه‎ای در تخاصم با ملت ایران دارد اندیشه است!؟

گفتنی است رجانیوز، با استفتاء از دفاتر مراجع معظم تقلید در مورد حکم معامله و خرید از شرکت‎هایی با ویژگی‎های شرکت مذکور که با برند و نام ایرانی، سودهای هنگفتی را نصیب دولت سعودی می‎کنند انجام داده است، که به زودی متن این استفائات و پاسخ مراجع معظم تقلید را در کنار گزارش‎های تفصیلی درباره شیوه فعالیت‎ این شرکتها، منتشر خواهد شد.دیدگاه کاربران

کمپین ضد سعودی راه اندازی شد.لطفا اطلاع رسانی کنید

بهتر، این روغن ها عامل سرطان هستند. در اصل ب نفع مردمه

بهترین کار نخریدن این روغن هاست.
فکر نکنم هیچ ایرانی دوست داشته باشه در قتل عام مردم بی گناه با داعش همکاری داشته باشه !

دوست دارین همه چی رو به هم ربط بدین کلن

چه فرقی میکنه کی تولید کرده باشه عربستان ، چین سوریه اسرائیل امریکا انگلیس لبنان فلسطین روسیه و هر نا کجا آباد دیگه یی

کی میخوایم دست از نژاد پرستی برداریم
همه و همه انسانیم و روی یک کره خاکی زندگی میکنیم چه فرق میکنه اهل کجاییم

دم این آقا هم گرم که فعالیت اقتصادی راه انداخته چندین فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم هم درست کرده ، کلی خانوار ایرانی هم در قبالش نون درمیارن
سود سرمایه گذاریشم نوش جونش

تولیدات وهابیت چیزی نیست الا خون شیعیان امیرالمومنین شک ندارم که عربستان با همکاری آمریکایی ها روغن تولید شده در ایران یا عامل نازایی است یا عامل سرطان زایی و یا هردو!

رستوران های زنجیره ای البیک رو هم به تحریم های ضد سعودی اضافه کنید
البته اونایی که از عرب ها بدشون میاد و خیلی عاریایین بیشتر میرن :))

حالا یکی اومد تو کشور سرمایه‌گزاری کنه

اگه کمی تامل کنیم ،غیر از بیماری زایی، عربستان میتواند با کنتری بازار روغن در زمان خاصی با عدم وزیع این ماده موج مشکل اقتصادی و روانی را در جامعه ایجاد کند .بهترین کار وضع قوانینی است که مانع این کار شود و مردم نیز با تحریم گسترده و طولانی مدت جلوی نقشه سعودیها را بگیرند. دولت که انگار نمیخواد کاری بکنه

پس چی بخری باش غذا درست کنی؟

چشم ما روشن !!! هر دم از این باغ ...

لطفا در مورد نوشيدني "راني" كه سهام عمده اش براي وهابي هاي عربستان هستش هم يه گزارش تهيه كنيد تا مردم هم بدونند.
ممنون

متاسفانه! فعلا با کیفیت ترین روغن های اقتصادی همین هاست. پس بعد از پپسی ، مرگ بر لادن طلایی!

اطلاعات غلطه چون روي سايت كدال مارگارين زيرمجموعه توسعه صنايع بهشهر ميباشد نه صافولا

سلام احسنت به پیگیری های شما خداخیرتون بده این وهابیون میخواهندبااین روغنها نسل شیعه رامنقرض کنند خوب است گزارشی در خصوص سرطان بودن ین روغنها تهیه کنیید