هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 16 مرداد 1399
ساعت 12:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 آبان 1393 ساعت 15:03
شنبه 10 آبان 1393 18:33 ساعت
2014-11-1 15:03:23
شناسه خبر : 192373

تهیه‌کننده برنامه «ثریا» گفت: متاسفانه برخی مسئولان تحمل انتقاد ندارند، اگر چند برنامه مثبت برویم کسی چیزی نمی‌گوید اما اگر یک برنامه رویکرد انتقادی داشته باشد خیلی سریع اعتراض می‌کنند و از این دست اعتراض ها زیاد داشتیم.

به گزارش تسنیم، پخش برنامه تلویزیونی «ثریا» از 11 اسفند سال 90 از شبکه یک سیما ‌آغاز شدو تلاش دارد با نگاهی منصفانه و دور از جناح‌های سیاسی، به نقاط مثبت دستگاه‌ها بپردازد و درباره نقاط منفی هم به صورت جدی و پژوهشگرانه چالش کند. چالشی که در بسیاری از موارد خیلی به مذاق مسئولان خوش نمی‌آید و برخی از آنها هم تلاش می‌کنند از راههای پنهانی گهگاهی گوشی از این گروه جوان بپیچند تا دیگر هوس چالش به سرشان نزند.

محسن مقصودی تهیه‌کننده و مجری، رضا جوهرچی جانشین تهیه کننده، محسن حاج کرمی مدیر تولید و روابط عمومی و سیدحسن موسوی‌فرد مسئول تحقیقات از عوامل این برنامه موفق تلویزیونی هستند که چهارشنبه هر هفته حوالی ساعت 23 از شبکه یک سیما روی آنتن می رود. به این بهانه گفتگویی داشتیم با محسن مقصودی تهیه کننده و مجری برنامه «ثریا» که درباره انتخاب نام این برنامه گفت: حدیثی از پیامبر اکرم(ص) است که فرمودند: "اگر دانش در ثریا باشد، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت" و براساس این فرمایش نام «ثریا» را از این حدیث انتخاب کردیم.

وی افزود: شعار برنامه هم دیده‌بانی برای پیشرفت ایران است. با این نگاه که ما موفقیت‌های مسیر پیشرفت کشور، دستاوردها و چالش‌های این مسیر را با زبان عامه فهم و در عین حال مورد علاقه مخاطب عام به مردم ارائه کنیم. چندین هدف جدی هم برای برنامه داشتیم. چه در حوزه دانشگاهی و علمی و چه در حوزه صنعت و تولید که ما بتوانیم موضوعات اصلی کشور را برای مردم باز کنیم و فضای دانشگاه ها را به سمت مسائل اصلی کشور سوق بدهیم. «ثریا» سعی کرده با نگاه کارشناسی به مسائل بپردازد و سیاست زده نباشد.

مقصودی محورها و موضوعات هفتگی برنامه را در این دانست که همین تیم 10 نفره با گروهی از اساتید حوزه فناوری و علم و صنعت، شورای راهبردی برنامه را تشکیل می‌دهند. آنها موضوعات مختلف را گلچین و در اتاق فکر روی آن بحث می کنند و وقتی رویکرد و چارچوب موضوع مشخص شد به تیم تحقیق سپرده می شود و مجدد مستندها و گزارشهایی که باید برای هر موضوع ساخته شود، تصویب می شود و در نهایت یک بسته تحقیقاتی برای برنامه آماده می شود.

وی درخصوص اولویت های این برنامه توضیح داد: ترکیبی از نیازهای کشور در حوزه علم و فناوری و صنعت و اقتصاد و برمبنایی نیازهایی که کشور دارد و اینکه چقدر مخاطب پذیر است، در انتخاب موضوع برنامه مد نظر است. ممکن است یک موضوعی جذابیت رسانه ای بالایی داشته باشد اما اولویت نباشد از آن طرف یک موضوعی خیلی مهم باشد ولی جذابیت رسانه ای کمتری داشته باشد. در چنین مواردی تلاش می کنیم جذابیت رسانه ای برای آن ایجاد کنیم و یا یک مستند جداگانه درباره آن ساخته و پخش شود.

تهیه‌کننده «ثریا» تصریح کرد:  مزیت برنامه روی پژوهش‌هایی است که صورت می‌گیرد. بعضی‌ها هم تلویحا به ما می‌گویند خیلی راحت بعد از گذشت 20 دقیقه در برنامه می‌نشینید و چکیده دو سال گذشته را در  10 دقیقه بیان می‌کنید یا گزارش‌های آماری ارائه می‌دهید که باعث می‌شود بعضی از میهمان‌ها در میان‌ برنامه به ما بگویند شما چه کرده‌اید. ما اصلا برای چنین برنامه‌ای آماده نیستیم. اصلا برایشان قابل تصور نبود که چنین برنامه‌ای پیش رویشان باشد چون برنامه‌هایی نظیر «ثریا» معمولا یک هفته وقت صرف تحقیق می‌کنند و شاید چند برنامه انگشت‌شمار باشد که مزیت محتوایی داشته باشند. برنامه به خاطر پژوهش ‌هایش جای خود را خیلی خوب باز کرد مثلا در بحث آموزش عالی شاید ما حدود20 مصاحبه تحقیقاتی انجام داده بودیم و با تمام مسئولان حوزه آموزش عالی گفتگو کردیم. آنها اصلا تصور نمی‌کردند که ما چنین آمار ریز و دقیقی داشته باشیم البته این روند باید ادامه داشته باشد.

وی درباره تولید این برنامه بدون حامی مالی گفت: تأکید بر این بود که برنامه «ثریا» به هیچ وجه به سمت اسپانسری شدن نرود و ما هم این موضوع را رعایت کردیم چون قرار بود ثریا یک برنامه چالشی باشد و بتواند آزادانه نقد کند به همین دلیل به سمت کار سفارشی نرفتیم و برنامه را حفظ کردیم . البته در این مسیر مهدی فرجی مدیرشبکه یک سیما به ما خیلی کمک کرد تا برنامه به سمت جلو حرکت کند و حمایت‌های او موجب شد برنامه روی پایش بایستد.

مقصودی اضافه کرد: من خودم خیلی مزیت اجرایی ندارم اما اینکه به نتیجه رسیدیم من برنامه را اجرا کنم این بود که می‌خواستیم کسی باشد که از دل موضوع برآمده باشد. ما یک ارتباط تنگاتنگ بین مراکز پژوهشی و علوم تحقیقاتی داشتیم. ما فرآیند هر قسمت‌مان دو ماه طول می‌کشد مگر موارد استثنا که یکباره پیش بیاید، ما در مراحل اولیه با دوستان طرح موضوع می‌کنیم و آنها به سراغ تحقیق و پژوهش می‌روند تا یک هفته مانده به اینکه برنامه به روی آنتن برود. در آن یک هفته تمام فکر و ذکر من به عنوان مجری و با یک دغدغه مضاعف موضوع برنامه می‌شود. تنوع موضوعات نیز خیلی بالا است. چنین تنوع موضوعاتی به فردی با اقیانوسی از اطلاعات نیاز دارد که بتواند درحد چالش با مسئولان رفتار کند برخی از مسئولان ما فقط عادت کردند که بحث‌های کلیشه‌ای را درتلویزیون مطرح کنند. چالش با چنین افرادی کار بسیار سنگینی است.

وی در پاسخ به اینکه فشار دستگاهها و نهادها چقدر در تغییر موضوع و رویکرد برنامه «ثریا» موثر بوده است گفت: متاسفانه برخی مسئولان تحمل انتقاد ندارند، اگر چند برنامه مثبت برویم کسی چیزی نمی‌گوید اما اگر یک برنامه رویکرد انتقادی داشته باشد خیلی سریع اعتراض می‌کنند و از این دست اعتراض ها زیاد داشتیم. ما موضوع داشتیم که پس از طرح در برنامه از طرف وزارتخانه‌ها بیانیه صادر و به ما انتقاد می‌کردند اما هیچوقت به خاطر این انتقادات موضوع برنامه را تغییر ندادیم. ما مواردی داشتیم که انتقاد می‌کردیم و هفته بعد می‌دیدیم دولت به رسانه ملی تذکر می داد چرا که از برنامه ناراحت ‌شده بودند. در دولت جدید ما یک برنامه درباره سلامت رفتیم و همان حرف‌هایی را که در دولت قدیم زده بودیم تکرار کردیم و ربطی به وزیر جدید نداشت اما به قدری سعه صدرها پایین بود که پس از سه هفته پیاپی وعده و وعید دست آخر برنامه کنسل شد.

تهیه‌کننده «ثریا» در رابطه با تغییر ساعت پخش برنامه توضیح داد: قطعا ساعت پخش آن بعد از طرح چنین موضوعاتی در ساعت 11 شب مناسب نیست. اگرچه شاید برای شبکه یک به راحتی هم قابل تغییر نباشد. از طرفی جزو دومین یا سومین ساعت خوب پخش تلویزیون است اما در این میان باز پخش برنامه خیلی می‌تواند کمک بکند که شاید ما فقط چند ماه بازپخش خوب داشتیم و تکرار برنامه از پخش اصلی آن بازخوردهای بیشتری داشت. ما مخاطبانی داریم که می‌گویند وقتی برنامه شما را می‌بینیم به قدری ساعتش دیر است که خوابمان می‌گیرد. خصوصا اینکه برنامه ثریا تولید‌ محور است و در هر قسمت حدود 40 تا50 دقیقه مستند دارد.

وی در پایان درباره تاثیرگذاری این برنامه در تصمیمات دولت و دستگاههای ذیربط  گفت: در برخی برنامه‌ها، اثرگذاری به حدی بود که نوع نگاه دولت به ماجرا تغییر پیدا کرده و این موضوع برای ما خیلی خوشایند است. امیدوارم یک همکاری شبکه‌ای بین رسانه‌های دلسوز نظام شکل بگیرد و با برداشتن عینک سیاسی به موضوعات با نگاه کارشناسی بنگریم. اگر بخواهیم اقتصاد کشور به سمت مسیری که رهبری به آن توجه دارند حرکت کنند نیاز به یک جهش رسانه‌ای داریم.