هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 19 تير 1399
ساعت 10:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 مرداد 1388 ساعت 09:26
دوشنبه 26 مرداد 1388 13:56 ساعت
2009-8-17 09:26:47
شناسه خبر : 19129

سفير رژیم صهيونيستي در امريكا در گفتگو با فريد زكريا در سي‌ان‌ان تاكيد كرد كه تل اويو فعلاً حتي به فكر حمله به ايران هم نيست.

به گزارش رجانیوز، فريد زكريا گفت جان بولتون نماينده سابق امريكا در سازمان ملل متحد اخيراً گفت بر اين باور است اسرائيل احتمالاً تا آخر امسال به ايران حمله خواهد كرد، اين حرف تا چه حد صحت دارد. مايكل اورن سفير رژیم صهیونیستی در امريكا با رد این اظهارنظر من فكر نمي كنم چنين حرفي درست باشد زيرا به نظر من اسرائيل حتي فعلاً به اين مسئله فكر هم نمي كند. دولت اسرائيل از رويكرد اوباما رئيس‌جمهور امريكا در قبال ايران حمايت كرده است.

فريد زكريا گفت همه به خوبي مي دانيم كه دولت اسرائيل از طرح گفتگوي امريكا با ايران بسيار ناراحت است. اورن در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: ما در ابتدا از اين مسئله بسيار ناراحت و ناراضي بوديم اما پس از سفر نخست‌وزير به واشنگتن در اين خصوص متقاعد شديم زيرا رئيس‌جمهور امريكا به وی گفت تا پيش از پايان سال، ارزيابي جدي از سياست گفتگو با ايران انجام خواهد شد و اكنون اين مهلت تا سپتامبر كاهش يافته است که اين خود خيال ما را راحت‌تر كرده است. همچنین، دولت امريكا پس از حوادث اخير در ايران، علاقه‌مندي خود را نشان داده است تا مجموعه‌اي از تحريم‌هاي شديد عليه ايران را در دستور كار خود قرار دهد.

زكريا با اشاره به حوادث اخير پس از انتخابات در ايران گفت: ما دريافتيم كه ميانه‌روهاي زيادي در ايران چه در ميان مردم عادي و چه در داخل خود حكومت وجود دارند. سفير رژیم صهیونیستی با تأیید این نظر افزود: در اين باره هيچ ترديدي نيست حوادث اخير نشان داد كه مردم ايران و حتي حكومت ايران آن‌طور كه ما فكر مي كرديم، يك رنگ نيستند و در ايران ميانه‌روهايي وجود دارند، البته نه از نظر رابطه با اسرائيل اما ميانه‌رو در معناي ايراني آن وجود دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه اما انچه كه در نهايت براي ما مهم است تغيير شخصيت نيست بلكه تغيير سياست‌هاي ايران است، مجموعه‌ای از آرزوهای اتهام‌آمیز و در عین حال غیرقابل تحقق خود را برشمرد: ما دوست داريم شاهد باشيم كه ايران واقعاً خواستار دست كشيدن از حمايت تروريست‌ها از جمله حزب الله و حماس است، ما تاكنون شاهد چنين تغييري نبوده ايم. ما دوست داريم شاهد علاقه ايران به توقف غني سازي اورانيم باشيم. ما دوست داريم تا ايران ساخت سانتريفوژ را براي غني سازي اورانيم متوقف كند. ما تا كنون هيچ كدام از اين نشانه ها را نديده ايم و رفتار ايران حتي در جنگ لفظي با جامعه بين‌المللي همچنان مثل گذشته است.

فريد زكريا پرسيد آيا مي پذيريد كه ايران حق برنامه هسته‌اي صلح اميز را دارد، که سفير رژیم صهیونیستی در پاسخ گفت ما بر اين باوريم كه همه كشورهاي خاورميانه حق دسترسي به انرژي هسته‌اي را دارند اما تفاوت عمده اي ميان اين مسئله و توانايي ايران براي غني سازي در خاك خود است.

زكريا گفت طبق ان‌پي‌تي اين كار مجاز است، اورن در مقابل ادعا کرد: اما ان‌پي‌تي براي كشوري نيست كه به شكلي نظام‌مند در يك ربع قرن اخير هميشه درباره برنامه هسته‌اي خود دروغ گفته است. زكريا گفت اما در ان‌پي‌تي نيامده است كه اگر شما دروغ بگوييد، ديگر نمي توانيد از اين امكان محروم باشيد. به نظر شما در اين خصوص چه كسي بايد تصميم بگيرد؟

مايكل اورن در پاسخ و در ادامه ادعاهای خود علیه ایران اضافه کرد: به نظر من اين جامعه بين‌المللي است كه در اين خصوص باید تصميم بگيرد و تاكنون نيز جامعه بين‌المللي به نتيجه رسيده است كه در خصوص ايران بحران اعتبار وجود دارد، حتي اگر ايران همين فردا موافقت كند كه حاضر است چنين نظارتي را بر برنامه هسته‌اي خود بپذيرد از ديد اسرائيل ما نمي توانيم حرف انها را به سادگي باور كنيم ما در گذشته بسيار شاهد بوده ايم كه ايران چگونه با روشهاي مختلف نظارت بين‌المللي را بر برنامه هسته‌اي خود منحرف كرده است.

فريد زكريا پرسيد چرا شما فكر مي كنيد ايران با داشتن سلاح هسته‌اي خوددارانه عمل نخواهد كرد زيرا ما در تاريخ ديده ايم كه افرادي نظير استالين در شوروي و مائو در چين دست به استفاده از سلاح اتمي نزدند، به‌خصوص كه مائو در حرف‌هايش بسيار تند بود و حتي درباره نابود كردن جهان و كشتن انسان‌هاي بسياري حرف مي زد. اگر چنين افرادي از بيم آن‌كه ممكن است با حمله تلافي جويانه و مقابله به مثل مواجه شوند، از تسليحات اتمي خود استفاده نكردند، پس چرا درباره ايران عامل بازدارندگي وجود نداشته باشد؟

سفير رژیم صهیونیستی در امريكا گفت: زيرا حکومت‌هاي استالين و مائوئيستي، حکومت‌هاي لائيك بودند و عقايد غيرديني داشتند.

زكريا گفت: آن‌ها بر اين باور بودند كه با نابودي نيمي از جهان مي توانند انقلاب كمونيستي را شكوفا كنند. اورن ادامه داد: اما حکومت ايران حکومتي لائيك نيست حکومت ايران فكر مي كند كه مأموريتي الهي را در روي زمين بر عهده دارد و آن هدايت جهاد مقدس است. حتي برخي از ميانه‌روهاي ايران هم چنين عقيده اي دارند.

فريد زكريا تأکید کرد: اگر فكر مي كنيد كه نمي توانيد با هسته‌اي شدن در برابر يك كشور بازدارندگي داشته باشيد، پس چرا خودتان 250 کلاهک هسته‌اي داريد که اورن در پاسخ عجیبی گفت موضع اسرائيل اين است كه اسرائيل، اولين كشوري نخواهد بود كه سلاح هسته‌اي را به خاورميانه مي آورد. زكريا افزود: پس شما تكذيب مي كنيد كه اسرائيل سلاح هسته‌اي دارد؟ اورن پاسخ داد: من مي گويم اسرائيل اولين كشوري نخواهد بود كه سلاح هسته‌اي را به خاورميانه بياورد.

مجری سی‌ان‌ان گفت منظور شما آوردن سلاح هسته‌اي است يا استفاده از آن؟ اورن گفت منظورم آوردن ان است. معرفي و اوردن اين سلاح، يعني داشتن آن. نظر اسرائيل اين است كه اسرائيل اولين كشوري نخواهد بود كه تسليحاتي اتمي را در خاورميانه معرفي و مستقر كند.

فريد زكريا گفت: سانتريفوژها طبق ان‌پي‌تي مجاز است اما مسئله تسليحاتي كردن اين برنامه است به نظر من نگراني شما فقط از توانايي هاي ايران نيست بلكه از مقاصد اين كشور نيز بيمناك هستيد.

مايكل اورن ادعا کرد: آنچه كه ما از ايران مي بينيم، مقاصد اين كشور را ثابت مي كند. حرف‌ها و شعارهاي حکومت ايران، ديدگاه ديني آن‌ها، حمايت آن‌ها از گروه‌هاي تروريستي و علاقه آن‌ها به دروغ‌پردازي و فريب درباره ماهيت برنامه هسته‌اي خود، همه و همه تصويري از حکومتي را ايجاد كرده است كه اگر نخواهد همين فردا به سلاح اتمي دست پيدا كند مي خواهد به ظرفتي برسد كه هر موقع اراده كند به سرعت بمب اتم توليد كند.

زكريا گفت: اگر ايران طبق قوانين و مقررات عمل كند و برنامه اي هسته‌اي غير تسليحاتي داشته باشد اما در عين حال ظرفيت بالقوه تسليحاتي شدن را داشته باشد ايا اين مسئله از نظر شما گذر از خط قرمز خواهد بود.

سفير اسرائيل گفت اگر اين حکومت در ايران باشد، همينطور است، اگر حكومت ديگري در ايران باشد كه غرب‌گرا و صلح‌طلب و بي‌آزار باشد و نخواهد اسرائيل را نابود كند، قضيه فرق خواهد كرد.