هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 17 خرداد 1399
ساعت 05:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 7 مهر 1393 ساعت 11:39
دوشنبه 7 مهر 1393 15:09 ساعت
2014-9-29 11:39:06
شناسه خبر : 188743

رییس سازمان سینمایی ضمن تاکید بر اینکه جملات توهین‌آمیز درباره دفاع مقدس فقط از سوی عباس کیارستمی نقل شده و نظر خودش نیست، می‌گوید با او در این‌باره صحبت کرده و «کیارستمی با تمام وجودش به دفاع مقدس عشق می‌ورزد».

به گزارش ایسنا، حجت‌الله ایوبی درباره سخنان عباس کیارستمی پیرامون دفاع مقدس که در یک هفته گذشته در رسانه‌های مختلف نقل می‌شود، گفت: در این زمینه، نکته‌ای که هم در نحوه پخش این فیلم در تلویزیون و هم در نحوه بیانش در رسانه‌ها مورد غفلت واقع شده در این نحوه برداشت از صحبت‌هاست. برداشت این بوده که آقای کیارستمی آن حرف را زده‌اند در صورتیکه ایشان نقل قول کرده‌اند و گفته‌اند مطلبی در جایی خواندم که در ذیل آن کسی چنین چیزی را گفته است، این خیلی متفاوت است.
 
وی ادامه داد: من از رسانه‌ها درخواست می‌کنم که برای مخاطبان‌تان توضیح بدهید که ایشان چنین مطلبی را نقل قول کرده‌اند. در آثار مختلف، آوردن نقل قول‌ها به معنای این نیست که همه آن‎ها را قبول داریم. ایشان شاید برداشت‌شان این است (یعنی تلقی من این است) که چرا باید مطالبی گفته شود که در زیر آن چنین کامنت‌هایی بتوان نوشته شود؟
 
رییس سازمان سینمایی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نتیجه صحبت‌هایش با کیارستمی اظهار کرد: من با ایشان مفصل و چندبار صحبت کردم. تنها حسم را عرض می‌کنم که ایشان با تمام وجودش به دفاع مقدس عشق می‌ورزد و اتفاقا خیلی از دوستان ایشان که با او بوده‌اند و ایشان را می‌شناسند، می‌دانند که آقای کیارستمی بارها گفته‌اند که دلم می‌خواهد با شیوه و سبک خودم جلوه‌هایی از دفاع مقدس را ترسیم کنم و برای آن فیلم بسازم.
 
معاون وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش که در حاشیه برنامه گروه هنر و تجربه در خانه هنرمندان برگزار می‌شد با ابراز امیدواری از اینکه این گروه بتواند در حوزه دفاع مقدس کار خوبی انجام دهد، گفت: نکته‌ای که در جلسه نشست هم‌اندیشی گروه هنر و تجربه گفتم هم همین بود که خیلی امیدوارم که یکی از کارهای اساسی این گروه، روایت متفاوت دفاع مقدس باشد.
 
تناقضی با وزیر ارشاد نداریم
 
وی همچنین درباره تناقض در بعضی سخنانش با علی جنتی گفت: واقعا هیچ تناقضی وجود ندارد و ایشان حامی پروژه‌های ما بوده و هستند. شاید وظیفه ما بود که باید اطلاع‌رسانی درست می‌کردیم.
 
رییس سازمان سینمایی درباره اینکه علی جنتی، صحبت‌های منقول درباره دفاع مقدس توسط کیارستمی را محکوم کرده است، اظهار کرد: من هنوز سخنان آقای جنتی را ندیده‌ام که بتوانم درباره آن صحبت کنم اما هیچ کس، حرفی علیه دفاع مقدس را تایید نمی‌کند. از هر کسی بپرسید می‌گوید این کار محکوم است اما از سوی مقابل باید ببینیم چه گفته شده و باید کمی هم عدالت و انصاف را رعایت کنیم.
 
برگزاری جشنواره صرفا کار اساسی برای سینمای دفاع مقدس نمی‌کند
 
معاون وزیر ارشاد همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برگزاری جشنواره فیلم مقاومت اظهار کرد: من از هر حرکتی که باعث تقویت فیلمسازی در حوزه دفاع مقدس شود، حمایت می‌کنم. از جشنواره مقاومت هم حمایت مالی خوبی شد و هر کمکی خواستند و توانستیم، انجام دادیم اما به هرحال این جشنواره‌ هم تقریبا تکرار همان جشنواره فجر بود با همان جایزه‌ها.
 
وی تاکید کرد: تکرار جشنواره‌ها خوب است و باعث تشویق فیلمساز می‌شود اما کار اساسی در حوزه دفاع مقدس نمی‌کند. باید از جشن و جشنواره‌ها به کار اساسی برسیم.
 
تدبیر اقتضا می‌کند اقدامات تنش‌زا در سینما انجام ندهیم
 
ایوبی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت فیلم‌های توقیفی و ابراز تمایل کمیسیون فرهنگی مجلس برای دیدن بعضی از این فیلم‌ها بیان کرد: کلا جریان فیلم‌های توقیفی را معاونت نظارت مدیریت می‌کند و مدتی است که به دلیل مشغله‌ها و گرفتاری‌ها، نتوانسته‌ام وضعیت ان‌ها را مرور کنم.
 
وی تصریح کرد: بنای ما بر تعامل با مجلس است و هنوز این اتفاق نیفتاده که کمیسیون فرهنگی آماده بوده و فیلمی را دیده باشند اما ابراز تمایل کرده‌اند. تدبیر اقتضا می‌کند ما از اقدامی که باعث ایجاد تنش در سینما بشنود حتما پرهیز کنیم. من به اهالی سینما اعتماد دارم و معتقدم که آن‌ها هم با من همکاری خواهند کرد تا اقدامات تنش‌آفرین را در سینما انجام ندهیم چون آرامش به نفع همه است.
 
رییس سازمان سینمایی درباره اکران «عصبانی نیستم» و فضاسازی رسانه‌ای برای جلوگیری از نمایش آن عنوان کرد: وقتی با مدیریتی مواجه هستیم که بنای آن بر گفت‌وگو، تعامل و حل مشکلات با منطق است، توقع این است که بقیه هم با ما همینطور برخورد کنند.
 
وی درباره آخرین وضعیت فیلم «شیفتگی» که مدیران قبلی سازمان سینمایی، فیلمنامه‌ی آن که شامل صحنه‌هایی از بازی یک بازیگر زن با سر تراشیده است را تایید کرده بودند اما اکنون برای دریافت پروانه نمایش دچار مشکلاتی شده است، گفت: تا آنجایی که خبر دارم این فیلم هنوز در پروانه نمایش مطرح نشده است اما اگر مشکل شرعی داشته باشد، حتما پروانه داده نمی‌شود.
 
کل بودجه فارابی به اندازه تولید یک فیلم دفاع مقدسی فاخر است
 
معاون وزیر ارشاد همچنین درباره اینکه آیا جشنواره فجر امسال شاهد حضور فیلم دفاع مقدس هست یا خیر، گفت: من به گروه هنر و تجربه خیلی امید دارم و به شخصه برای آن خیلی برنامه دارم. فکر می‌کنم هنر و تجربه می‌توان ژانر جدیدی را در حوزه دفاع مقدس شروع کند که هم سریع‌تر به نتیجه برسد و هم هزینه بالا نداشته باشد.
 
وی درباره تولید فیلم دفاع مقدسی در سال جاری بیان کرد: اتفاقی که امسال افتاده اما سال‌های قبل اینطور نبود این است که در سال‌های گذشته، خیلی از ارگان‌ها فیلم دفاع مقدسی می‌ساختند اما امسال هیچ کس گویا عزمی برای ساخت این گونه از فیلم‌ها ندارد.
 
ایوبی با تاکید بر اینکه هیچ کدام از ارگان‌های متولی هنوز عزمی جدی برای تولید فیلم در این بخش ندارند، اظهار کرد: من به شخصه چندین جلسه با بخش‌ها و بنیادهای مختلف و حوزه هنری داشتم اما تا آنجا که خبر دارم، هنوز نه در حوزه هنری شنیده‌ام که خبری از یک فیلم فاخر و جدی شده باشد و در بقیه سازمان‌ها هم کار جدی‌ای شروع نشده است. البته یکسری کارهای خوب اما نه چندان پرهزینه شروع شده است.
 
وی درباره اینکه بعضی فیلمسازان می‌گویند فیلمنامه دارند اما سازمان سینمایی از آن‌ها حمایت نمی‌کند، گفت: اینکه می‌گویند حمایت مالی کنیم، باید بگویم کل بودجه فارابی بدون اینکه حقوق پرسنل را بدهیم، خرج تولید یکی از این فیلمنامه‌هایی است که به آنجا ارائه می‌شود. یعنی با تمام بودجه 20، 25 میلیاردی فارابی می‌توانیم فقط یک فیلم دفاع مقدسی بسازیم!
 
این مدیر فرهنگی در پایان با تاکید بر اینکه سازمان سینمایی به تنهایی نمی‌تواند از پس تولید فیلم در حوزه‌ی دفاع مقدس بر بیاید، بیان کرد: با صدای بلند اعلام می‌کنیم که اگر همه منتظرند سازمان سینمایی فیلم‌های فاخر دفاع مقدسی بسازد، پولش را واقعا نداریم. پس باید همه سازمان‌های متولی، امکاناتشان را روی هم بگذارند اما در عین حال، تولید فیلم‌های کوچکتر در همین ژانر مانند «شیار 143» و یا این‌گونه از فیلم‌ها، شروع شده‌اند و چند فیلم در حال ساخت هستند.