هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 18 فروردين 1399
ساعت 14:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 21 مرداد 1388 ساعت 10:56
چهارشنبه 21 مرداد 1388 15:26 ساعت
2009-8-12 10:56:59
شناسه خبر : 18845

روزنامه جوان امروز در گزارشي ويژه روند کودتاي مخملي را مورد بررسي قرار داده است.

به گزارش رجانيوز، روزنامه جوان در گزارشي ويژه نوشته است: زنجيره اغتشاشات سازماندهى شده پس از انتخابات 22 خرداد، اکنون به افول کامل رسيده است. دادگاه اغتشاشگران در حال برگزارى است و به تدريج سرپنجه هاى دخالت قدرت هاى خارجى در سازماندهى و حمايت از آشوب ها در حال آشکار شدن است.

«کودتاى مخملى» به عنوان برچسب عينى اغتشاشات در ادبيات سياسى کشور کاملاً جا افتاده و هيلارى کلينتون وزير خارجه آمريکا رسماً از حمايت هاى پنهان کاخ سفيد از روند کودتاى مخملى سخن به ميان آورد هر چند تلويحاً از شکست پروژه مورد حمايت دولت متبوعش نارضايتى دارد.

اکنون در ذهن بسيارى از ايرانيان، اين سؤال شکل گرفته که روند کودتاى مخملى از کجا آغاز گرديده است؟يافته هاى اخير بيانگر آن است که آغاز اين پروژه به مدت ها پيش بازمى گردد و تلاش هاى طراحان غربى براى پيش بردن آن به مدت ها قبل باز مى گردد. سرويس هاى امنيتى غرب با پوشش هاى گوناگون از سال ها قبل سلسله فعاليت هايى را در کشورهاى اطراف ايران آغاز کردند که هدف نهايى آن بسترسازى نرم افزارى و سخت افزارى براى عملياتى بود که در سلسله رخدادهاى قبل، حين و بعد از انتخابات رياست جمهورى دهم ظهور و بروز يافت. سازمان هاى غيردولتى(NGOها) يکى از بسترهاى فعاليت اين سرويس ها طى ساليان اخير بوده است.

اين سازماندهى که از مجراى مديريت نهادهاى غيردولتى صورت گرفته دو فاز را دنبال مى کرده است.

فازاول، شناسايى و پرورش نيروهاى مستعد همکارى و ايجاد شبکه اى از افراد متفاوت همسو و همفکر با ارزش ها و اهداف درازمدت کشورهاى بيگانه. فازدوم نيز شناسايى يک يا چند نهاد غيردولتى براى اجراى برنامه هاى مشترک و دعوت آنان به سمينارهاى بين المللى جهت آموزش و اتصال به شبکه هاى اصلى.

يکى از افراد فعال در تحرکات ضدامنيتى،اطلاعات جالبى را در خصوص نحوه جذب خود به سرويس هاى بيگانه بر بستر يک شبکه اجتماعى و نحوه آموزش خود براى فعاليت در يک انقلاب رنگى تشريح کرده است. «ى. س» که از فعالان دانشجويى يکى از دانشگاه هاى مطرح کشور بود، علاوه بر آنکه هدايت دو نشريه دانشجويى و مديريت يک NGO را برعهده داشت چندى پيش با توصيه و هدايت يکى از دوستانش به سمينارى در زمينه حقوق بشر در شهر«کاپودوکيا» ترکيه دعوت مى شود.

وى مى گويد: من به همراه 10 تن ديگر شامل دو خانم، هر يک با دريافت مبلغ يک ميليون تومان از جانب مؤسسه دعوت کننده خارجى، به ترکيه سفرکرديم. گروه در فرودگاه مورد استقبال سه تن از اعضاى NGO «برگ سفيد» به مديريت آقاى«اورال» قرارگرفتيم.

«ى. س» با اشاره به اسکان اين تيم در هتل مرمر تصريح مى کند که در اين هتل با دو نفر از بانوان و فعالان حقوق بشرى در کشور هند آشنا مى شوند که آنان نيز به اين سمينار دعوت شده بودند.

وى تاکيد مى کند که اين دو هندى ضمن اشاره به آشنايى خود با شيرين عبادى و شهلا لاهيجى از همکارى خود با اين افراد سخن به ميان آورده اند. وى در ادامه با بيان اينکه سمينار مزبور 3 روز بوده، تصريح مى کند: ما در اين جلسات آموزشى که به صورت ميزگرد برگزار مى شد اين گونه توجيه شديم که سمينار در رابطه با تاثيرNGO ها بر اقشار مختلف جامعه است. «ى. س» در ادامه به اظهارات يکى از اساتيد اين سمينار که آمريکايى بوده اشاره مى کند و مى گويد: اين استاد آمريکايى مى گفت تلاش ما فقط براى دموکراسى است و اين سمينار در ادامه سمينارهاى قبلى است که ما با ايرانى ها در ترکيه داشته ايم.

وى همچنين به ارائه آموزش هايى توسط يک استاد صربستانى اشاره کرده، و مى گويد: اين شخص صرب با بيان خاطرات خود در مورد انقلاب پتر صربستان تجربه هايى در زمينه چگونگى به خيابان آوردن مردم و نحوه انتشار اخبار بين مردم را مطرح کرده و در اين زمينه به ما آموزش مى داد.

وى در بخش ديگرى از اظهارات خود به آموزش هاى استاد آمريکايى اشاره و تصريح مى کند: وى در مورد وضعيت داخلى ايران و چگونگى بهره گيرى از اقوام مختلف صحبت کرد و از ما خواست که به دو گروه هر يک با انتخاب يک شعار تقسيم شويم که ماهم ضمن انجام، شعارهاى «نان و مسکن» و «رفراندوم » را انتخاب کرديم که وى از شعار آخر بيشتر خوشش آمد. «ى. س» همچنين تصريح مى کند که بانيان اين سمينار در آموزش ها بارها از ارزيابى خود از اوضاع داخلى ايران سخن گفته و ضمن چگونگى مديريت NGOها تاکيد مى کردند که آموزش اين نهادهاى مردمى براى تاثيرگذارى بر«تحولات آتى» مى باشد.

وى در اظهارات خود تاکيد مى کند که اساتيد اين سمينار از اين سياست ها به عنوان «تحولات مخملين» نام مى بردند.

وى در ادامه تصريح کرده است که بانيان اين سمينار مى گفتند پروژه هاى اصلى اين سمينار براى انقلاب مخملى کشورهاى «آذربايجان»، «ارمنستان» و« ترکمنستان» و خاورميانه به محوريت ايران خواهد بود. فرد ياد شده با بيان اينکه در جلسات سمينار، موبايل ها خاموش مى شد و اجازه يادداشت بردارى به ما داده نمى شد، تصريح مى کند که مسؤولين اين سمينار ما را به تشکيل NGO براى اهداف حقوق بشرى، دموکراسى و حقوق زنان ترغيب مى کردند.

«ى. س» تصريح مى کند که هدف اين سمينار در راستاى چگونگى به وجود آوردن انقلاب مخملى بود. به طور مثال سخنرانان به ما مى گفتند که براى رسيدن به اهدافمان بايد مطالبات لايه هاى مختلف اجتماعى و صنفى مثل معلمان و کارگران و يا قومى مثل کرد و ترک و بلوچ و. . . را دامن بزنيم. وى تاکيد مى کند: به ما مى گفتند که NGOها بايد يک شعار اصلى داشته باشند و آن هم در راستاى حقوق بشر، آزادى بيان و حقوق زنان باشد. استاد صربستانى هم در مورد ميتينگ ها و اعتراضات آرام و به دور از خشونت صحبت مى کرد و اينکه چطوردر جريان تظاهرات مى توان پوشش رسانه ها را به دست آورد. وى تاکيد داشت که تا سال 2010 انقلاب هاى مخملى در برخى کشورها به خصوص در خاورميانه اتفاق خواهد افتاد.

اظهارات فرد يادشده در حالى صورت مى پذيرد که برخى از متهمان پرونده کودتاى مخملى نيز در اعترافات خود از آموزش هايى در اين زمينه در دوبى و مالزى سخن گفته و بر سازماندهى قبلى براى اين امر تاکيد داشته اند.
در مجموع با توجه به اظهارات گفته شده و نيز تصريح وزير امور خارجه آمريکا مبنى بر حمايت غيرمستقيم از اتفاقات اخير در ايران مى توان گفت که هدف اصلى از سرمايه گذارى کشورهاى بيگانه بر روى NGOها درحقيقت فعال ساختن آنان در مواقع بحرانى همچون اغتشاشات بوده است.

در همين حال نوع چينش افراد حاضر شده در اين سمينار که ترکيبى از اساتيد آمريکايى و صربستانى بوده نشان دهنده تئوريزه کردن انقلاب رنگى بوده که نمونه هاى آن در برخى کشورها بر پايه مفروضات تقلب در انتخابات و استفاده از نمادها و شيوه هاى خيابانى مى باشد. از ديگرسو، هدايت و مديريت برخى NGO ها نيز مدل تجربه شده اى است که بنياد سوروس از طريق آن و با توسل به روش هاى نافرمانى مدنى و اطاعت ناپذيرى از حکومت دنبال مى شده است. مساله اى که در جريان دهمين دوره انتخابات رياست جمهورى و نيز پس ازآن مورد تاکيد جريان افراطى قرارگرفت.