هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 30 شهريور 1387 ساعت 16:19
شنبه 30 شهريور 1387 20:49 ساعت
2008-9-20 16:19:15
شناسه خبر : 1850

طي سالهاي اخير خريد و فروش اعضاي بدن به يکي از پر رونق ترين بازارهاي سياه و زيرزميني جهان مبدل شده؛ به طوري که ارزش کل بازار سياه خريد و فروش غيرقانوني اعضاي بدن انسان در سطح جهان بيش از 50 ميليون دلار ارزيابي شده است.


به گزارش رجانيوز به نقل از برنا،وب سايت"بازارهاي غيرقانوني گزارش داد:،در اين بازارهاي سياه اعضاي بدن بسياري ازفقراي جهان از جمله مردم بوسني ،مالديو، آلباني و گرجستان در اروپاي شرقي و مردم کشورهاي چين، پاکستان، مصر ، کلمبيا، فيليپين و اکثر کشورهاي آفريقايي سلاخي شده و به کشورهاي ثروتمند اروپايي و آمريکايي و در راس آنها دو کشور اسرائيل و آمريکا ارسال مي شود.

در اين گزارش آمده است:طبق آمار 10 درصد کل پيوندهاي کليه که سالانه در اسرائيل انجام مي شود با کليه هايي است که شبکه هاي قاچاقي و زيرزميني اين کشور از ديگر کشورها خريداري کرده است.

پيش از اين خبرگزاري رويترز در گزارشي اعلام کرده بود:سالانه بيش از 10 هزار عمل پيوند کليه در جهان انجام مي شود که اغلب آنها از بدن انسان هايي خارج شده که به دليل فقر شديد به ازاي مبلغ بسيار ناچيزي اقدام به فروش کليه خود کرده است.

در اين گزارش آمده است: تنها در روستايي واقع در مالديو از هر 40 نفر 14 نفر به منظور رهايي از فقر مفرط اقدام به فروش کليه هاي خود کرده اند.

آمار منتشره از سازمان بهداشت جهاني نشان مي دهد که در حال حاضر اعضاي بدن انسان با قيمت هاي بسيار گزاف در زنجيره هاي مافيايي بازار سياه خريد و فروش اعضاي بدن به فروش مي رود و اين درحالي است که مبلغ بسيار ناچيزي به افراد اهدا کننده که اغلب از کشورهاي فقير هستند پرداخت مي شود.

در گزارش سازمان جهاني بهداشت آمده است:هرکليه در بازار سياه جهاني به طور متوسطه 5 هزار دلار به فروش مي رسد، در حالي که مبلغ پرداخت شده به صاحبان اين کليه ها درصد بسيار کمي از اين مبلغ است.

آمار منتشر شده در وب سايت بازارهاي غيرقانوني حاکي است:در کشورهاي فقير از جمله عراق و فيليپين اعضاي بدن انسان با قيمت حدودا 500 دلار خريده مي شود و اين در حالي است که قيمت خريد همين اعضا در بازارهاي کشورهايي همچون آمريکا و اسراييل حدود 20 تا 40 هزار دلار است.

خبرگزاري رويترز نيز در مقاله اي با عنوان بازارهاي سياه خريد و فروش انسان عامل اصلي اختلال در برنامه جهاني اهداء عضو آورده است: سالانه به طور متوسط 10 هزار کليه در بازارهاي سياه جهان به فروش مي رسد و اين در حالي است که تنها 10 درصد قيمت اصلي اين عضو که يکي از مهم ترين و کليدي ترين اعضاي بدن انسان به فرد اهداکننده در کشورهاي فقير پرداخت مي شود.

"مايکل باس"- يکي از اعضاي شوراي همکاري هاي بهداشتي هلند- گفت:در حال حاضر 95 هزار نفر در آمريکا و 65 هزار نفر در اروپا در ليست انتظار عمل جراحي پيوند کليه اند و اين در حالي است که متوسط عمل هاي جراحي پيوند کلي در آمريکا و اروپا سالانه به طور متوسط 25 و 16 هزار عمل است.

بدين ترتيب از آنجا که برنامه هاي قانوني پيوند اعضا در سطح جهاني به شدت از سوي بازارهاي غير قانوني دچار اختلال شده بسياري از بيماران ازکشورهاي براي پيوند اعضا به کشورهاي فقير به خصوص کشورهاي آسيايي سفر مي کنند.

در مقاله منتشر شده از سوي شبکه اينترنتي"نشنال پست" کانادا نيز آمده است:سالانه بسياري از مردم کانادا که نيازمند پيوند عضو هستد، براي انجام عمل جراحي به چين سفر مي کنند.

گفتني است،بنابراين گزارش بخش اعظم ارگان هايي که در بازارهاي سياه چين به فروش مي رود از بدن زندانيان محکوم به مرگ تامين مي شود.